Wrocławianin zdobywa szczyty, by uczcić pamięć zmarłej żony

Mateusz Łazarowicz postanowił zdobyć 28 szczytów, by uczcić pamięć żony, która zmarła w zeszłym roku. Góry były ich wspólną pasją. W niedzielę, 22 sierpnia zamierza zdobyć przedostatni szczyt wyprawy „Korona Gór Polski pamięci Ani Łazarowicz”. Jego akcja ma także charakter edukacyjny i charytatywny.

  • fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

  • fot. Archiwum prywatne Mateusza Łazarowicza


W czasie niespełna miesiąca Mateusz Łazarowicz zdobył już 26 szczytów. Podróżuje rowerem, szczyty zdobywa pieszo lub - jeżeli to możliwe - również na rowerze. Przed nim jeszcze Ślęża i Rysy. Łącznie zamierza pokonać około 1800 km.

Na najbliższą wyprawę pieszo-rowerową wyruszy w najbliższą niedzielę, 22 sierpnia, spod siedziby Fundacji „Potrafię Pomóc” przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu – tym razem na podwrocławską Ślężę. Całość przedsięwzięcia powinna zakończyć się we wrześniu. Wtedy będzie szansa na zdobycie Rysów, gdyż planowany jest remont szlaku.

Oboje kochali góry

Mateusz i jego żona, Anna, poznali się w górach. Dzielili wspólną pasję – wyprawy piesze i rowerowe. W zeszłym roku Anna zmarła w wyniku powikłań w czasie ciąży.

– Ta wyprawa to chyba najlepszy sposób, żeby oddać hołd Ani – mówi Mateusz Łazarowicz. – W górach czuliśmy się najlepiej. To zdobywanie szczytów bardzo mi pomogło. Zwłaszcza, że odwiedzam także miejsca, które podziwiałem wspólnie z żoną.

fot. archiwum prywatne Mateusza ŁazarowiczaMateusz i Anna Łazarowicz, fot. archiwum prywatne

Zdjęcia i filmy dokumentujące przebieg wyprawy można obejrzeć na profilu „KGP Pamięci Ani Łazarowicz”.

Z myślą o przyszłych rodzicach

Oprócz uhonorowania pamięci żony, ta wyprawa ma jeszcze dwa wymiary – edukacyjny i charytatywny.

„Korona Gór Polski Pamięci Ani Łazarowicz” odbywa się pod patronatem Fundacji „Potrafię Pomóc”. Mateusz pracuje tam jako terapeuta dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie interesuje go jedno z zadań realizowanych przez tę organizację, przy wsparciu miasta: Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością. To warsztaty o rodzicielstwie oraz przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem, prowadzone przez szereg specjalistów specjalnie dla przyszłych rodziców z niepełnosprawnościami.

Mateusz pragnie promować wiedzę o szkole rodzenia i o właściwej opiece okołoporodowej, bo jego żona, Anna, umarła w czasie ciąży. Zdaniem Mateusza nie otrzymała na czas odpowiedniej diagnozy, a jej śmierć była wynikiem niewłaściwej opieki okołoporodowej. Dlatego wrocławianin chciałby zwrócić uwagę na jakość tej opieki w Polsce.

Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują odpowiedniego dentysty

Trzeci, charytatywny, wymiar wyprawy, to wsparcie dla zrzutki prowadzonej na rzecz wyposażenia gabinetu stomatologicznego dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Taki gabinet zamierza otworzyć Fundacja „Potrafię Pomóc”. we wrocławskim Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego.

– To ważny projekt, bo podobnych miejsc brakuje – dodaje Mateusz Łazarowicz i zachęca do wsparcia zbiórki.

Pomóc może każdy, dokładając własną cegiełkę do zrzutki.Zgłoś uwagę