Dobry Widok we Wrocławiu

fot. Fundacja Dom Pokoju

Rusza witryna o witrynach. Zespół Fundacji Dom Pokoju odświeża witryny na Nadodrzu i od niedawna w centrum . Teraz pod wspólną marką Dobry Widok we Wrocławiu wspiera lokalnych przedsiębiorców w tworzeniu dobrze zaprojektowanych i zapraszających witryn.

Razem z zespołem lokalnych projektantów, ekspertów i aktywistów, Dobry Widok nietylko proponuje doraźne rozwiązania, ale też myśli i dyskutuje o estetyce i funkcjonalności przestrzeni publicznej. 

Witryna o witrynach – startuje strona internetowa Dobrego Widoku

Strona www.dobrywidok.com, to miejsce informacji o aktualnych projektach, a przede wszystkim platforma dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o projektowaniu w mieście.

Na stronie znajdą się zdjęcia i opisy realizacji i metamorfoz lokalnych biznesów, materiały edukacyjne i wspierające środowisko lokalnych projektantów, informacje dla przedsiębiorców, m.in. o tym, jak zgłosić się do projektu, a także eksperckie artykuły i przykłady dobrych praktyk z Wrocławia.

Rozmowy z Widokiem na...

Dobry Widok przygotował cztery spotkania online skierowane do projektantów, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych estetyką i projektowaniem miejskim. Gośćmi Rozmów z Widokiem są m.in. Katarzyna Roj - kuratorka galerii BWA Dizajn, Hubert Kielan, Szymon Hanczar, Joanna Stembalska, Krzysztof Ziental, Piotr Szymański, Ewa Głowacka i Maja Zabokrzycka.

fot. Fundacja Dom Pokoju

- Podczas webinarów razem z gośćmi zastanawiamy się co to jest miejski dizajn, jak można przyczynić się do poprawy estetyki miasta, po co nam projektowanie w mieście oraz jak wygląd witryny wpływa na wizerunek biznesu mówią koordynatorzy projektu.

Rozmowy z Widokiem - link

Podkasty

Dobry Widok zaprasza na serię rozmów z ekspertami i miłośnikami miejskiego projektowania na temat przestrzeni publicznej, których będzie można posłuchać m.in na naszej stronie. Nie zabraknie głosu artystów, projektantów, urzędników i aktywistów. Jacek Sterczewski, na co dzień koordynator Infopunktu Łokietka 5 i autor podkastu Lokacje rozmawiał m.in z Bogną Świątkowską z warszawskiej fundacji Bęc Zmiana i Aleksandra Litorowicz o przestrzeniach publicznych w mieście oraz z Magdaleną Kreis i Natalią Romaszkań o roli edukacji w projektowaniu.

Projekt witryny, rys. Zuzanna Wollny

- Dobre projekty powstają wyłącznie w dialogu. Trzeba nauczyć się rozmawiać - aktywnie słuchać i odpowiadać z empatią - żeby poznać i zrozumieć potrzeby użytkowników i umieć na nie zareagować. Ta zasada, sprawdzająca się w dizajnie, dotyczy również współdziałania w ekosystemie miejskim - rozmawiamy z aktywistami, projektantami, mieszkańcami, urzędnikami - staramy się poznać ich perspektywę i zbudować relacje, które umożliwią działania na rzecz zmiany mówi Zuzanna Wollny, koordynatorka i kuratorka projektu.

Podcasty - link

Książeczka aktywnościowa dla dzieci

Jak informują twórcy witryny, przygotowywany jest także zbiór zadań i zabaw, które w przystępny i ciekawy sposób wprowadzają dzieci w temat projektowania w mieście. Oprawę fotograficzną książeczki wsparł Wrocławski Detal Architektoniczny.

Projekt realizowany jest przez Fundację Dom Pokoju, przy wsparciu Biura Rozwoju Gospodarczego. Finansowany jest ze środków gminy Wrocław oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.