wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Drzewa pod nadzorem

Drzewa pod nadzorem

UM Wrocławia

Na terenie Wrocławia znajduje się 108 pomników przyrody, w skład których wchodzi 188 obiektów przyrodniczych. Są to przede wszystkim pojedyncze drzewa, ale także grupy drzew, aleje, pnącza a nawet skamieniałe pnie drzew z rodzaju Dadoxylon (jedno składające się z 22 fragmentów). Okaz pochodzi sprzed ok. 270 mln lat i znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego.

Reklama

Najokazalszym drzewem pomnikowym jest dąb szypułkowy „Paweł” o obwodzie pnia ok. 770 cm i wysokości 35 m, znajdujący się na terenie Arboretum w Pawłowicach.

Najstarszym pomnikiem przyrody jest najprawdopodobniej dąb „Dziadek”, o obwodzie 644 cm, rosnący przy ul. Kopernika, na terenie Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. prof. Jana Rosnera we Wrocławiu. Jego wiek ocenia się na ok. 460 lat. „Dziadek” został również jako pierwszy (w 1953 r.) ustanowiony pomnikiem przyrody, decyzją ówczesnego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Największe skupiska wrocławskich pomników przyrody znajdują się w Ogrodzie Botanicznym, Parku Szczytnickim, Parku Leśnickim. Niektórym pomnikom nadano nazwy własne, są to wspomniane już wyżej dęby: Dziadek i Paweł oraz dąb Jana Dzierżonia, dąb Piotra Włosta, dąb Jana Stanki, dąb Przewodnik, dąb Nestor, dąb Mieszko oraz grupa 8 sofor japońskich "Perełkowce nad Grudziądzką".

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl