wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Żegnaj, Celino! W ten weekend pożegnanie z autobusami C

Najbliższy weekend (13-14 maja) będzie ostatnim, w którym przez ulice Wrocławia kursować będą autobusy linii C. Od poniedziałku zastąpi je tramwaj. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce upamiętnić to historyczne wydarzenie i zabrać wrocławian w sentymentalną podróż zabytkowymi autobusami po trasie z Kozanowa na pl. Grunwaldzki.

Autobusowa linia C, nazywana przez kierowców wrocławskiego MPK Celiną lub Celinką, to jedna z dawnych linii pospiesznych, które we Wrocławiu noszą literowe oznaczenie. Biegnie z osiedla na Kozanowie przez Kępę Mieszczańską i ul. B. Drobnera na pl. Grunwaldzki.

Taki jest jej współczesny bieg. Warto jednak wspomnieć, że linia o takim oznaczeniu funkcjonowała wcześniej.

Linia C - nach Carlowitz i do Czechnicy

– Przed wojną linie autobusowe we Wrocławiu oznaczano literami, najczęściej stanowiącymi inicjał miejscowości lub osiedla, do którego prowadziły. Linia C wiodła przez osiedle Carlowitz, czyli dzisiejsze Karłowice – opowiada dr Tomasz Sielicki, historyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Po wojnie linia C powstała już na przełomie 1945 i 1946 r. Połączyła Zalesie z Dworcem Głównym. Od 1947 r. była to podmiejska relacja wiodąca ze skrzyżowania ul. T. Kościuszki i ul. R. Traugutta na wschód – przez ul. Krakowską i ul. Opolską aż do Siechnic.

– Ówczesna nazwa tej miejscowości brzmiała Czechnica, stąd jako oznaczenie pojawiła się właśnie litera C – tłumaczy Sielicki. W latach 70. tak oznaczona relacja łączyła Stadion Olimpijski przez Rynek, ul. Grabiszyńską i pl. I.L. Pereca z ul. Stalową.

Linia C we współczesnym Wrocławiu

Współczesna linia C powołana została w 1996 r. i stanowiła szybkie połączenie Kozanowa z pl. Grunwaldzkim. Z autobusów linii C szczególnie licznie korzystali studenci Politechniki Wrocławskiej podróżującymi pomiędzy kampusami głównym i tym zlokalizowanym przy ul. Długiej. Relacja biegła przez z tzw. trasę Mieszczańską, arterię jaka powstała pomiędzy ul. Długą a ul. S. Dubois, a której częścią był otworzony w 1994 r. most R. Dmowskiego.

– Co ciekawe, już wtedy na moście pozostawiono rezerwę pod przyszłe torowisko tramwajowe, które powstało na naszych oczach. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na otwarcie nowej trasy – komentuje Tomasz Sielicki. Biegnącą tędy autobusową linię C zastąpi z dniem 15 maja nowa linia tramwajowa 19, która skorzysta z najnowszego torowiska w ciągu ul. Długiej i ul. Popowickiej.

Wieczorny przejazd zabytkowymi autobusami na pożegnanie linii C

Ten ważny dla historii komunikacji publicznej Wrocławia moment chce upamiętnić Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. W najbliższą sobotę (13 maja) zaprasza wszystkich zainteresowanych na wieczorny przejazd zabytkowymi autobusami.

–  Spotykamy się w zajezdni Popowice przy ul. Legnickiej i o godzinie 18:00 wyruszamy w stronę Kozanowa. Następnie przejedziemy trasę linii C do pl. Grunwaldzkiego – zaprasza dr Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu. Przejazd jest bezpłatny. Na trasie spotkamy m.in. popularne w latach 90. autobusy marki Jelcz M11 i Ikarus 280.26, a jako rezerwowy także Ikarus 280.70E.

–  Przejazd z pewnością będzie też gratką dla amatorów fotografowania, by uwiecznić zabytkowe autobusy na już niemal historycznej trasie. Tym bardziej, że w przypadku obu Ikarusów będą to jedne z ich pierwszych kursów po finalizowanych właśnie remontach – zachęca Kołodziejczyk.

Sobota, 13 maja, zanosi się zatem na dzień pełen atrakcji dla miłośników komunikacji miejskiej. Najpierw w godzinach 11:00 – 16:00 przy ul. Długiej będzie miał miejsce Dzień Otwarty MPK Wrocław, w którym swoje pojazdy – tramwaje i autobusy – zaprezentuje także KSTM. Wieczór zaś poświęcony będzie autobusowej linii C.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl