wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. BioCanteens 2
BioCanteens 2 -  promuje zdrową i ekologiczną żywność, ale także krótki łańcuch dostaw produktów do szkolnych stołówek.
BioCanteens 2 - promuje zdrową i ekologiczną żywność, ale także krótki łańcuch dostaw produktów do szkolnych stołówek.

Miasto zachęca mieszkańców do zdrowego żywienia i niemarnowania posiłków. Działania prowadzone są m.in. w szkołach, gdzie w tym roku rozpoczyna się projekt „BioCanteens 2”, który promuje zdrową i ekologiczną żywność, ale także krótki łańcuch dostaw produktów do szkolnych stołówek.

Reklama

– Naszym głównym celem jest propagowanie idei zero waste w połączeniu z wdrażaniem zrównoważonego i zdrowego żywienia we wrocławskich placówkach oświatowych. Zależy nam na tym, aby dzieci chętnie wszystko zjadały, a posiłki nie trafiały do kosza. To istotny element edukacji ekologicznej, który rozwijamy w ramach kampanii „Wrocław nie marnuje” – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Na początek cztery podstawówki z Wrocławia

Projekt BioCanteens 2 jest realizowany od czerwca 2021 r. i potrwa do końca 2023 r. Obecnie są nim objęte cztery wrocławskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 22 przy ul. Karpnickiej (ZSP nr 20), nr 32 przy ul. Kłodzkiej (ZSP nr 21), nr 34 przy ul. Gałczyńskiego (ZSP nr 6) oraz nr 46 przy ul. Ścinawskiej 21.

 Wydawanie obiadu na stołówce w ZSP nr 20 przy ul. Karpnickiej na wrocławskich Stabłowicach, fot. UMW Wydawanie obiadu na stołówce w ZSP nr 20 przy ul. Karpnickiej na wrocławskich Stabłowicach, fot. UMW

– To szkoły, z którymi od wielu lat współpracujemy w zakresie zdrowego żywienia. Z jednej strony nie chcemy marnować żywności, z drugiej chcemy pozyskać środki, z których moglibyśmy polepszyć jakość żywienia poprzez wprowadzenie m.in. produktów lokalnych i organicznych. Kluczowe dla nas jest wprowadzanie zmian w samym menu, tak aby posiłki były zdrowsze, przyjazne dla środowiska oraz atrakcyjniejsze dla dzieci – podkreśla Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

– Sami przygotowujemy posiłki, staramy się proponować naszym uczniom nowe przepisy. To zdaje egzamin – posiłki są zjadane, a rodzice i – co najważniejsze – dzieci zadowolone – dodaje Jarosław Wojna, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 20 we Wrocławiu.

 Posiłki mają być smaczne, zdrowie i odpowiednio zbilansowane, fot. UMW Posiłki mają być smaczne, zdrowie i odpowiednio zbilansowane, fot. UMW

Zmiany nawyków dla całych rodzin

Pod koniec listopada w stolicy Dolnego Śląska przeprowadzono warsztaty, podczas których wymieniano się dobrymi praktykami w ramach zdrowego żywienia. Do Wrocławia przybyli partnerzy z Francji, Hiszpanii oraz Belgii. Czterodniowa wizyta pozwoliła zaprezentować wrocławskie szkoły, biorące udział w projekcie. Goście mogli zwiedzić Wrocław, szczególnie byli zainteresowani miejscami, w których jest wykorzystywana i sprzedawana lokalna zdrowa żywność.

Gościliśmy we Wrocławiu zagranicznych partnerów projektu BioCanteens#2, to była doskonała okazja do podzielenia się...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Piątek, 26 listopada 2021

– Zmiana nawyków żywieniowych dotyczy nie tylko dzieci, ale także ich rodzin. Edukacja w tym zakresie ma też pomóc miastom wprowadzać systemowe rozwiązania, jak zwiększenie dostępności produktów organicznych czy odpowiednia organizacja pracy w szkolnych stołówkach – wyjaśnia François Jégou, wiodący ekspert projektu BioCanteens 2.

Czytaj także: Wrocław w europejskim projekcie promującym zdrowe żywienie w szkołach

Wrocławskie podstawówki miały natomiast okazję poznać rozwiązania wprowadzone do stołówek szkolnych we francuskim mieście Mouans-Sartoux.

– Dzięki tym rozwiązaniom ograniczono tam marnowanie żywności o 80%, a zaoszczędzone pieniądze pozwoliły serwować dzieciom obiady w 100% ekologiczne. Wrocławskie szkoły mogły pochwalić się już wprowadzonymi rozwiązaniami, dzięki którym dzieci mają przygotowywane zdrowe i zbilansowane posiłki każdego dnia – opowiada Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW.

O projekcie BioCanteens 2 we Wrocławiu

Międzynarodowy projekt BioCanteens 2 realizowany jest w ramach europejskiego programu operacyjnego URBACT III i polega na przekazaniu dobrych praktyk wypracowanych przez miasto Mouans-Sartoux (wiodącego partnera z Francji) w dziedzinie zbiorowego żywienia szkolnego czterem pozostałym miastom: Wrocławiowi (Polska), Evorze (Portugalia), Gavie (Hiszpania) oraz Liège (Belgia).

 Listopadowa wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy partnerami projektu, fot. UMW Listopadowa wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy partnerami projektu, fot. UMW

– Mamy bardzo dobrych partnerów, chcemy uczyć się od najlepszych i korzystać z tych doświadczeń. Wdrożenie takich działań wymaga jednak najpierw pilotażu w kilku szkołach, a jeżeli te dobre praktyki przyjmą się wśród dzieci i rodziców, wówczas zostaną wprowadzane w pozostałych placówkach – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Pierwsza faza dotyczy przygotowania rekomendacji dla wrocławskich szkół. Przygotowane wytyczne aprobować będą m.in. dostarczanie organicznych i lokalnych produktów czy skrócenie łańcucha dostaw w celu redukcji śladu węglowego. Dzięki współpracy z Wydziałem Zdrowia i Wydziałem Edukacji placówki będą mogły serwować dzieciom posiłki przygotowane z organicznych i ekologicznych produktów pochodzących od lokalnych dostawców.

Na wiosnę 2022 r. planowane jest przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży z zakresu gotowania i niemarnowania jedzenia, a dla personelu kuchennego i intendentów prelekcje oraz szkolenie w temacie racjonalnego żywienia. Zakładane będą również ogrody warzywne, które odgrywają rolę edukacyjną. Uczą, jak dbać i uprawiać warzywa. Przy okazji młodzi wrocławianie będą mogli poznać zalety kompostowania i dowiedzą się, czym jest frakcja BIO.

BioCanteens 2 jest realizowany w czterech miastach, fot. UMW BioCanteens 2 jest realizowany w czterech miastach, fot. UMW

Wartość projektu BioCanteens 2 to 2 483 136 zł. Budżet dla Wrocławia wynosi 443 680 zł, z czego 85% to środki URBACT, a 15% wkład własny miasta.

Główne działania w ramach BioCanteens 2:

  • zachęcanie wrocławskich szkół do przygotowywania i serwowania zdrowych, smacznych i zbilansowanych posiłków opartych na idei niemarnowania jedzenia,
  • podnoszenie wiedzy wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie zdrowego żywienia i niemarnowania, poprzez organizowane w trakcie trwania projektu warsztatów, prelekcji i szkoleń,
  • podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie biokompostowania – poprzez warsztaty z wykorzystania frakcji BIO,
  • promowanie sklepików z ekoproduktami, które znajdują się na terenie szkół,
  • podejmowanie współpracy z lokalnymi dostawcami warzyw i owoców,
  • promowanie dobrych praktyk na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym.

Logotypy projektów UE

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl