wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Pierwsze Mieszkanie – od 1 lipca. Specjalny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania lub domu? [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Budowa domów we Wrocławiu z dźwigami na placu budowy, zdjęcia ilustracyjne Tomasz Hołod/Oleksandr Poliakovsky
Budowa domów we Wrocławiu z dźwigami na placu budowy, zdjęcia ilustracyjne

Program Pierwsze Mieszkanie - prace legislacyjne trwają w parlamencie. Rząd chce, by zaczął obowiązywać od 1 lipca. To preferencyjny kredyt na 2 procent i specjalne konto oszczędnościowe z atrakcyjną premią dla kupujących pierwsze mieszkanie lub dom. Zobaczcie szczegóły

Reklama

Co to jest program Pierwsze Mieszkanie?

W czerwcu br. w parlamencie trwają prace legislacyjne ws. programu Pierwsze Mieszkanie. Ma wejść w życie od 1 lipca. 

Przypomnijmy, że rząd we wtorek, 14 marca br., przyjął projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie, który przewiduje kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość założenia konta oszczędnościowego na cele mieszkaniowe, z atrakcyjną premią. To oferta dla tych, którzy chcą kupić lub zmodernizować swój dom lub mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów – Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe. W galerii zdjęć zobaczcie najważniejsze szczegóły: oprocentowanie, limity i kto skorzysta?

Program Pierwsze Mieszkanie to Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe

Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe, które składają się na program Pierwsze Mieszkanie, to nowe rozwiązania na rynku mieszkaniowym. Z Bezpiecznego Kredytu będą mogły skorzystać osoby, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny.

Z Konta Mieszkaniowego skorzystają natomiast ci, którzy planują zakup w perspektywie następnych kilku lat.

Bezpieczny Kredyt 2%, czyli dopłaty do rat kredytów

Osoba gotowa kupić pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny będzie mogła skorzystać z kredytu 2%, czyli systemu dopłat do kredytu hipotecznego.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z takich dopłat będzie można korzystać przez pierwszych 10 lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Przykładowo w pierwszych miesiącach spłaty kredytu zaciągniętego na 550 tys. zł i 30 lat, dopłata państwa do miesięcznej raty wyniesie aż 2,6 tys. zł.

Maksymalny kredyt jakie będą mogły zaciągnąć osoby będące w programie Pierwsze Mieszkanie to 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie

Z bezpiecznego kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego będzie mógł skorzystać każdy kto:

 • nie ukończył 45 roku życia;
 • nie posiada i nie miał mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2%, spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Natomiast z Konta Mieszkaniowego skorzystają także Ci, którzy w jednym posiadanym, niewielkim mieszkaniu mieszkają z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci:

 • do 50 mkw. w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci,
 • do 75 mkw. – rodzin z trojgiem dzieci,
 • do 90 mkw. – rodzin z czworgiem dzieci,
 • bez limitu mkw. w przypadku rodzin z pięciorgiem i większą liczbą dzieci.

Konto Mieszkaniowe to atrakcyjna premia

Każdy, kto w perspektywie kilku lat planuje kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego będzie mógł zacząć oszczędzać na specjalnym Koncie Mieszkaniowym. Założenie takiego konta to jednoczesna deklaracja wpłat od 500 do 2000 zł miesięcznie przez 3 do 10 lat.

Czym Konto Mieszkaniowe będzie się różnić od zwykłego rachunku w banku? Systematyczne wpłaty (minimum to 11 wpłat rocznie w wysokości od 500 do 2000 zł) to automatyczna premia od rządu. Premia będzie naliczana raz do roku, a jej wysokość będzie zależna od sumy środków zgromadzonych na koncie, wysokości inflacji oraz zmian rynkowych cen nieruchomości.

 • Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.
 • W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat – w przypadku, gdy okres oszczędzania zakończył się przed 25 rokiem życia, termin 5 lat zostanie wydłużony do ukończenia 30 lat.

Przykładowo, osoba odkładająca 1 tys. zł miesięcznie przez pierwsze trzy lata oszczędzania otrzyma od państwa łącznie ok. 5,3 tys. zł premii (zakładając inflację na poziomie 9,6%  – wartość przykładowa).

Kiedy ruszy program Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Teraz projekt mieszkaniowy trafił do parlamentu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl