wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Powstał nowy projekt ekologiczny. To aplikacja, która odmieni walkę ze śmieciami w Polsce
Zakończenie akcji zbierania śmieci przy pomocy aplikacj EcoHike w lasach wokół Sulistrowic fot. EcoHike
Zakończenie akcji zbierania śmieci przy pomocy aplikacj EcoHike w lasach wokół Sulistrowic

W Polsce staruje nowy projekt ekologiczny, który wykorzystuje nową, darmową aplikację mobilną EcoHike, dzięki której każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. Jednocześnie program otwiera większe możliwości współpracy mieszkańców miast i wsi z aktywistami oraz organizacjami proekologicznymi.

Reklama

W ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę. Spośród łącznej liczby 11,7 mln ton śmieci z gospodarstw domowych odebrano niecałe 86 proc., a do recyclingu trafiło zaledwie 26,7 proc.

Gospodarka odpadami to problem wielkich miast i małych wsi

Umiejętne gospodarowanie odpadami to wyzwanie dla każdego regionu świata: mieszkańców największych miast, jak i terenów wiejskich czy obszarów odwiedzanych przede wszystkim turystycznie, gdzie skutki rosnącej liczby śmieci są obserwowane na co dzień.

Galeria zdjęć

Jak zmienić tę sytuację? Powszechność urządzeń mobilnych i możliwości technologiczne, którymi dysponuje każdy z nas, otwierają szansę na skuteczne przeciwdziałanie zaśmiecaniu. Na tym bazuje uruchomiony projekt ekologiczny o zasięgu ogólnokrajowym, u którego podstaw znajduje się nowa aplikacja EcoHike.

Na czym polega nowa aplikacja EcoHike?

Pozwala ona użytkownikom smartfonów oznaczać miejsca, w których znajdą śmieci i stosownie je etykietować. Tak wyszczególnione lokalizacje są widoczne na wirtualnej mapie dostępnej z poziomu programu i pozwalają innym osobom troszczącym się o środowisko, także aktywistom i przedstawicielom instytucji, zareagować.

EcoHike powstał z inicjatywy inżyniera firmy technologicznej GlobalLogic, który podczas pieszych wędrówek dostrzegł wokół siebie rosnącą liczbę nielegalnie wyrzuconych odpadów. Postanowił wykorzystać wiedzę i umiejętności, by zaprojektować rozwiązanie, które umożliwi przeciwdziałanie zaśmiecaniu środowiska. Przy wsparciu kolegów z pracy i wykorzystaniu udostępnionych przez organizację technologii, stworzył aplikację, która może teraz zmienić sytuację w Polsce
Karlina Busz, dyrektor marketingu w GlobalLogic

Nowa aplikacja ma stać się jednym z podstawowych elementów ogólnokrajowego projektu ekologicznego, który zachęci do działań proekologicznych. Inicjatywa zintegruje osoby chcące dbać o środowisko oraz lokalne społeczności we wspólnym sprzątaniu miejsc, w których żyjemy i które odwiedzamy.

Zbierali śmieci z aplikacją EcoHike w Sulistrowicach

Korzyści wynikające z takiej współpracy widać po pilotażowych akcjach z wykorzystaniem EcoHike. Jedna z takich inicjatyw miała miejsce w Sulistrowicach na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Sobótka.

Galeria zdjęć

W ramach spotkania wysprzątano część Przełęczy Sulistrowickiej, okolice pomnikowego dębu szypułkowego u podnóża góry Ślęży oraz teren wokół zalewu sulistrowickiego.

Społeczność Sulistrowic od wielu lat aktywnie działa w nurcie edukacji ekologicznej i poszanowania przyrody. Funkcjonujące we wsi Stowarzyszenie Sulistrowice regularnie inicjuje działania na rzecz środowiska naturalnego, by wspomnieć zorganizowany konkurs „Zamieniamy trawniki na warzywniki”, w ramach którego promowano ogrody warzywne uprawiane z poszanowaniem przyrody. Nowe możliwości w zakresie współpracy i koordynacji działań na pewno znacznie ułatwią nam dbanie o środowisko naturalne regionu i niwelowanie negatywnych skutków aktywnej turystyki, która do tej pory powodowała zniszczenia w środowisku przyrodniczym i dewastację infrastruktury sołeckiej
Alicja Krupa, sołtys Sulistrowic

EcoHike w ciągu najbliższych miesięcy umożliwi każdemu użytkownikowi wychodzenie z oddolną inicjatywą i koordynację działań społeczności z różnych części kraju. Jednocześnie zapewni platformę do komunikacji i współdziałania dla aktywistów, instytucji publicznych i firm, którzy dzięki informacjom od mieszkańców będą mogli sprawniej reagować.

Unikniemy sytuacji kryzysowych dzięki EcoHike

W domyśle program ma nie tylko wspomagać w walce z zanieczyszczeniem środowiska, ale również pomagać wcześniej wykrywać sytuacje prowadzące potencjalnie do katastrof ekologicznych, jak nielegalny zrzut ścieków do rzek czy wywóz niebezpiecznych odpadów do lasów.

W uruchamianej w Polsce wersji EcoHike można łatwo i szybko oznaczać zaśmiecone tereny i odnajdować miejsca wymagające interwencji, w czym pomaga technologia GPS. Poza tym twórcy wzięli pod uwagę zebrane sugestie użytkowników w aspekcie interfejsu offline.

W nowej wersji dostępnej dla polskich odbiorców mogą oni korzystać z funkcji zapisywania zarówno regionów geograficznych, jak i znaczników ze zdjęciami. Wystarczy jedna fotografia z podaną lokalizacją, aby oznaczyć zaśmiecony teren. Obecnie EcoHike pozwala samodzielnie tworzyć publiczne lub prywatne wydarzenia, a także dołączać do już utworzonych inicjatyw.

Możesz podzielić się akcjami sprzątania ze znajomymi

Ponadto twórcy zadbali o promowanie wydarzeń sprzątania. Użytkownicy mogą dzielić się nowinkami, zapraszać przyjaciół do śledzenia strony inicjatywy w mediach społecznościowych, a także monitorować znaczniki, obserwować aktywistów czy konfigurować filtry programu według własnych preferencji.

Dzięki innowacjom technologicznym możemy zmieniać świat. Aplikacja EcoHike stanowi tego doskonały wyraz i cieszymy się, że z jej pomocą każdy będzie mógł stać się częścią ciągle rosnącej społeczności, której zależy na czystszym świecie. Wierzymy, że projekt EcoHike w Polsce spotka się z pozytywnym przyjęciem i pozwoli nam wszystkim lepiej dbać o rzeczywistość wokół nas. Aplikacja EcoHike obejmuje obszar całego kraju, jest w pełni bezpłatna i integruje społeczność, której zależy na czystości miejsc publicznych
Marek Matysiak, AVP, Engineering GlobalLOgic

EcoHike jest darmową aplikacją dostępną dla użytkowników systemów Android i iOS.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl