4. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zburzenia zabytkowej willi na Karłowicach
Zburzona zabytkowa willa na Karłowicach fot. Marek Księżarek
Zburzona zabytkowa willa na Karłowicach

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia - Psie Pole wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia zabytku. Chodzi o bulwersujące zdarzenie z początku marca, kiedy to zabytkowa willa przy ul. Kasprowicza została zamieniona w kupę kamieni. Willa była objęta ochroną konserwatorską, a nie zostało wydane pozwolenie na rozbiórkę budynku. Śledztwo zostało wszczęte 6 marca. Za zniszczenie willi na Karłowicach może grozić nawet 8 lat więzienia.

Zniszczenie budynku to czyn z artykułu 108, ustęp 1, Ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jaka może być kara dla sprawcy? Kto niszczy lub uszkadza zabytek podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Powiadomiliśmy prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w najszybszym możliwym terminie, tj. 4 marca. Mamy nadzieję, że organy ścigania doprowadzą do ukarania sprawców tego czynu, a poniższe przepisy, wynikające z tej ustawy, pozwolą w maksymalnym możliwym stopniu zrekompensować utratę części dziedzictwa historycznego naszego miasta - napisał na swoim Facebooku wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, który dzisiaj otrzymał pismo z prokuratury.

Budynek miał 120 lat! Teraz to kupa gruzu...

Przypomnijmy. W sobotni poranek (2 marca) policjanci z Komendy Miejskiej we Wrocławiu otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca o tym, że trwa rozbiórka zabytkowej willi przy al. Kasprowicza 23 na Karłowicach. Budynek miał 120 lat i stanowił element dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Wojciech Jabłoński z wrocławskiej policji: - Dostaliśmy zgłoszenie koło godz. 9:00 od przypadkowego świadka, który zauważył, że ta willa jest rozbierana. Na miejsce pojechali policjanci, kiedy już byli w tym rejonie to niestety, ale ta willa była już praktycznie całkowicie rozebrana. Na miejscu zastali dwie osoby - operatora koparki i osobę, która mu pomagała. Wylegitymowali obu mężczyzn. Okazało się, że wykonywali pracę zleconą przez właściciela budynku.

Willa była pod ochroną

Z informacji uzyskanych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wiadomo, że inwestor nie miał zgody na rozbiórkę. Wcześniej Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na znaczną rozbudowę i przebudowę tego budynku, prowadzącą do zmniejszenia jego wartości architektonicznej.

Stanowisko Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest jednoznaczne: organ konserwatorski nie opiniował i nie uzgadniał rozbiórki przedmiotowego obiektu przy al. Kasprowicza.

Willa chroniona była poprzez indywidualny wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz przez położenie na terenie historycznego układu urbanistycznego Karłowic, objętego tą samą formą ochrony. Była także chroniona ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prezentowała niezwykle malowniczą formułę willi miejskiej z początku XX wieku, z proporcjonalnie skomponowaną bryłą, z charakterystycznym łączeniem materiałów (kamienne przyziemie, tynkowane elewacje, ceglany detal, partie w konstrukcji szachulcowej).