wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kaucja za butelki i puszki z napojami. Kiedy będzie? Ile wyniesie? [SZCZEGÓŁY]
W Polsce powstanie system kaucyjny i będzie zwrot pieniędzy za butelki szklane, plastikowe i puszki Shutterstock / Ira Lichi
W Polsce powstanie system kaucyjny i będzie zwrot pieniędzy za butelki szklane, plastikowe i puszki

O wprowadzeniu kaucji na butelki mówi się od czasów PRL-u, kiedy to taki system działał w Polsce. Czasy się zmieniły, ale przez kilkadziesiąt ostatnich lat nie udało się wprowadzić przepisów, które by to umożliwiały. Być może teraz to się uda, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada ustawę w tej sprawie. System kaucyjny obejmie butelki szklane, plastikowe i puszki aluminiowe.

Reklama

System kaucyjny na butelki i puszki. Na czym polega

Zasada działania systemu kaucyjnego jest prosta: kupując napoje w szklanych i plastikowych butelkach, oraz w puszkach, płacimy kaucję. A kiedy zwracamy butelki i puszki do sklepu, otrzymujemy z powrotem swoje pieniądze.

Na jakie butelki i puszki będzie kaucja i ile wyniesie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że system kaucyjny ma objąć wszystkie butelki szklane do 1,5 litra, butelki plastikowe do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l.

Ile wyniesie kaucja jeszcze nie wiadomo; mówi się , że może to być kilkadziesiąt groszy. Konkretna wysokość kaucji będzie określona w rozporządzeniu do ustawy. Na przykład u naszego zachodniego sąsiada, w Niemczech, kaucja za butelkę wynosi 0,25 euro czyli nieco ponad 1 zł.

Kaucja za butelki i puszki. W których sklepach

Nie do wszystkich sklepów będzie można oddać butelki i puszki, aby otrzymać zwrot kaucji. System kaucyjny ma obowiązywać w placówkach handlowych o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy będą miały wybór czy dołączą do systemu dobrowolnie.

Co ważne: zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie robić tego w tym samym sklepie, w którym dokonało się zakupu. Nie trzeba będzie też okazać dowodu zakupu.

Pieniądze z kaucji przy kasie czy w automacie?

Kaucję za butelki i puszki będzie można otrzymać w kasie sklepu lub w specjalnym automacie przyjmującym opakowania.

Kiedy kaucja za butelki i puszki?

W 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało pierwszy projekt ustawy w sprawie wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na butelki i puszki – chodzi o ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Po konsultacjach publicznych do proponowanych przez rząd rozwiązań wpłynęło kilkaset uwag. Teraz resort przygotowuje kolejny projekt. Planuje się, że w październiku 2022 r. ustawa ma być głosowana w sejmie.

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miał 2-letnie vacatio legis. Będzie to okres przejściowy na stworzenie całego systemu odbioru butelek i puszek.

Kaucja za butelki i puszki to mniej śmieci we Wrocławiu

System kaucyjny i zwrot pieniędzy za butelki szklane, plastikowe i puszki to może oznaczać mniej śmieci we Wrocławiu.

Prace dotyczące wdrożenia systemu kaucyjnego cały czas są w toku. W związku z tym zbyt wcześnie jest by móc jednoznacznie ocenić jego skuteczność oraz wpływ na gospodarkę odpadami komunalnymi. Jednakże, wysoce prawdopodobne jest  że wprowadzenie możliwości oddawania niepotrzebnych butelek i puszek do ogólnodostępnych punktów, bez konieczności posiadania paragonu czy też spełniania innych wymogów, może pozytywnie wpłynąć na środowisko, zmniejszenie odpadów zaśmiecających przestrzeń publiczną i zwiększenie odzysku surowców
Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem Sp. z o.o.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl