wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na rynku biurowym we Wrocławiu znowu gorąco. Wrocław wśród największych graczy

– Pierwsza połowa 2023 roku na wrocławskim rynku biurowym przyniosła największą wśród głównych miast regionalnych aktywność najemców, a także deweloperów, którzy budowali prawie 151 000 mkw. powierzchni biurowej – informuje firma doradcza Knight Frank. Zobacz jak zmienia się rynek biurowy we Wrocławiu.

Reklama

W II kwartale 2023 roku rynek biurowy we Wrocławiu powiększył się o 11 700 mkw., w ramach projektu Brama Oławska (Tower Inwestycje). Od stycznia do czerwca deweloperzy dostarczyli blisko 32 600 mkw., co stanowiło ponad 28% całkowitej powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych. W galerii zdjęć zobaczcie najważniejsze dane: ile jest biur we Wrocławiu, pustostanów i jakie są ceny.

Wrocław wśród największych rynków biurowych w Polsce

Zasoby biurowe w stolicy Dolnego Śląska na koniec czerwca wyniosły ponad 1,31 mln mkw., co pozwoliło miastu zachować drugie miejsce pod względem wielkości wśród rynków regionalnych.

We Wrocławiu odnotowano najwyższy wynik powierzchni biurowej w budowie na rynkach regionalnych. Na koniec II kwartału 2023 roku w realizacji pozostawało 151 000 mkw. i zakładając, że deweloperom uda się dotrzymać założonych terminów to 60% zostanie dostarczone na rynek jeszcze w tym roku. Oddanie kolejnych projektów do użytku zaplanowane jest na 2024 roku
Anna Patrzyk-Sperzyńska, dyrektor w Knight Frank.

Biura we Wrocławiu w 2023 r. Powierzchnie biurowe w budowie w 2023 r.

Największymi projektami pozostającymi w budowie są m.in. Inifinity (22 000 mkw., Avestus Real Estate) oraz Quorum Park A i B (łączna powierzchnia 71 000 mkw., Cavatina Holding).

Warto zauważyć, że również aktywność wrocławskich najemców, w zestawieniu z pozostałymi głównymi miastami regionalnymi, była najwyższa i w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku wolumen podpisanych umów wyniósł 88 100 mkw. Osiągnięty wynik stanowił 26% wszystkich transakcji w tym okresie. W samym II kwartale wolumen wynajętej powierzchni wyniósł ponad 51 700 mkw.
Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Największy udział, ponad 68%, przypadł nowym umowom. Renegocjacje odpowiadały za blisko 28% wolumenu transakcji, a pozostałe 4% dotyczyły ekspansji.

Rynek biurowy we Wrocławiu w 2023 r.: duży popyt i mniej pustostanów

Wysoki popyt wpłynął na obniżenie się współczynnika pustostanów, który w ujęciu kwartał do kwartału spadł o 1,2 pp. i na koniec czerwca wyniósł 16,1%. W porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 współczynnik pozostał jednak wyższy o 1,3 pp.

Ile kosztują biura we Wrocławiu w 2023. Wysokość czynszów na rynku biurowym we Wrocławiu

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec czerwca 2023 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i wahały się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za mkw. miesięcznie.

– Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest wzrost stawek czynszów. Stawki opłat eksploatacyjnych wahały się od 16,00 do 31,00 PLN/mkw./miesięcznie – wskazuje Knight Frank.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl