5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Trasa, aktualności, atrakcje

Pięć mostów, jeden historyczny stadion, Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, drugi najstarszy w Polsce ogród botaniczny, Dworzec Główny, most Grunwaldzki, Ostrów Tumski, budynki wrocławskich wyższych uczelni – to tylko niektóre z ważnych miejsc, w pobliżu których przebiegać będzie trasa 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Rekordowa liczba 11 tysięcy zawodników pobiegnie ulicami Wrocławia w nocy z 17 na 18 czerwca. Przy dźwiękach muzyki filmowej.

  • archiwum


11 000 półmaratończyków przemierzy Wrocław od bramy głównej Stadionu Olimpijskiego, przez plac i most Grunwaldzki, następnie na południe – przez ulice: Małachowskiego, Ślężną, aleję Wiśniową, znów na północ ulicą Powstańców Śląskich, później Piłsudskiego, Podwalem, Ruską, Grodzką przez most Piaskowy i Młyński, ulicą Sienkiewicza, Wyszyńskiego, mostem Pokoju, Purkyniego, Frycza-Modrzewskiego, Kraińskiego, Św. Katarzyny, Oławską, znów mostem Grunwaldzkim, Wybrzeżem Wyspiańskiego, ulicą Norwida i z powrotem przez most Szczytnicki i aleję Różyckiego do wielkiego finiszu przed trybuną wyremontowanego Stadionu Olimpijskiego.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski. Podczas półmaratonu zawodnikom będą towarzyszyli ambasadorowie programu: PKO Biegajmy razem.: Karolina Gorczyca i Paweł Januszewski. A w pakietach nocnego biegu uczestnicy otrzymają kartę pierwszej pomocy.

Utrudnienia

Kierowcy i mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na utrudnienia związane z organizacją biegu. Już od rana 17 czerwca w wcześniej oznaczonych miejscach będzie obowiązywał zakaz parkowania. Kierowcy, którzy nie dostosują się do zakazu muszą liczyć się z odholowaniem pojazu. Od godz. 21.00 17 czerwca do do godz. 2,30 18 czerwca wprowadzone zostaną zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacyjnych. Wprowadzone zostanie czasowe wyłączenie z ruchu, lub ograniczenie przepustowości poszczególnych odcinków dróg na trasie półmaratonu. Wykluczona zostanie komunikacja poprzeczna do trasy półmaratonu. Na najruchliwszych skrzyżowaniach pojawią się policjanci i strażnicy miejscy. O wszystkich utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą między innymi: tablic zmiennej treści ITS, tablic przystankowych, tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych na trasie, 

Biegnę dla Zuzi

Organizatorzy zapraszają do przyłączenia się do akcji charytatywnej „biegnę dla Zuzi”. Dziewczynka urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym i porusza się na wózku. Szansą dla niej na lepsze funkcjonowanie i samodzielne poruszanie się jest operacja rizotomii grzbietowej, na którą zbierane są środki. Zuzia jest podopieczną Fundacji „Słoneczko”.
Zaangażowanie uczestników zawodów, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Zuzi” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na zabieg dziewczynki. 

 Medal z mostem

Po przekroczeniu linii mety zawodnicy zostaną udekorowani medalami wypełnionymi półptransparentną emalią jubilerską w niebieskim kolorze. Trofea przedstawiają na awersie Most Grunwaldzki - jako jeden z symboli miasta i miejsce ważne dla wrocławskiego półmaratonu. Dwa lata temu przeprawa została specjalnie podświetlona w ramach programu Mosty, rok temu projekt P.I.W.O w oknach dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, i za każdym razem zawodnicy podczas nocnego półmaratonu dwa razy pokonują most. Podobnie, jak dotychczas, trofea półmaratonu i maratonu są częściami większej kompozycji. 

Podobnie jak rok temu

– Trasa w znakomitej większości pokrywa się z tą wytyczoną w ubiegłym roku – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu. – Poprzedni, 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton cieszył się ogromną popularnością, a prawie 10 000 uczestników było zadowolonych z szybkiej, a jednocześnie malowniczej drogi wyznaczonej ulicami Wrocławia. Skoro trasa się sprawdziła, postanowiliśmy jedynie delikatnie ją poprawić, wprowadzając kosmetyczne zmiany, na przykład bieg ulicą Norwida. Poza tym na koniec czeka nas prawdziwa „perełka” – finisz na Stadionie Olimpijskim – dodaje dyrektor Gęstwa.

Przy muzyce filmowej

W przygotowanych przy trasie punktach będzie odtwarzana muzyka filmowa, a w strefie startu i mety – w pobliżu Stadionu Olimpijskiego – zostanie rozstawione kino plenerowe. To wszystko w związku z filmową oprawą tegorocznego biegu. Dodatkowo, niektóre wyższe uczelnie (między innymi Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy) również włączają się w dopingowanie zawodników wzdłuż trasy. Podobnie, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, organizuje jeden z punktów nawadniania dla biegaczy.

Rodzina wrocławskich krasnali powiększy się o...

... o nowego skrzata. Krasnal półmaratończyk zostanie odsłonięty w noc półmaratonu. Jego imię wybiorą sami biegacze. Krasnal ubrany jest w piżamkę ma 35 cm wzrostu, waży 8 kilogramów. Na czapeczce ma zamontowaną specjalną latarenkę, która ma mu pomagać w nocnym biegu i ubrany jest w ośmiocentymetrowe sportowe obuwie. 

Całość trasy zostanie zamknięta dla ruchu kołowego około godzinę przez biegiem, zaś niezwłocznie po przebiegnięciu ostatnich zawodników, służby będą otwierać poszczególne ulice.

5. PKO Nocny Półmaraton Wrocław

5. PKO Nocny Półmaraton Wrocław

Biegi i maratony / Wydarzenia sportowe / Zawody / W plenerze / Dla wszystkich
Termin 17 czerwca 2017 22:00

Miejsce Kompleks Stadionu Olimpijskiego

Zobacz
Zgłoś uwagę