Spektakularne zawody na lotnisku w Szymanowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ślizg w basenie podczas lądowania na spadochronie przy prędkości sięgającej nawet 150 km/h  - to canopy piloting. Na świecie ta spektakularna dyscyplina dla skoczków spadochronowych rozwija się od lat. W Polsce będzie gościć po raz pierwszy i to zaraz za Wrocławiem, bo na lotnisku w Szymanowie. To impreza testowa przed The World Games 2017. 

  • fot.aeroklub wroclawski

  • fot.aeroklub wroclawski

  • fot.aeroklub wroclawski

  • fot.aeroklub wroclawski


Już oglądanie takich wyczynów wywoła dreszczyk emocji na naszych plecach. Okazja do podziwiania akrobacji skoczków będzie pod Wrocławiem od 26 czerwca do 3 lipca podczas zawodów Pre World Games WrocloveCUP w sportach lotniczych rozgrywanych w Szymanowie. Treningi i pokazy mistrzów rozpoczną się już 24 czerwca.

Zawody to taka rozgrzewka i testy obiektu przed finałem The World Games 2017. Na tę okazję na lotnisku wybudowano specjalny basen do tego typu ślizgów. Jest certyfikowany do rozgrywania zawodów najwyższej rangi. To jedyny tego typu obiekt w Polsce, najbliższy jest w Dubaju a kolejne w USA i Kanadzie. Oprócz tej dyscypliny na lotnisku w tych dniach rozegrane zostaną zawody w slalomie na motoparalotniach i w akrobacji szybowcowej. Wszystko zapowiada się bardzo widowiskowo. W organizację imprezy Aeroklubu Wrocławskiego zaangażowała się nawet Światowa Federacja Lotnicza.

(Pierwsze treningi zawodników w Szymanowie) 

– Atrakcji nie zabraknie od zmierzchu do świtu. Zapraszam na lotnisko w zasadzie codziennie. Treningi zawodników rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Już dotarli do nas najlepsi na świecie – mówi dyrektor Aeroklubu Wrocławskiego Marek Jóźwicki. 

Na lotnisku w Szymanowie podczas zawodów canopy pilotning (pilotowanie czaszą spadochronu, nazywane też swooping) rozegrane zostaną aż cztery konkurencje. Największe emocje szykują się na piątek 1 lipca i weekend 2-3 lipca. Wtedy to zawodnicy z całego świata zmierzą się z konkurencjami. Najbardziej widowisko zapowiada się kategoria freestyle gdzie zawodnicy podczas lądowania mają wykonać jakąś ewolucję, która wywoła największy aplauz publiki.
 - Nieraz zdarza się, że zawodnicy lądują tyłem lub po dotknięciu tafli wody wypinają się z uprzęży i wskakują do niej – opowiada Marek Jóźwicki.

Inna konkurencja to zmagania prędkościowe. Zawodnicy muszą przelecieć między specjalnie rozstawionymi pylonami z największą prędkością. Tę mierzy im laserowy i precyzyjny czujnik. Będą też zmagania na celność lądowania oraz konkurencja odległościowa. Zapowiada się to wszystko niezwykle widowiskowo a na świecie ten sport przyciąga tłumnie publikę.

Poza zawodami dla skoczków, w Szymanowie koniec czerwca i początek lipca będzie bardzo intensywny. Od środy 29.06, wszystko co w lotnictwie najbardziej spektakularne. Czyli zawody w slalomie między pylonami na motoparalotniach oraz akrobacje szybowcowe.

Program zawodów

Od 01.07. do 03.07 codziennie będziemy oglądać:
– Mistrzostwa Polski w Canopy Piloting 
– International Canopy Piloting Competition 
– Glidier Aerobatic Wroclove CUP (cykl przygotowań Kadry Narodowej do Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej
– Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski w Konkurencjach Technicznych

Codzienny program obejmuje:
godz 06:00 – 08:00 Motoparalotnie
godz 08:00 – 11:00 Spadochrony / Canopy Piloting
godz 11:00 – 14:00 Akrobacja szybowcowa
godz 14:00 – 18:00 Spadochrony / Canopy Piloting
godz 18:00 – 21:00 Motoparalotnie
(plan może ulegać modyfikacjom w zależności od pogody)
03.07 (niedziela) godz 14:00 ceremonia zakończenia i wręczenie pucharów.

Niedzielne popołudnie spędzimy przy muzyce i prezentacji najlepszych momentów zawodów na centralnym telebimie.

Wyniki zawodów na żywo można śledzić TUTAJ

Kalendarz imprez lotniska w Szymanowie - Aeroklub Wrocławski

Zgłoś uwagę