wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Gdzie powinny stać wiaty śmietnikowe na Sępolnie? Weź udział w konsultacjach
Kliknij, aby powiększyć
Konsultacje społeczne na Sępolnie. Na zdjęciu dwie kobiety i mężczyzna przyglądający się mapie osiedla z zaznaczonymi proponowanymi lokalizacjami wiat śmietnikowych i śmietników podziemnych. Marek Księżarek
Konsultacje społeczne na Sępolnie. Na zdjęciu dwie kobiety i mężczyzna przyglądający się mapie osiedla z zaznaczonymi proponowanymi lokalizacjami wiat śmietnikowych i śmietników podziemnych.

Sępolno to jedno z najbardziej malowniczych wrocławskich osiedli. Szeregowa zabudowa i wąskie uliczki bywają jednak kłopotliwe. Jednym z problemów do rozwiązania są śmietniki. Co zrobić, by nie szpeciły, a ich lokalizacja była funkcjonalna? Do 5 czerwca 2024 trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Podpowiesz?

O rozwiązanie śmietnikowego problemu zabiegała od dobrych paru lat Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Pierwsze nowe, drewniane wiaty stanęły na osiedlu wiosną 2024 roku przy ulicach Nulla i Potebni.  Łącznie w południowej części Sępolna spółka Wrocławskie Mieszkania zaplanowała ich 55.

Zobacz, jak to wygląda

– W tej chwili realizujemy pilotażową inwestycję w południowej części osiedla. Powstanie w jej ramach 12 pergoli i 6 śmietników podziemnych. Wiaty porośnięte będą pnączami. Z myślą o ogrodnikach, budujemy też wiaty z pojemnikami na odpady zielone – mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań.  

I dodaje: – Docelowo w tej części Sępolna planujemy budowę 55 pergoli i pojemników podziemnych. Przetargi na kolejne etapy tego zadania będziemy niebawem ogłaszać. Dzięki temu że niektóre wiaty już stoją, mieszkańcy mogą zobaczyć jak to wygląda i co proponujemy w kolejnych częściach osiedla.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nowa pergola śmietnikowa na Sępolnie Wrocławskie Mieszkania
Nowa pergola śmietnikowa na Sępolnie

Powiedz, czego potrzebujesz

Śmietnikowa rewolucja ma niebawem dotrzeć dalej. Mowa o wschodniej części osiedla, a dokładniej o obszarze w obrębie ulic Dembowskiego, Żmichowskiej, Partyzantów, Monte Cassino, Kosynierów Gdyńskich, Waryńskiego, Borelowskiego.

Zaprojektowano tutaj 27 gniazd pojemników podziemnych i 18 pergoli. Już wiadomo, że najprawdopodobniej będzie ich więcej. Z konsultacji z mieszkańcami wynika, że potrzebna będzie budowa co najmniej 20 a nie 18 pergoli.  

Konsultacje w sprawie ich dokładnych lokalizacji trwają do 5 czerwca 2024. Możecie wziąć w nich udział wypełniając elektroniczny formularz na stronie konsultacji. Znajdziecie tam także szczegółowe mapy. Warto się z nimi zapoznać.

Pomóż, bo temat nie jest łatwy

– Od kiedy zajmuję się konsultacjami, śmieci są tematem wywołującym wiele emocji. Są osoby które  nie chcą zmian, są osoby które się ich domagają. Takie zmiany wiążą się z tym, że ktoś może mieć pojemniki bliżej, a ktoś dalej. Komuś może ten zapach przeszkadzać – mówi Adrian Bukowski, koordynator spotkania konsultacyjnego, zorganizowanego 21 maja w muszki koncertowej przy ul. ks. Brzóski na Sępolnie.  

Każda zmiana w przypadku Sępolna musi być także skonsultowana z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Osiedle od 1979 roku wpisane jest do rejestru zabytków.

– To naprawdę istotne konsultacje. Widzimy jak żywiołowo reagują na nie mieszkańcy. Czekamy na opinie w tej sprawie do 5 czerwca. Zachęcam do wyrażenia opinii. Każdy głos weźmiemy pod uwagę, przeanalizujemy – mówi Katarzyna Galewska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl