Nr projektu Nr projektu 134
PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł
Europejski Szlak Kultury - Droga św. Jakuba we Wrocławiu [WBO. 2025]
-
Kategoria inne
-
Budżet zgłoszony 400 000 zł
-
Lider projektu: Bartłomiej Matura
Opis projektu
Projekt zakłada wyznaczenie przebiegu międzynarodowej turystyczno-pielgrzymkowej drogi pieszej Drogi św. Jakuba - Via Regia w granicach miasta Wrocławia. Będzie to pierwsze oznaczenie piesze tej drogi we Wrocławiu. Droga będzie jednocześnie kontynuacją odcinka wyznaczonego w podobny sposób w sąsiednich gminach, jak Gmina Siechnice i Miękinia. Droga będzie oznaczona punktowo znakami informacyjnymi zgodnie z międzynarodowo uznanymi symbolami, na wzór odcinka hiszpańskiego. Blaszane i ceramiczne znaki zapewnią długoletnią trwałość projektu.
Uzasadnienie projektu
Międzynarodowa Droga św. Jakuba - Via Regia posiada oznaczenia prawie na całym przebiegu jej drogi od Santiago de Compostela w Hiszpanii, po Francję, Niemcy, Polskę, Litwę i Ukrainę. Przebieg tej drogi nie ma swoich oznaczeń w granicach miasta Wrocławia. Przez co pielgrzymi, ale także turyści czy mieszkańcy Wrocławia, nie wiedzą, jak przebiega ta droga w granicach miasta. Z roku na rok ruch pielgrzymkowy na Drodze św. Jakuba - Via Regia wzrasta. Projekt nie tylko wpisuje się w międzynarodowy przebieg trasy Via Regia. Szlak we Wrocławiu także tworzy atrakcyjną pieszą trasę spacerowo-turystyczną przez całe miasto, łącząc zarówno najważniejsze zabytki miasta jak choćby katedra św. Jana i rzadziej uczęszczane części miast, jak Opatów i Marszowice.
Grupa beneficjentów projektu
Piesi, pielgrzymi, spacerowicze, turyści
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
2000
Elementy projektu
1 x Dokumentacja projektowa
100 x Znaki informacyjne
Lokalizacja
projekt ponadosiedlowy Lokalizacja
Księże, Przedmieście Oławskie, Stare Miasto, Szczepin, Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., Maślice, Pracze Odrzańskie , Leśnica Osiedle
Lokalizacja szczegółowa Projekt to ścieżka turystyczno-pielgrzymkowa z oznaczonymi tablicami informacyjnymi punktami i drogowskazami przebiegająca przez całe miasto od Opatowic przez Przedmieście Oławskie, Stare Miasto, Szczepin, Popowice, Kozanów, Pilczyce, Maślice, Stabłowice i Marszowice. Głównym punktem całej trasy jest katedra św. Jana we Wrocławiu.