wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kapsuła czasu zatopiona! Zdjęcia z urodzin Afrykarium

W sobotę i niedzielę (26-27 października) Afrykarium we wrocławskim Zoo świętuje swoje 10. urodziny. Z tej okazji przygotowało dla odwiedzających mnóstwo atrakcji. Ważnym punktem pierwszego dnia było zatopienie kapsuły czasu w basenie pingwinów. Nie zabrakło też tortu. Zobaczcie zdjęcia i film!

Reklama

Pierwszy dzień 10. urodzin Afrykarium

Misją wrocławskiego Afrykarium i zoo jest ratowanie zagrożonych gatunków oraz edukacja na temat ochrony przyrody, dlatego najważniejszym punktem obchodów 10-lecia było zatopienie kapsuły czasu w basenie pingwinów przylądkowych.

Pingwiny przylądkowe są jednym z najbardziej zagrożonych z gatunków, jeśli chodzi o pingwiny. To 10 lat można wykorzystać jako dobry przykład tego, jak szybko tracimy swoje gatunki. Kiedy otwieraliśmy Afrykarium w środowisku naturalnym pingwinów przylądkowych było ok. 50 tys., obecnie jest poniżej 25 tys., czyli przez te 10 lat straciliśmy ponad połowę dzikiej populacji tego gatunku. Nasze zoo stara się wychodzić naprzeciw i robić coś więcej niż tylko utrzymywać gatunek, dlatego dwa lata temu rozpoczęliśmy projekt stworzenia Biobanku - chcemy zachować materiał genetyczny dla przyszłych pokoleń.
Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych

Opiekun tłumaczy, że zoo Wrocław chce to zrobić poprzez kriokonserwację, czyli mrożenie nasienia pingwinów przylądkowych. - Po to, abyśmy mogli odtworzyć ten gatunek i zachować jego różnorodność genetyczną w razie, gdyby wyginął w środowisku naturalnym. A niestety prognozy są takie, że do 2035 roku przy tym tempie spadku, gatunek ten może całkowicie wyginąć w naturze – tłumaczy.

Na potrzeby dzisiejszej ceremonii oczywiście nie wkładamy nasienia pingwinów do kapsuły, ponieważ to nie są odpowiednie warunki do jego przechowywania. Mamy inny materiał - symboliczny, do naszej kapsuły czasu wkładamy pióra pingwinów.
Paweł Borecki

W kapsule czasu znalazł się też pendrive z aktualnościami z Wrocławia – zrzuty ekranu naszej strony internetowej www.wroclaw.pl oraz PDF z najnowszym wydaniem biuletynu.

Tort na 10. urodziny Afrykarium

Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć tortu. W holu głównym Afrykarium częstowano nim odwiedzających wraz z 10-latkami, które urodziły się w dniu otwarcia oceanarium.

Galeria zdjęć

Program atrakcji na niedzielę (27 października) przeczytacie w artykule poniżej.

Powitanie nowego prezesa wrocławskiego zoo

Pierwszy dzień obchodów 10. urodzin Afrykarium był również okazją do oficjalnego poznania nowego prezesa ZOO Wrocław – Tomasza Jóźwika. 

Jest mi niezmiernie miło wchodzić do tego zespołu, i to w tak wyjątkowym dniu jak urodziny Afrykarium. Przez te 10 lat miałem przyjemność obserwować je z innej perspektywy, z innego miejsca. Ten obiekt stał się wizytówką Wrocławia i wizytówką turystyczną całego regionu, przyciągającą rocznie miliony odwiedzających. Bardzo cieszę się na tę współpracę i mam nadzieję, że nie zawiodę oczekiwań.
Tomasz Jóźwik, prezes ZOO Wrocław

Tomasz Jóźwik, prezes ZOO Wrocław fot. Oleksandr Poliakovsky
Tomasz Jóźwik, prezes ZOO Wrocław

Jakie nowy prezes ma plany na najbliższe lata pracy w zoo? 

Przede wszystkim dalszym kierunkiem będzie cały czas działalność na rzecz ochrony ginących gatunków i dobrostan naszych zwierząt. Oczywiście jest też dużo pracy w obrębie infrastruktury zoo, to zabytkowa tkanka, więc na pewno ten charakter należy utrzymać. Wiele pracy przed nami, szczegółów jeszcze dzisiaj nie będę zdradzać, ale jest wiele wyzwań.
Tomasz Jóźwik, prezes ZOO Wrocław

Prezes Tomasz Jóźwik powiedział również, które miejsce we wrocławskim zoo lubi najbardziej.

– Moim ulubionym miejscem w Afrykarium jest szyba widokowa na manaty, bo są to bardzo spektakularne, spokojne i majestatyczne zwierzęta. Z pewnością każdego zrelaksuje patrzenie na to, jak pływają, oraz rozbawi to, jak spożywają chociażby sałatę. W samym zoo, z uwagi na to, że bardzo lubię wydry i inne gatunki łasicowatych, to oczywiście lubię wybieg wydry europejskiej w Odrarium. Nasz krajowy gatunek, taki symbol Wrocławia i całej Odry – mówi prezes.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama