Nr projektu Nr projektu 187
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Dobre Miejsce - Międzypokoleniowe Centrum Wsparcia Psychospołecznego i Rozwoju. Nowoczesne centrum wsparcia psychospołecznego dla osób mieszkających we Wrocławiu [WBO. 2025]
-
Kategoria inne
-
Budżet zgłoszony 3 000 000 zł
-
Lider projektu: Katarzyna Kuca
Opis projektu
Dobre Miejsce będzie nowoczesnym centrum wsparcia psychospołecznego dla osób mieszkających we Wrocławiu. Przestrzeń umożliwi oferowanie bezpłatnego poradnictwa psychologicznego, prawnego i seksuologicznego, warsztatów rozwoju osobistego, grup wsparcia oraz wydarzeń integracyjnych. Dobre Miejsce będzie przestrzenią, gdzie osoby starsze spełnią rolę mentorów dla dzieci i młodzieży, przekazując im swoją wiedzę, doświadczenie i wsparcie. Celem Dobrego Miejsca będzie aktywizacja i włączanie osób z grup wykluczanych, przeciwdziałanie samotności i poprawa jakości życia mieszkańców. Dobre Miejsce będzie przestrzenią otwartą, bezpieczną i przyjazną dla wszystkich. Lokal/obiekt będzie przystosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Uzasadnienie projektu
Zdrowie psychiczne jest kluczowe dla jakości życia. Jednocześnie zapadalność na problemy z nim związane stale rośnie i przewiduje się, że do 2030 roku depresja będzie najczęstszą chorobą. W takiej sytuacji bardzo ważne staje się specjalistyczna pomoc, lecz dostęp do niej jest ograniczony, a kolejki długie. W efekcie na znaczeniu zyskuje bezpłatne i doraźne wsparcie, które może realnie poprawić sytuację osób zmagających się z problemami psychicznymi. Nie mniej istotne jest przeciwdziałanie samotności i wykluczeniu społecznemu, stanowiącymi główne przyczyny depresji u osób starszych. Otwarcie przestrzeni dostępnej dla osób z różnych pokoleń i angażującej te starsze np. w mentoring może skutecznie temu przeciwdziałać.
Grupa beneficjentów projektu
Wszyscy mieszkańcy, a szczególnie: osoby starsze (podopieczni, mentorzy), dzieci i młodzież (podopieczni mentorów) osoby z grup mniejszościowych (LGBT+ i neuroatypowe) i OZN oraz ich rodziny
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
100000
Elementy projektu
1 x Lokal i infrastruktura
1 x Wsparcie psychospołeczne
1 x Międzypokoleniowy mentoring i aktywizacja
1 x Działania integracyjne i edukacyjne
1 x Promocja i informacja
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Stare Miasto Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Preferowana lokalizacja to centrum Wrocławia, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, z łatwym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami. Lokal/ obiekt powinien znajdować się w budynku użyteczności publicznej lub w miejscu dobrze widocznym i dostępnym dla mieszkańców. Bliskość placówek edukacyjnych (szkoły, biblioteki) byłaby dodatkowym atutem, ułatwiającym realizację programu mentoringowego.