Nr projektu Nr projektu 23
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Nowa Zielona Komuny Paryskiej #zielonytrójkąt [WBO 2025]
-
Kategoria piesze/rowerowe
-
Budżet zgłoszony 3 000 000 zł
-
Lider projektu: Grzegorz Ludwig
Komentarz UMW po I etapie oceny
Opis projektu
Projekt zakłada zagospodarowanie niewykorzystanych przestrzeni wyłączonych z ruchu, które należy rozszczelnić lub zamontować donice. Zakładamy także remont chodników na ul. Komuny Paryskiej po str. nieparzystej od nr 61 do 88 do granicy działki oraz po str. parzystej od nr 58 do 78.
Chcielibyśmy, aby na powierzchniach wyłączonych z ruchu, które obecnie nie pełnią żadnej funkcji, postawić donice z zielenią lub rozszczelnić nawierzchnię pod nasadzenia bylin, krzewów, a jak sieci pozwolą to także niewielkie drzewka.
Nie zabieramy miejsc parkingowych, tylko wykorzystujemy potencjał ulicy aby ożywić naszą szarą przestrzeń.
Uzasadnienie projektu
Przedmieście Oławskie leży w ścisłym centrum miasta w gęstej zabudowie kamienicznej. Zaniedbania remontowe na naszym osiedlu są ogromne, więc bierzemy sprawy w nasze ręce. Potrzebujemy prostych, bezpiecznych chodników. Potrzebujemy zielonych przestrzeni. Szczególnie brakuje nam zimozielonych krzewów, brakuje ciekawych kolorowych bylin, które ożywią ulice. Krzewy wzdłuż ulic zatrzymają także pył uliczny, obniżają temperaturę przy gruncie oraz wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie Niewykorzystane powierzchnie są szare i puste i należy je zazielenić wraz z małą architekturą (ławki) dla najstarszych mieszkańców.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy osiedla, w szczególności okoliczni mieszkańcy, a także wszyscy codziennie dojeżdżający do swoich celów przez ul. Komuny Paryskiej
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
20000
Elementy projektu
1 x Dokumentacja projektowa
1 x Uzyskanie opinii konserwatorskiej
1 x Remont chodników po stronie nieparzystej od nr 61 do 73A
1 x Remont chodników po stronie parzystej 58 do 88 (nieistniejący do granicy działki)
1 x Nasadzenie bylin i krzewów na powierzchni zaznaczonej na mapie
1 x Likwidacja powierzchni wyłączonych z ruchu, rozszczelnienie lub montaż donic na powierzchni zaznaczonej na mapie
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Przedmieście Oławskie Osiedle
Lokalizacja szczegółowa brak.
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami w zakresie:
- remontu chodnika przy ul. Komuny Paryskiej po stronie nieparzystej od nr 61 do 73A, z uwzględnieniem odcinkowego rozszczelnienia w celu posiania trawy, czy też niewielkich rabat kwiatowych,
- remontu chodnika przy ul. Komuny Paryskiej po stronie parzystej od nr 58 do 88, z uwzględnieniem odcinkowego rozszczelnienia w celu posiania trawy, czy też niewielkich rabat kwiatowych.
Negatywnie oceniono:
- nasadzenia zieleni i instalację donic na jezdni na polach wyłączonych z ruchu: pola wyłączone z ruchu są nadal częścią jezdni, utworzenie w tych miejscach zieleńców wymaga przebudowy układu drogowego danego fragmentu ulicy w celu zmiany geometrii jezdni i zmiany organizacji ruchu, a także z uwagi na sieć podziemną i spowodowanie utrudnienia w dostępie do infrastruktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,
- nasadzenia zieleni wysokiej (zwłaszcza drzew) i montaż donic wzdłuż ulic i na chodnikach: z uwagi na sieć podziemną i spowodowanie utrudnienia w dostępie do infrastruktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
W zakresie ocenionym negatywnie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ustęp 2 punkt 1) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej konieczne będzie uzyskanie zaleceń/postanowień/decyzji konserwatorskich Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których treść może mieć istotny wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 23, 281.