wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Hotel Grand bez rusztowań już niebawem. Od piątku widać odsłoniętą elewację od dachu do parteru
Na zdjęciu widać hotel Grand. Od piątku, 17 marca widać elewację hotelu Grand od dachu do parteru. Tomasz Hołod
Na zdjęciu widać hotel Grand. Od piątku, 17 marca widać elewację hotelu Grand od dachu do parteru.

Demontaż rusztowań na hotelu Grand od strony Dworca Głównego trwał od kilku dni. Robiono to fragmentami. Najpierw odsłonięto poddasze i ostatnie piętro. W piątek, 17 marca br., zakończono rozbieranie rusztowań do parteru. Pozostała jedynie konstrukcja chroniąca przechodniów. Na razie jest to pierwszy w całości odsłonięty fragment ściany od ulicy Piłsudskiego. Kiedy zobaczymy cały Grand bez rusztowań? I kiedy słynny hotel przyjmie pierwszych gości?

Reklama

O odsłonięciu pierwszego fragmentu hotelu Grand pisaliśmy 14 marca. Od piątku w tym miejscu można już oglądać elewację w całej okazałości, bo nic już jej nie przesłania. Termin zdjęcia wszystkich rusztowań i odsłonięcie całej elewacji od struny ulic Piłsudskiego i Kołłątaja jest już znany. Inwestor zdradza szczegóły.

Po wielu latach kreowania koncepcji, projektowania, realizacji prac, wprowadzania niezbędnych korekt w nagłych sytuacjach, odsłaniamy najważniejszy element całego przedsięwzięcia, czyli elewację historycznego Hotelu Grand. To na co czekało wielu wrocławian - wiernie nam przy tym kibicując za co serdecznie dziękujemy - pokazujemy teraz od strony Dworca Głównego. Na pozostałych częściach elewacji trwają jeszcze ostatnie kosmetyczne prace, ale planujemy odsłonięcie całej elewacji już w kwietniu. Mamy wielką nadzieję, że nic nie stanie już na przeszkodzie i do Wrocławia wróci ponownie dumny hotel Grand i razem z hotelem Piast odsłoni na nowo historyczną bramę do Wrocławia
Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer we Wrocławiu.

W galerii zdjęć zobacz najnowsze zdjęcia hotelu Grand z 17 marca 2023 r.

Przypomnijmy, że dwie wieże na hotelach Piast i Grand tworzyły reprezentacyjną tzw. bramę do miasta, która prowadziła do Rynku. W trakcie wojny wieża na Grandzie została zniszczona, obecnie została odbudowana.

Przedstawiciel wrocławskiej spółki zaznacza, że planowane w kwietniu odsłonięcie całej elewacji to nie będzie koniec wszystkich prac zewnętrznych. – Nadal pozostanie zagospodarowanie wąskiego terenu od obu ulic oraz szereg prac wykończeniowych w środku – dodaje P. Wiak.

Hotel Grand odradza się Feniks z popiołu: ornamenty i sztukateria

To co już teraz zostało odsłonięte na elewacji robi wrażenie. Sztukateria oraz ornamenty wróciły na swoje stare miejsca.

– Powtarzające się ornamenty o trapezowym kształcie zdobią opaski okien. Natomiast sztukateria znajduje się na zabytkowej fasadzie, na której odtworzono zdobienia i fakturę elementów. Na piaskowcu są różne ornamenty i zdobienia, które z pietyzmem zostały odrestaurowane i odpowiednio zakonserwowane. Kolejnym ręcznie robionym elementem dla inwestycji Hotel Grand są drewniane podkonstrukcje więźby zadaszenia wykuszy elewacji od strony Piłsudskiego – wylicza przedstawiciel inwestora.

W sumie z dawnego hotelu Grand zostały tylko fragmenty ścian od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. Cały środek budynku został rozebrany. Wykonano m.in. wzmocnienia łuków i nadproży elewacji od strony ul. Kołłątaja oraz wbito prawie 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich.

Galeria zdjęć

Rewitalizacja hotelu Grand. Jak się będzie nazywał słynny hotel?

W środku remontowanego hotelu Grand można już zobaczyć jak będą wyglądać hotelowe apartamenty, ponieważ gotowy już jest pokój wzorcowy, który został zaakceptowany przez międzynarodową sieć Accor Movenpick, z którą w maju 2021 r. Rafin podpisał umowę franczyzy. Z racji historycznej wartości wrocławskiego hotelu Grand wrocławska spółka zastrzegła w umowie ostateczną nazwę obiektu jako Movenpick Wrocław Grand Hotel.

Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 179 pokoi. Pod Grandem został wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Grandu odpowiedzialny jest architekt Grzegorz Górka i wrocławska pracownia GREG architekci.

Hotel Grand – kiedy otwarcie?

Remont tego hotelu przy ul. Piłsudskiego wroclaw.pl śledzi od początku. 4 października 2017 r. informowaliśmy o rozpoczęciu rewitalizacji hotelu Grand. Termin zakończenia, ze względu na m.in. skomplikowany zakres prac przekładany był kilka razy. Obecnie inwestor zapewnia, że pierwsi goście odwiedzą hotel Grand pod koniec 2024 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl