wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Czytaj i jedź! Świecąco zachęca nowy neon pod Arkadami

Czytaj i jedź! Świecąco zachęca nowy neon pod Arkadami

Redakcja www.wroclaw.pl,

Po lewej stronie jest księgarnia, po prawej – sklep rowerowy. Między nimi właśnie zaczął świecić nowy neon (właściwie ledon, czyli współczesne alternatywa neonów). Świecący napis „Jedź i czytaj” pojawił się przy ulicy Świdnickiej. To kolejna metamorfoza witryny w ramach projektu Dobry Widok.

Dobrze jest w dobrym towarzystwie

Sklep i serwis rowerowy Rowerystylowe.pl związany jest z Wrocławiem od prawie 20 lat (dokładnie od 2004 r.), natomiast księgarnia „Pod Arkadami” to najstarsza niezależna księgarnia  we Wrocławiu, założona w 1959 roku. Oba sklepy łączy adres i chęć zmiany.

– Neon ma rozświetlić ciemną wnękę pomiędzy dwoma sklepami, przy okazji dodając lokalom elegancji, szyku i świeżości – piszą autorzy zmian.

Nowy neon pod Arkadami Czytaj i jedź, fot. Bartek Ciba

Neonowe tradycje Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej

KDM czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa to pierwszy powojenny kompleks mieszkaniowy we Wrocławiu. Został oparty na projekcie Romana Tunikowskiego, którego ramy wyznaczały sprawdzone przedwojenne rozwiązania. Budynki na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Podobnie jak neony.

Do tej pory zachował się znany wszystkim Złodziej z PKO oraz DAES, który wtedy był jeszcze DESĄ. Jednak cieni liter z niezachowanych neonów znajdziemy na placu Kościuszki znacznie więcej na elewacjach wokół można oszukać ślady po Empiku, napis KDM pozbawiony dopisku „bar kawowy”.

Ledon Czytaj i Jedź autorstwa Alicji Chojnackiej

Od samego początku mieliśmy wspólną wizję czegoś nowoczesnego, charakterystycznego i efektownego. Wejście do sklepu znajduje się we wnęce pod arkadami, dlatego zależało nam, aby witryna była widoczna zarówno przez samochody przejeżdżające wzdłuż ulicy Świdnickiej jak i przechodniów pod arkadami  opowiada.

Największym wyzwanie było połącznie reklam połączyć teoretycznie dwóch różnych działalności.

Ledony w odróżnieniu od swoich starszych braci, świecą dzięki energooszczędnej technologii LED na dowolny kolor. Jest też łatwiejszy w konserwacji, a przed wszystkim jest tańszy. Chcieliśmy wiernie podążać ścieżką tradycji szklanych rurek wypełnionych kolorowym gazem, niestety musieliśmy spojrzeć na sprawę realistycznie  mówi Zuzanna Wollny, kuratorka Dobrego Widoku. 

Ledon na ul. Świdnickiej w ramach projektu dobry widok wykonali specjaliści z firmy KONO, którzy dbają choćby o galerię neonów na Ruskiej

Nowy neon pod Arkadami Czytaj i jedź, fot. Bartek Ciba

Dobry Widok odmienia wrocławskie witryny

Dobry Widok o działania w ramach projektu Inne Centrum (realizowanego przez Fundację Dom Pokoju z ramienia Biura Rozwoju Gospodarczego), które mają poprawić estetykę przestrzeni miejskiej Wrocławia.

Jak odmienić swoją witrynę? Napisz na [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl