wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Urząd Miejski Wrocławia korzysta z detekcji satelitarnej

Urząd Miejski Wrocławia korzysta z detekcji satelitarnej

Redakcja www.wroclaw.pl,

Spotkanie władz Wrocławia i przedstawicieli firmy SatRevolution UM Wrocław
Spotkanie władz Wrocławia i przedstawicieli firmy SatRevolution

Wrocław jako pierwsze miasto na świecie zaczyna korzystać z detekcji satelitarnej, by skuteczniej weryfikować powierzchnie objęte podatkiem od nieruchomości i analizować zapisy deklaracji podatkowych. Pomoże w tym obrazowanie satelitarne. Wykonawcą projektu – na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia - jest wrocławska spółka SatRevolution. Twórcy SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Dzięki podpisanej rocznej umowie miasto będzie otrzymywało raporty zawierające zobrazowani, czyli „zdjęcia” satelitarne oraz detekcję budynków. System będzie wykorzystywany do weryfikacji złożonych deklaracji podatkowych.

Na ich podstawie pracownicy urzędu będą mogli porównywać dane w złożonych przez podatników dokumentach ze stanem faktycznym, optymalizować prowadzone już kontrole podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości oraz podejmować decyzje co do dalszych działań. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

– We Wrocławiu mamy prawdziwe perełki technologiczne, takie, jak SatRevolution, która wysyła w kosmos satelity. W mieście otwartym i nowoczesnym znajdują się takie podmioty, zajmujące się technologiami kosmicznymi, które bez kompleksów konkurują z międzynarodowymi firmami. To ważne dla przyszłości Wrocławia - podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ważne dla skuteczności analiz będą również aktualne dane pochodzące z rejestrów publicznych, prowadzonych przez jednostki urzędu miasta – m.in. dane geodezyjne.

Czytaj także: Wrocław wykorzysta zrobione w kosmosie zdjęcia

Aby maksymalnie efektywnie zarządzać procesem detekcji, zarówno wybór lokalizacji, jak i częstotliwość analiz będzie uzgadniana między pracownikami ratusza a firmą SatRevolution w miesięcznych cyklach. Koszt realizacji projektu detekcji satelitarnej to 128 tys. zł netto. 

Miasto szacuje, że należności z powodu niezgłoszenia budynków do opodatkowania – to przede wszystkim budynki wielkopowierzchniowe – mogą sięgać ok. 3-4 mln zł. Te środki mogłyby być wykorzystane np. na kolejne nasadzenia na terenie miasta lub poprawę infrastruktury.

– Otrzymywane przez nas raporty będą dodatkowym źródłem informacji i wzbogacą dokumentację, która już dzisiaj jest w posiadaniu urzędników – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. – Rozwiązanie pomoże między innymi w weryfikacji zapisów deklaracji podatkowych.

Obraz z kosmosu

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii kosmicznych w ostatnich latach – miniaturyzacji samych satelitów i urządzeń pomiarowych – poszerza się zakres danych dostępnych na rynku. Zarówno jeśli chodzi o rozdzielczość przestrzenną, spektralną, jak i skrócenie czasu między kolejnymi przelotami satelit nad danym obszarem.

Wykonawcą projektu detekcji satelitarnej jest wrocławska spółka SatRevolution S.A. Początkiem współpracy z Urzędem Miejskim był kwiecień 2019 r. i podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego wspólnych działań badawczo-rozwojowych związanych z przetwarzaniem, analizą i wykorzystaniem zdjęć satelitarnych.

– Projekt detekcji satelitarnej realizowany dla Urzędu Miasta we Wrocławiu jest dla SatRevolution bardzo ważny. Przetwarzanie i analiza zobrazowań satelitarnych stanowi kolejny, po produkcji satelitów i ich podzespołów, etap rozwoju oferty spółki – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution S.A. – Poza wsparciem dla wydziałów zajmujących się podatkami, nasze usługi oferujemy również służbom zajmującymi się utrzymaniem zieleni miejskiej, zarządzaniem kryzysowym czy zagospodarowaniem przestrzennym.

Czytaj także: 33 miliony na pierwszą polską konstelację satelitów. Wrocławski projekt

Po sukcesie związanym z umieszczeniem na orbicie pierwszego, w pełni opartego o polską myśl technologiczną, satelity obserwacyjnego Ziemi – „Światowida” –  spółka realizuje projekt budowy konstelacji REC, która w pierwszym etapie, od 2023 roku, będzie dostarczała wysokorozdzielcze zobrazowania optyczne z ośmiu satelitów.

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. W tym plebiscycie nagradzani są wrocławianie, którzy odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl