wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Słynny hotel Grand zdradza swoje wielkie tajemnice. Pierwszy apartament już gotowy [ZDJĘCIA]

Szczelnie ogrodzony i zasłonięty rusztowaniami a w środku powoli widać już jak będzie wyglądał słynny hotel Grand we Wrocławiu. Z pietyzmem wykonywane są ornamenty, sztukaterie. Gotowy jest już nawet jeden z hotelowych apartamentów. Zobaczcie zdjęcia z 20 stycznia 2023 r.

Reklama

Trwa rewitalizacja słynnego hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego. Już odbudowano mury i ściany hotelu, a na gmach wróciła historyczna wieża. Inwestycja ma być gotowa w 2024 r. Zobaczcie zdjęcia zrobione w piątek, 20 stycznia 2023 r. w środku remontowanego Granda.

Z jednej strony ul. Kołłątaja – hotel Piast, z drugiej – hotel Grand. Na każdym z budynków narożne wieże. Tak było przed II wojną światową i tak już jest teraz.

Dwie wieże na hotelach Piast i Grand tworzyły reprezentacyjną tzw. bramę do miasta, która prowadziła do Rynku. W trakcie wojny wieża na Grandzie została zniszczona, obecnie jest już prawie na ukończeniu
Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer Sp. z o.o.

Hotel Grand odradza się Feniks z popiołu: ornamenty i sztukateria

Kolejnym istotnym elementem w remoncie hotelu Grand jest sztukateria oraz ornamenty, które wracają na swoje stare miejsca.

Galeria zdjęć

– Powtarzające się ornamenty o trapezowym kształcie zdobią opaski okien. Natomiast sztukateria znajduje się na zabytkowej fasadzie, na której odtworzono zdobienia i fakturę elementów. Na piaskowcu są różne ornamenty i zdobienia, które z pietyzmem zostały odrestaurowane i odpowiednio zakonserwowane. Kolejnym ręcznie robionym elementem dla inwestycji Hotel Grand są drewniane podkonstrukcje więźby zadaszenia wykuszy elewacji od strony Piłsudskiego – wylicza przedstawiciel inwestora.

Hotel Grand – tak będą wyglądać hotelowe apartamenty

W środku remontowanego hotelu Grand można już zobaczyć jak będą wyglądać hotelowe apartamenty, ponieważ gotowy już jest pokój wzorcowy, który został zaakceptowany przez międzynarodową sieć Accor.

Galeria zdjęć

– Przy tworzeniu pokoju wzorcowego oprócz utrzymania wymaganych standardów, staraliśmy się aby miejsce to pozostało w pamięci gości. Pokój jest więc przytulny i komfortowy, a do tego funkcjonalny. Wygodne fotele i kanapy oraz łóżko pozwolą na spokojny odpoczynek. Pojemne szafy, różnorodne oświetlenie każdej sfery, jasna łazienka w nowoczesnym stylu to tylko kilka z atutów przygotowanych dla gości. Dołożyliśmy wszelkich starań aby goście mogli pójść spać nawet w słoneczny dzień, dlatego przy zasłoniętych oknach w pokoju panuje całkowita ciemność. Pokoje są wysokie co wpływa na poczucie przestrzeni – wylicza Piotr Wiak.

Rewitalizacja hotelu Grand

Na początku XX wieku znany jako Hôtel du Nord, był jednym z najbardziej eleganckich obiektów we Wrocławiu –  podkreśla inwestor obecnych prac remontowych, wrocławski deweloper spółka Rafin, która jest właścicielem m.in. czterech zabytkowych wrocławskich hoteli – Europejskiego, Polonii, Piasta, Lothusa i najnowszego Pałacu Hatzfeldów.

W trakcie prac budowlanych z dawnego hotelu Grand zostały tylko fragmenty ścian od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. Cały środek budynku został rozebrany. Wykonano już m.in. wzmocnienia łuków i nadproży elewacji od strony ul. Kołłątaja oraz wbito prawie 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich. 4 października 2017 r. informowaliśmy o rozpoczęciu rewitalizacji hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego.

– Obudowaliśmy już wszystkie mury i ściany hotelu. Wykonana została płyta fundamentowa oraz ściany kondygnacji podziemnej. Kończymy prace elewacyjne od strony MDK-u przy ul. Kołłątaja. Po zdjęciu rusztowań z tej części przejdziemy do montażu stolarki okiennej, która wybrana została pod nadzorem konserwatora zabytków. Kompletna elewacja od strony Dworca Głównego PKP i ul. Kołłątaja powinna być odsłonięta do połowy 2023 r. – wylicza Piotr Wiak.

Galeria zdjęć

Grand zostanie hotelem Grand

W maju 2021 r. Rafin podpisał umowę franczyzy na remontowany obiekt z międzynarodowym operatorem hotelowym Accor Movenpick. Jednak wrocławski deweloper podkreśla, że Grand nie zniknie.

– W związku z zawartą umową z siecią Accor oficjalna nazwa obiektu to Movenpick Wrocław Hotel. Z racji historycznej wartości wrocławskiego hotelu Grand spółka zastrzegła w umowie ostateczną nazwę obiektu jako Movenpick Wrocław Grand Hotel. Zależy nam, by ten wrocławski hotel pozostał wizytówką Wrocławia. Tę istotną zależność i wartość wizerunkową także poparł Accor, akceptując stanowisko Rafin, aby na szczytowej części wrócił neon oznaczony właśnie jako Hotel Grand  – przypomina Piotr Wiak.

Hotel Grand – otwarcie w 2024 r.

Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 179 pokoi. Pod Grandem został wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Grandu odpowiedzialny jest architekt Grzegorz Górka i wrocławska pracownia GREG architekci.

Pierwotnie inwestycja, która na początku była wyceniana na 60 mln zł (obecnie inwestor nie podaje kwoty) miała być gotowa pod koniec 2020 r. Ze względu jak mówi inwestor – na skomplikowanie prac przy tego typu zabytkowych projektach, w szczególności na etapie specjalistycznych prac ziemnych i wzmacniających – pierwsi goście mają odwiedzić hotel Grand pod koniec 2024 r.

Najpierw Piłsudskiego i hotel Grand, później Wita Stwosza z  Pałacem Hatzfeldów Marriott International

Po zakończeniu prac w Grandzie inwestor rozpocznie prace przy ulicy Wita Stwosza. Celem jest zrewitalizowanie zabytkowego ciągu komunikacyjnego prowadzącego turystów do Rynku m.in. poprzez renowację zabytkowego hotelu Lothus (znajdującego się dokładnie naprzeciwko zakupionego Pałacu Hatzfeldów).

W segmencie mieszkaniowym działamy jak inni deweloperzy - zarabiamy na budowie i sprzedaży mieszkań. Jednak uzbierane środki przeznaczamy na renowacje zabytkowych obiektów Wrocławia, przywracając im blask, implementując funkcje hotelowe i zostawiając coś więcej dla przyszłych pokoleń i historii miasta
Piotr Wiak, wiceprezes ds. handlowych Rafin Developer

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl