wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zabytkowa neorenesansowa kamienica w trakcie rewitalizacji. Tak się zmienia ulica Kołłątaja [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Trwa remont zabytkowej kamienicy przy ulicy Kołłątaja 23. Inwestor, krakowska firma Money Square Investment, całkowicie odnowi budynek i elewację oraz odbuduje zniszczoną oficynę. Kamienica jest pod opieką konserwatora zabytków. Zobaczcie jak się zmieni ten budynek i kiedy będzie gotowy

Reklama

Historia kamienicy Kołłątaja 23 

Inwestor dotarł do ciekawej historii kamienicy przy ul. Kołłątaja 23. Wynika z niej, że budynek wybudowano zgodnie z planami pochodzącymi z 1858 roku, które sporządzili murarski mistrz Schallmann i mistrz ciesielski Ehler. Budynek powstał specjalnie dla żony radcy miejskiego pani F. Wende. 

W galerii zdjęć zobaczcie wizualizacje kamienicy przy ul. Kołłątaja 23, aktualne prace remontowe oraz zdjęcia tej ulicy z czasów Breslau. 

W trakcie prac, które prowadzimy tu od lipca 2021 roku, ten neorenesansowy budynek odsłania przed nami swoje kolejne tajemnice: dotąd udało nam się zabezpieczyć zabytkowe elementy, wśród których znalazły się ozdoby, zdjęcia i gazety datowane na lata 1830-1840. Złożyliśmy je do przechowania na czas prowadzenia prac, aby później pojawiły się w nowej odsłonie we wspólnych częściach kamienicy. Te przedmioty to żywa historia tego miejsca, pamiątka dawnego Wrocławia, dlatego według nas zasługują na to, by zostać odpowiednio wyeksponowane
Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment.

Mieszkania znajdujące się w głównej bryle budynku charakteryzują się wysokimi pomieszczeniami, gdzie sufit sięga od 3,45 do aż 3,75 m, co odpowiada stylowi XIX-wiecznych kamienic.

Kołłątaja 23, neorenesansowa kamienica. Co tam będzie?

W kamienicy wykonana zostanie instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna. Jednocześnie przyłączone zostaną media miejskie, ciepła woda i ogrzewanie. Będzie także winda a w mieszkaniach klimatyzacja. W sumie w kamienicy powstanie 27 lokali mieszkalnych i 3 lokale usługowe.

– Postanowiliśmy, że płytki oraz drewniana stolarka w części wspólnej zostaną wykonane na zamówienie, aby jak najlepiej odtworzyć dawny charakter tego miejsca. Natomiast oświetlenie oraz złote dodatki na potrzeby rewitalizacji, zostaną specjalnie sprowadzone z zagranicy – dodaje Dariusz Jagusiak.

Kiedy zakończenie prac w kamienicy przy ul. Kołłątaja 23?

Prace rozpoczęły się w lipcu 2021 roku. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano w na koniec III kwartału 2023 roku.

Krakowska firma Money Square Investment, ma na koncie kameralne inwestycje oraz wielomilionowe projekty w całej Polsce.

Kamienica przy ulicy Kołłątaja 23 we Wrocławiu:

  • Powierzchnia użytkowa: 1410,43 mkw.
  • Liczba kondygnacji: 8
  • Liczba mieszkań: 27
  • Liczba lokali użytkowych: 3

Ulica Hugona Kołłątaja we Wrocławiu

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p class="MsoNormal">1907, ulica Kołłątaja przy skrzyżowaniu z Kościuszki.</p> Źródło: Aukcje internetowe / fotopolska.eu
1907, ulica Kołłątaja przy skrzyżowaniu z Kościuszki.

Historia dzisiejszej ul. Kołłątaja sięga początków XIX w. Wytyczono ją po zburzeniu fortyfikacji miejskich i nadano nazwę Neue Taschenstraße (Nowa Sakwowa), gdyż była przedłużeniem w kierunku południowym ulicy Taschenstraße (Piotra Skargi).

Ulica zyskała na znaczeniu wraz z otwarciem w Breslau dworca Kolei Górnośląskiej (Wrocław Główny). Bliskość dworca spowodowała, że było tam kilka hoteli. Czytaj także: Hotel Grand zdradza swoje wielkie tajemnice [ZDJĘCIA 20.01.2023 r.]

W drugiej połowie XIX w. obecna ulica Kołłątaja została w całości zabudowana luksusowymi kamienicami czynszowymi. W roku 1945 znaczna część zabudowy została zniszczona.

W latach pięćdziesiątych wybudowano słynny modernistyczny galeriowiec przy Kołłątaja czyli Mezonetowiec z dwupoziomowymi mieszkaniami zaprojektowany przez zespół Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl