Stadion Wrocław centrum kultury ulicznej?

Turniej Euro 2012, koncert Linkin Park i wiele innych występów gwiazd, międzynarodowa impreza samochodowa Race15m, turnieje koszykówki ulicznej, mecze Śląska oraz gale sztuk walki, to tylko część wydarzeń, które odbyły się na Stadionie Wrocław.

  • Skating

    Czy Stadion Wrocław stanie się centrum kultury ulicznej? / fot. Pedro Ribeiro Simões, flickr.com


Piłkarska arena stała się katalizatorem ruchu, ożywiła zachodnią część miasta i pozwoliła jej się rozwijać. Na terenie obiektu można jeździć na gokartach, ale wokół stadionu dzieje się równie dużo.

Wrocławianie upodobali sobie to miejsce jako pętlę biegową. Mieszkańcy Kuźnik, Popowic, Kozanowa, Maślic, Na Ostatnim Grosza, a nawet Leśnicy, biegają do stadionu i wokół niego. Nie ma znaczenia, czy jest to słoneczny czy deszczowy dzień, w okolicach Stadionu Wrocław spotkać można dziesiątki biegaczy amatorów przemierzających kolejne kilometry.

Stadion jak MACBA?

Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, czyli popularna MACBA, to także nieoficjalne centrum skateboardingu w stolicy Katalonii. W tym miejscu można spotkać dziesiątki, jeśli nie setki osób, których prawdziwą miłością jest jazda na deskorolce, a także miłośników kultury ulicznej.

Czy odpowiednikiem MACBA w Barcelonie staje się na naszych oczach Stadion Wrocław? W okolicach bramy głównej w okresie wiosennym i letnim można spotkać coraz więcej osób jeżdżących na deskorolkach, longboardach czy rolkach.

Młodzież, która przebywa w okolicach stadionu, wychowuje się w oparciu o zagraniczne wzorce, gdzie spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi często wiąże się właśnie z uprawianiem coraz bardziej popularnych sportów ulicznych związanych z deskami lub rolkami.

Wrocław, jak każde inne wysoko rozwinięte miasto, potrzebuje rozkwitu kultury ulicznej i miejsc, w których młodzież będzie miała szansę na rozwój swoich pasji, a także możliwość spędzenia wolnego czasu ze znajomymi. Stadion i jego okolice wydają się być idealnym do tego miejscem, choćby także ze względu na bliskość skateparku, który mieści się przy ulicy Legnickiej i jeszcze bliższego sąsiedztwa Wake-Parku, który jest kolejnym godnym uwagi uzupełnieniem oferty sportów przez długi czas uznawanych za ekstremalne.

Pod estakadą, na ogromnym parkingu można bez problemu spotkać nie tylko ćwiczącą triki i uczącą się jeździć na deskach młodzież, ale także i osoby starsze, które z chęcią uprawiają Nordic Walking czy jeżdżą na rowerach.

Może więc okolice Stadionu Wrocław to idealne miejsce, które należy oddać we władanie młodych i żyjących nowocześnie osób chcących promować coraz to nowsze i bardziej ekscytujące sporty?

Zobacz także:

SR

Zgłoś uwagę