wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Samolotem z Wrocławia do Korei Południowej. Czy będzie bezpośrednie połączenie do Seulu? [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu samoloty na wrocławskim lotnisku PLW
Na zdjęciu samoloty na wrocławskim lotnisku

Światowy gigant – południowokoreański LG, do tego kilkanaście firm z tego kraju, które już zainwestowały i kolejne, które to planują. Duża społeczność koreańska, liczne sklepy, restauracje i zainteresowanie wrocławian kulturą, zwyczajami i tajemnicą sukcesu azjatyckiego tygrysa. To tylko niektóre z powodów, dla których warto starać się o bezpośrednie połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu. Rozmowy trwają.

Reklama

W ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” delegacja z Dolnego Śląska odwiedziła Seul. Rozmawiano m.in. o możliwościach bezpośrednich lotów z Wrocławia do Seulu.

Wrocław - Seul bezpośrednie połączenia lotnicze 

– Relacje biznesowe między Koreą Południową a Polską układają się bardzo dobrze. W trakcie delegacji przedstawiliśmy koreańskim przedsiębiorcom potencjał Dolnego Śląska i inwestycje, które już zostały w naszym regionie zrealizowane. Wierzę, że rozmowy między Portem Lotniczym Wrocław a Portem Lotniczym Seul-Inczon zakończą się pozytywnie i zyskamy wsparcie tego projektu ze strony zarządu seulskiego lotniska. Obie strony widzą, jak duże korzyści mogą przynieść regularne połączenia lotnicze na tej trasie – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Bezpośrednie połączenie Wrocław-Seul byłoby korzystne dla południowokoreańskiej społeczności na Dolnym Śląsku i Polaków chcących odwiedzić Korę Południową. Obecnie można tam dolecieć z Warszawy.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław dodaje, że port od dawna prowadzi rozmowy dotyczące uruchomienia bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Seulu.

– Jednak obecnie intensywność rozmów jest na tyle duża, że mamy nadzieję na wyklarowanie się konkretów w tej sprawie. Wrocławskie lotnisko od zawsze stawia na rozwój. W planach mamy dużą rozbudowę portu, która rozpocznie się już niedługo. Uruchomienie bezpośredniego połączenia z Koreą Południową byłoby dla nas dodatkowym impulsem. Zwłaszcza, że widzimy rosnące zapotrzebowanie na ten kierunek ze strony biznesu i pracowników koreańskich firm zlokalizowanych m.in. na Dolnym Śląsku – uważa Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Prezes PLW podkreśla, że Seul jest na pierwszym miejscu pod względem rezerwacji, biorąc pod uwagę loty z Wrocławia w kierunku Azji. W 2016 roku było w sumie ok. 5 tys. zarezerwowanych lotów do Seulu. Do września 2022 roku ta liczba wzrosła do 25 tys.

Koreańczycy stawiają na Wrocław i inwestują tu gigantyczne pieniądze

Trudno się dziwić, że jest coraz więcej rezerwacji lotów do Seulu. Biorąc pod uwagę dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, z których wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 550 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa tych firm znajduje się na Dolnym Śląsku a kolejne już to planują. Przypomnijmy, że polsko-koreańska firma zaprojektuje Wrocławskie Centrum Sportu.

W aglomeracji wrocławskiej jest światowy gigant w branży elektronicznej, chemicznej i motoryzacyjnej – południowokoreański LG Energy Solution, który planuje zatrudnić kolejnych tysiąc osób.

W aglomeracji wrocławskiej jest duża społeczność koreańska, liczne sklepy, restauracje i zainteresowanie wrocławian kulturą, zwyczajami i tajemnicą sukcesu azjatyckiego tygrysa. Między innymi z tych powodów w październiku br. we Wrocławiu zorganizowano Korean Film Festival.

Czytaj także – Premiera polsko-koreańskiego projektu z udziałem Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

–  Seul obsługuje ponad 71 mln pasażerów. Zdajemy sobie sprawę, że to jeszcze nie są wrocławskie możliwości, ale chcemy się równać do najlepszych. Obecnie planujemy rozbudowę naszego portu lotniczego. Musimy się ciągle rozwijać i podejmować odważne decyzje, dlatego zależy nam na uruchomieniu tego połączenia. Pod względem biznesowym skorzysta na tym nie tylko Wrocław i Dolny Śląsk, ale turystycznie zyskają nasi mieszkańcy i obywatele Korei Południowej – mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław S.A.

To będzie największa rozbudowa wrocławskiego lotniska

W najbliższym czasie Port Lotniczy Wrocław planuje rozbudowę i modernizację infrastruktury.

Czytaj więcej: Wrocławskie lotnisko będzie dużo większe. Modernizacja i przebudowa za 350 mln zł

Projekt już otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 175 mln zł. Na terenie Portu Lotniczego Wrocław ma powstać m.in. płyta postojowa, równoległa droga kołowania i droga szybkiego zjazdu. Z nowej infrastruktury skorzystają samoloty cywilne i wojskowe. Pod względem wielkości dofinansowania z UE to największy projekt w branży lotniczej w Europie i trzeci spośród wszystkich złożonych wniosków. Cała inwestycja wyniesie 350 mln zł.

Źródło: UMWD/materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl