wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Fundacja Ukraina jest z nami już od 10 lat. Poznajcie historię niezwykłej organizacji
Warsztaty plastyczne w prowadzonym przez Fundację Ukraina Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju (CUKR). Na zdjęciu trzy kobiety i mała dziewczynka tworzące obraz przy pomocy zanurzanych w farbie dłoni. Zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Warsztaty plastyczne w prowadzonym przez Fundację Ukraina Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju (CUKR). Na zdjęciu trzy kobiety i mała dziewczynka tworzące obraz przy pomocy zanurzanych w farbie dłoni. Zdjęcie ilustracyjne

Powstała w kwietniu 2013 roku, z inicjatywy Konsula Honorowego Ukrainy. Zajmuje się adaptacją i usamodzielnianiem migrantów w mieście. Szybko stała się jednym z najważniejszych we Wrocławiu miejsc, do których kierują swoje kroki migranci z Ukrainy. Czym zajmuje się obecnie? Jak wojna zmieniła jej pracę? Fundacja Ukraina działa już 10 lat. Przypominamy jej historię.

CUKR przy Ruskiej 46A

W kwietniu 2016 roku miasto Wrocław udostępniło organizacji lokal przy ulicy Ruskiej 46A. Już w listopadzie 2016 roku odbyło się uroczyste otwarcie lokalu, w którym zainaugurowano działanie Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju (CUKR). Swoją siedzibę ma tutaj Fundacja Ukraina oraz Związek Ukraińców w Polsce. Sale udostępniane są również na działania innych organizacji.

CUKR bardzo szybko stał się ważnym miejscem. To tak naprawdę wielokulturowe centrum kultury. Na co dzień prowadzone są tutaj m.in. warsztaty dla dzieci, nauka języków, zajęcia ruchowe, organizowane są wydarzenia kulturalne. Ale zadań, których podjęła się Fundacja, jest znacznie więcej.

Wojna przewróciła wszystko do góry nogami

– Wojna zdecydowanie przewróciła do góry nogami naszą pracę. Fundacja rozrosła się pięciokrotnie. Aktualnie realizujemy ponad 20 projektów co daje nam możliwość dotarcia do wielu tysięcy osób – mówi Igor Lisin, wiceprezes Fundacji Ukraina.

Pomoc Ukrainie i migrantom we Wrocławiu

Jednym z takich zadań jest współpraca z Ukrainą. To przede wszystkim wsparcie humanitarne i zbiórka pieniędzy. Fundacja pomaga m.in. osobom wewnętrznie przesiedlonym, wspiera ośrodki tymczasowego zakwaterowania w Ukrainie czy osoby mieszkające w miastach w pobliżu linii frontu.

We Wrocławiu prowadzi także m.in. Instytut Praw Migrantów. Uchodźcy mogą tutaj umówić się na konsultację z prawnikiem, doradcą zawodowym czy psychologiem i porozmawiać z nim w ojczystym języku. Jak mówi Karol Koroczyński z Instytutu Praw Migrantów, największą popularnością cieszą się konsultacje z panią psycholog. – Dzieci migrantów dość często mają problemy z adaptacją w szkołach. To dzieci potrzebują w tym momencie największego wsparcia – wyjaśnia.

Praca doceniana i wyróżniana

W 2018 roku Fundacja Ukraina znalazła się wśród laureatów nagrody „30 Kreatywnych Wrocławia” przyznawanej przez redakcję portalu wroclaw.pl. W 2022 roku uhonorowana została także Nagrodą Wrocławia przez radę miejską.

– Widzimy, że nasza praca jest doceniana. W zeszłym roku dostaliśmy Nagrodę Wrocławia za zaangażowanie i pracę na rzecz integracji i wsparcia migrantów i uchodźców – mówi Igor Lisin.

– W ostatnim czasie w sposób szczególny sprawdziła się nasza wieloletnia współpraca, olbrzymie zaangażowanie i stały rozwój działalności Fundacji zapewniły bardzo szybką skuteczną odpowiedź na potrzeby uchodźców, którzy przybyli do Wrocławia w wyniku pełnoskalowej wojny, zarówno w pierwszych dniach i tygodniach prowadząc wspólne działania pomocowe i humanitarne, jak również planując działania długofalowe. Przy okazji jubileuszu bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę. Życzymy sobie i Fundacji dalszych wspólnych działań, choć zdecydowanie w innych niż ostatnie okolicznościach – mówi Beata Nawrotkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl