wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Tramwaj na Nowy Dwór. Ceny mieszkań pójdą w górę.

TAT, czyli nowa trasa autobusowo-tramwajowa połączyła centrum miasta z Nowym Dworem. To dobra informacja dla pasażerów, ale i tych, którzy zmierzają w tym rejonie sprzedać mieszkanie, czy nieruchomość. Ceny pójdą w górę! A to oznacza, że z inwestycją w tym rejonie nie warto czekać. Zobaczcie jaki wpływ może mieć TAT na rynek mieszkaniowy i rozwój biznesu.

Reklama

3 września br. ruszyły tramwaje po nowej trasie autobusowo-tramwajowej (TAT) z Dworca Świebodzkiego na Nowych Dwór. TAT przebiega przez Szczepin, Muchobór i Nowy Dwór oraz biznesowe i przemysłowe rejony miasta. Dla rynku nieruchomości szybkie połączenie centrum miasta z tymi osiedlami oznacza jedno – większą atrakcyjność, a co za tym idzie – wzrost cen.

Tramwaj na Nowy Dwór a ceny mieszkań. Osiedla Nowy Dwór, Muchobór, Szczepin.

Powstanie szybkiego połączenia, które komunikuje mieszkańców osiedli z centrum, jest zawsze impulsem dla rynku nieruchomości. Tereny przyległe do inwestycji takich jak TAT stają się atrakcyjniejsze zarówno dla deweloperów, jak i dla ich klientów. Szybki dojazd do centrum jest kluczowym elementem branym pod uwagę przez osoby zainteresowane kupnem nowego mieszkania
Cezary Grabowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Teraz –  za 2 pokoje, w 50-metrowym mieszkaniu na Nowym Dworze trzeba zapłacić 485 000 zł, czyli 9700 za 1 metr kwadratowy. Mieszkanie 3 pokojowe, 62,1 mkw. kosztuje 650 000 zł, czyli 10 467 zł za mkw.

TAT na Nowy Dwór spowodował, że ceny na okolicznych osiedlach na pewno pójdą w górę. I to już widać w ofertach na giełdach nieruchomości. W opisach mieszkań na sprzedaż na Nowym Dworze czy Muchoborze Małym już podkreśla się możliwość dojazdu tramwajem.

Połączenie tramwajowe, to najważniejszy element komunikacji dla wszystkich zainteresowanych zakupem mieszkań, niezależnie od tego, czy są to osoby szukające swojego lokum z szybkim dostępem do centrum, gdzie zazwyczaj pracują, czy też inwestorzy kupujący na wynajem. Połączenie tramwajowe na pewno wpłynie na wzrost cen mieszkań w tym rejonie miasta
Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer.

O ile wzrosną ceny mieszkań w pobliżu tramwaju na Nowy Dwór? Tramwaj ma znaczenie dla kupujących mieszkanie.

TAT spowoduje, a raczej już spowodował wzrost cen mieszkań o ok. 10 procent – mówi jeden z wrocławskich deweloperów.

Jednak w tej kwestii zdania są podzielone. Lidia Dołhan, dyrektor Działu Nieruchomości WGN we Wrocławiu uważa, że tramwaj może nie mieć dużego wpływu na ceny mieszkań. Dlaczego?

We Wrocławiu i tak mamy bardzo wysokie ceny mieszkań i nie sądzę, żeby nowa linia tramwajowa jeszcze spowodowała ich wzrost
Lidia Dołhan, dyrektor Działu Nieruchomości WGN we Wrocławiu.

O tym, że tramwaj ma duże znacznie dla kupujących mieszkanie, ale jednocześnie znacząco podwyższa cenę nieruchomości, jest przekonany pan Bartosz z Nowego Dworu. Dokładnie analizował rynek, gdy szukał mieszkania we Wrocławiu. Brał pod uwagę m.in. osiedla z wielkiej płyty z lat 80. na Gądowie i Nowym Dworze – różnica była tak, że Gądów był doskonale skomunikowany i miał linie tramwajowe. 

Na przełomie 2018 i 2019 roku, a więc w latach gdy ruszała budowa TAT, 62-metrowe mieszkanie na Nowym Dworze kosztowało około 350-370 tysięcy. Na Gądowie trzeba było zapłacić około 400 tysięcy. Wychodziło średnio 500-800 złotych więcej na jednym metrze
Bartosz, mieszkaniec Nowego Dworu, który kupił tam mieszkanie 4 lata temu.

Tramwaj na Nowy Dwór napędza branżę deweloperską. Nowe inwestycje w pobliżu TAT.

TAT od dłuższego już czasu „napędza” branżę deweloperską. Najlepiej widać to na ul. Braniborskiej, przez lata zaniedbanej, obecnie przeżywa inwestycyjny boom. Inwestorzy zainteresowali się tą ulicą i ruszyli z bodową setek mieszkań, gdy tylko pewne stało się, że tramwaj na Nowy Dwór będzie budowany.

TAT szybki dojazd do centrum. Dla szukających mieszkania to bardzo ważne.

Szybki dojazd do centrum, to jeden z kluczowych elementów dla poszukujących mieszkania nie tylko we Wrocławiu – podobnie jest w innych dużych aglomeracjach.

– Nasza branża wie o tym i odpowiada na te potrzeby, wprowadzając do swojej oferty projekty zlokalizowane blisko stacji i przystanków komunikacji zbiorowej. My również widzimy potencjał takich miejsc i np. w Warszawie realizujemy kolejne osiedla w pobliżu budowanej stacji metra Chrzanów na Bemowie. Nasze inwestycje w tym rejonie są bestsellerami, co potwierdza fakt, że klienci chcą mieszkać w doskonale skomunikowanych okolicach dużych miast - mówi Cezary Grabowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska. 

– Można się zatem spodziewać, że mieszkania w rejonie takich inwestycji jak TAT będą droższe, gdyż dzięki nowej infrastrukturze transportowej, wzrasta atrakcyjność okolicznych nieruchomości – dodaje Cezary Grabowski.

Tramwaj na Nowy Dwór a parki przemysłowe i centra biznesowe. Nowe inwestycje dzięki TAT.

Uruchomienie TAT będzie miało wpływ na wrocławski biznes. Wzdłuż trasy są parki przemysłowe i siedzimy firm. W tym rejonie można się spodziewać nowych inwestycji i nowych miejsc pracy.

– Należy też pamiętać, że okolica ulicy Strzegomskiej, Robotniczej, teren dawnego Pafawagu to centrum biznesowe dla wielu firm. Dodanie tramwaju do tak biznesowo zagospodarowanego już obszaru kreuje zupełnie nową i bardziej wartościową tkankę miejską – dodaje Piotr Wiak.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl