Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2015 – laureaci

Giovanni Antonini, szef artystyczny Wratislavii Cantans (w kategorii muzyka poważna) oraz Radek Bednarz, dyrektor artystyczny Eklektik Session (w kategorii muzyka rozrywkowa) to laureaci Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Z kolei Wrocławską Nagrodę Teatralną przyznano Krystianowi Lupie (reżyserowi „Wycinki Holzfällen”). W poniedziałek, w sali czerwonej Narodowego Forum Muzyki, przyznano laury za najciekawsze inicjatywy minionego sezonu artystycznego.

 • giovanni antonini wrocławska nagroda muzyczna

  Giovanni Antonini, laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w kategorii muzyka poważna/fot. Tomasz Walków

 • kosendiak wrocławska nagroda muzyczna

  Andrzej Kosendiak odbiera nagrodę dla Giovanniego Antoniniego/fot. Tomasz Walków

 • kosendiak wrocławska nagroda muzyczna

  Andrzej Kosendiak odbiera nagrodę dla Giovanniego Antoniniego z rąk wiceprezydent Anny Szarycz/fot. Tomasz Walków

 • radek bednarz

  Radek Bednarz odbiera Wrocławską Nagrodę Muzyczną z rąk wiceprezydent Anny Szarycz/fot. Tomasz Walków

 • krystian lupa

  Krystian Lupa odbiera Wrocławską Nagrodę Teatralną z rąk wiceprezydent Anny Szarycz/fot. Tomasz Walków

 • krystian lupa wrocławska nagroda teatralna

  Krystian Lupa/fot. Tomasz Walków

 • rozalia kierc

  Rozalia Kierc zagrała minirecital po wręczeniu nagród/fot. Tomasz Walków


Giovanni Antonini, szef artystyczny Wratislavii Cantans (w kategorii muzyka poważna) oraz Radek Bednarz, dyrektor artystyczny Eklektik Session (w kategorii muzyka rozrywkowa) to laureaci Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Z kolei Wrocławską Nagrodę Teatralną przyznano Krystianowi Lupie (reżyserowi „Wycinki Holzfällen”). Laury przyznano za najciekawsze inicjatywy minionego sezonu artystycznego.

Wśród nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej znalazły się osoby, bądź formacje (jak zespół muzyki dawnej Ars Cantus), które szczególnie wyróżniły się w minionym sezonie. O nominacjach przeczytacie w Wrocławska Nagroda Muzyczna 2015 – nominacje.

W muzyce poważnej triumfatorem okazał się włoski Maestro Giovanni Antonini, który od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Wratislavia Cantans, a kapituła przyznała laur za przygotowanie programu festiwalu w roku 2014 i wielkie kreacje artystyczne. Nagrodę w zastępstwie Giovanniego Antoniniego, odebrał Andrzej Kosendiak, dyrektor Wratislavii Cantans. - Cieszę się, że nagroda pójdzie w ręce wybitnego artysty, który z Wrocławiem związał się na kolejnych kilka lat, bo właśnie przedłużyliśmy kontrakt z Maestro - poinformował Andrzej Kosendiak.

W muzyce rozrywkowej doceniono wrocławskiego gitarzystę Radka Bednarza za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki, czyli za Eklektik Session. - Ziarenko zasiane 10 lat temu rozwija się, a dzięki takim czasom w Narodowym Forum Muzyki artyści mogą prezentować owoce pracy i współpracy - zwrócił uwagę Radek Bednarz. Nominacja była dla niego zaskoczeniem, ale już teraz z ochotą zaprasza na przyszłoroczną specjalną edycję Eklektik Session 19 czerwca na historycznych terenach przemysłowych Wrocławia.

Wrocławska Nagroda Teatralna (o nominacjach przeczytacie w Wrocławska Nagroda Teatralna 2015 - nominacje) została przyznana wybitnemu reżyserowi Krystianowi Lupie za reżyserię „Wycinki Holzfällen” w Teatrze Polskim, spektaklu który z siłą arcydzieła stawia trudne pytania o sens awangardy i uczciwość sztuki. Reżyser odebrał laur osobiście przy wtórze okrzyków zadowlonej publiczności. Dziękując powiedział, że jego spektakl w Teatrze Polskim traktuje o bezkompromisowości artysty we współczesnym świecie, o wolności. - To teraz bardzo dramatyczny problem, a często nie ma świadomości, że tracimy tę wolność w wymiarze indywidualnym i zbiorowym. Artysta jest zobowiązany o tej konieczności bezkompromisowości nieustannie przypominać - dodał Krystian Lupa.

Laureaci zarówno Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, jak i Wrocławskiej Nagrody Teatralnej otrzymali z rąk wiceprezydent Anny Szarycz specjalne dyplomy i czeki na 10 tysięcy złotych.

Po wręczeniu laurów recital dała jedna z najbardziej utalentowanych stypendystek Prezydenta Wrocławia, pianistka Rozalia Kierc. W programie jej recitalu znalazła się "Suita bergamasque" Claude'a Debussy'ego i II Sonata Grażyny bacewicz, którą młoda artystka świetnie zinterpretowała.

Zgłoś uwagę