wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Apsys ruszył ze sprzedażą mieszkań. Wybuduje je w dawnej fabryce (WIZUALIZACJE)

Francuska spółka Apsys ruszyła ze sprzedażą mieszkań w budynku dawnej fabryki przy ul. Stawowej. Jest to już kolejna próba inwestycji w tym miejscu - poprzedni właściciel planował tu Stawowa City. Czy projekt Ogrody Staromiejskie będzie mieć więcej szczęścia? Obecny właściciel budynku zapowiada rozpoczęcie jego przebudowy do końca tego roku.

Reklama

Fabryka na fabryce

Przy Stawowej, w miejscu planowanej inwestycji, znajdował się kiedyś zakład artykułów papierniczych: Papierwaren Fabriken Otto & Gerhard, choć niektórzy twierdzą, iż była to fabryka tytoniu Engel & Gross. Nie jest to prawdą, jak sama powieliłam informację w poprzednim materiale na ten temat. 

Prostując to zamieszanie - istotnie fabryka Engel & Gross znajdowała się w bliskim sąsiedztwie, przy dzisiejszej ulicy Dworcowej. Produkowała jednak nie tytoń, a techniczne półfabrykaty, silniki, czy lampy żarowe. Począwszy od lat 20. XX wieku w kwartale zabudowy między ulicami Stawową, Tadeusza Kościuszki, Kołłątaja i Tadeusza Rejtana swoją siedzibę miały m.in. Zakłady Tytoniowe Friedmann, Riesenfeld & Co oraz fabryka artykułów papierniczych Papierwaren Fabriken Otto Gerhardt.

Po roku 1945 urządzono w tym miejscu wrocławski oddział „Centralnej Składnicy Sanitarnej Ministerstwa Zdrowia”, państwowe przedsiębiorstwo z czasem przekształcone w Centrofarm a następnie w CEFARM.

Ogrody Staromiejskie w industrialnym klimacie

Od kilku lat są plany, aby odrestaurować budynki pofabryczne. Przebudowę w kwartale ulic: Kołłątaja, Kościuszki, Rejtana i Stawowej planowała na przykład Grupa Fortem. Powstać miały apartamenty, biura i condohotel (mieszkania i hotel) w kamienicach i zabudowie poprzemysłowej.  

Galeria zdjęć

Planów stworzenia Stawowa City (pod taką nazwą kompleks miał funkcjonować) nie udało się zrealizować.

Apsys sprzedaje już mieszkania 

Zamknięty od lat budynek, został wykupiony w ubiegłym roku przez francuską spółkę Apsys, która niedawno rozpoczęła sprzedaż mieszkań. 

Nowa inwestycja funkcjonować będzie pod nazwą Ogrody Staromiejskie. Jak zapowiada inwestor - okolica będzie zielona, stąd też nazwa. Oferty mieszkań wraz z wizualizacjami trafiły już na portale ogłoszeniowe. 

Do wyboru mieszkańców są lokale z wyodrębnionymi ogródkami do wyłącznego korzystania, a także lokale z tarasami na dachu.
Apsys Polska

Na inwestycję składać się będą trzy budynki liczące w sumie 66 lokali. Znajdą się one w  odrestaurowanej kamienicy oraz dwóch nowych budynkach.

Galeria zdjęć

Mieszkania zaplanowano 1, 2, 3, 4-pokojowe o metrażach od 25 do 121 mkw. w budynkach na 5 i 7 kondygnacji.

Inwestycja powstawać będzie etapami 

Cała inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to Ogrody Staromiejskie, w którym powstaną dwie nowe kamienice, a już istniejąca zostanie w pełni zrewitalizowana.
Katarzyna Dziurnikowska, Dyrektorka ds. Inwestycji Apsys Polska

W drugim etapie inwestycji powstanie Nowa Stawowa. Podczas tego etapu dwie zabytkowe kamienice przejdą lifting.

Galeria zdjęć

– Powstaną w nich lofty z dużymi oknami, o zdecydowanie większych metrażach, z miejscami parkingowymi w garażu podziemnym – dodaje Katarzyna Dziurnikowska. 

Według zapowiedzi inwestora, budynki będą miały charakter jedynie mieszkalny i nie przewidziano tam żadnych powierzchni do wynajęcia. To, czym Apsys szczególnie się chwali, to miejskie ogrody. W kompleksie powstaną zielone dziedzińce z miejscami do odpoczynku dla mieszkańców oraz multisensoryczny placyk zabaw.

– Projekt terenów zielonych przewiduje wykorzystanie rodzimych gatunków. Posadzone zostaną m.in. brzozy, derenie, paprocie, łąki kwietne – wymienia Apsys. 

Projekt opracowała wrocławska pracownia 

Do przygotowania projektu na Stawowej została wybrana wrocławska Pracownia Łapacz Winkowski Architekci, znana z takich projektów jak: kamienica pałacowa przy ul. Kościuszki czy zabytkowe kamienice przy ul. Przejście Garncarskie.

– Bardzo ważne dla nas było, by realizująca projekt pracownia dobrze znała miasto i miała doświadczenie w projektach rewitalizacyjnych. Stąd wybór firmy Łapacz Winkowski – mówi Katarzyna Dziurnikowska, Dyrektorka ds. Inwestycji Apsys Polska. – W Apsys każdy projekt traktujemy zawsze bardzo indywidualnie i staramy się współpracować z lokalnymi firmami, które dobrze znają okolicę. Tak również działamy przy realizacji inwestycji na Stawowej.

Start budowy przewidziany jest na trzeci kwartał 2024.  Inwestycja gotowa ma być w pierwszym kwartale 2026.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl