Jak urządzić park na Kępie Mieszczańskiej?

Jak urządzić park na Kępie Mieszczańskiej?

Konsultacje dotyczące zaprojektowania parku na Kępie Mieszczańskiej

Któż z nas nie marzy o tym, by za jego blokiem rozciągał się park? Takiego szczęścia mogą dostąpić mieszkańcy Kępy Mieszczańskiej, bardzo mocno rozwijającej się i zabudowanej części miasta w obrębie wrocławskiego Nadodrza. To wyspa, która od zachodu graniczy ze Szczepinem, a od południa ze Starym Miastem; granica przebiega na Odrze. Całkiem niedaleko stąd do Rynku i różnych atrakcji wielkomiejskich, jednak może doskwierać brak większego uporządkowanego skrawka zieleni, z którego można by korzystać w celu wypoczynku i rekreacji (najbliżej znajduje się Park Staszica). Od 2016 r. mieszkańcy starają się o pozyskanie działki na ten cel. Ich działania wspiera prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W maju bieżącego roku okazało się, że Agencja Mienia Wojskowego, właściciel większości gruntu na Kępie, jest gotowa odsprzedać Gminie Wrocław kilka działek przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod tereny zielone i drogę wewnętrzną. Grunt ten (o łącznej powierzchni 3,94h), zlokalizowany w północnej części wyspy, pomiędzy ulicami Mieszczańską i Dmowskiego, zostanie zakupiony przez Gminę za ponad 2 mln 613 tys. zł.
Dzięki temu między nowymi budynkami, które wyrastają na Kępie jak grzyby po deszczu, będzie można stworzyć zieloną przestrzeń dla okolicznych mieszkańców. A może i wrocławianie z innych osiedli zechcą w przyszłości odwiedzać to miejsce…

O fundusze na początek, które pozwolą uporządkować teren, wytyczyć alejki i wykonać część nasadzeń drzew oraz krzewów, inicjatorzy parku postanowili powalczyć we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim (patrz projekt nr 1 WBO 2020 „Park Mieszczański – nowy centralny park Wrocławia”), w międzyczasie Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował się pokryć ze środków własnych koszty opracowania koncepcji zagospodarowania terenu. Zadanie to zlecono firmie projektowej Creoproject. Jaką wizję parku mają architekci? Sprawdź w zakładce Zgłoś opinię!

Podpowiedz, jak powinien wyglądać park na Kępie Mieszczańskiej, żebyś chętnie w nim spędzał/spędzała czas – zajrzyj do koncepcji i wypowiedz się na jej temat. Wcześniej możesz wziąć udział w e-spotkaniu, a jeśli masz ochotę porozmawiać na żywo, odwiedź punkt konsultacyjny (szczegóły: tutaj)!

Konsultacje trwają do 2 sierpnia 2020 r. (niedziela). 

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerami konsultacji są: grupa nieformalna „Park na Kępie Mieszczańskiej”, stowarzyszenie Nowe Nadodrze oraz Radna Miejska Jolanta Niezgodzka.

Autorem publikowanych fotografii jest Marcin Gliński.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Więcej aktualności