wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Oras z Finlandii stawia na Wrocław
Sagittarius Wrocław przy ul. Borowskiej 2 M. Lulko
Sagittarius Wrocław przy ul. Borowskiej 2

Fińska firma Oras rozbudowuje Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu. W następstwie dynamicznego rozwoju już w połowie 2021 r. planują powiększyć swoje biuro. To kolejny przykład, że Wrocław jest atrakcyjną lokalizacją dla centrów usług biznesowych.

Oras to fiński producent armatury łazienkowej i baterii kuchennych, specjalizujący się w nowoczesnych, bezdotykowych rozwiązaniach z zakresu tzw. inteligentnego domu, które m.in. pozwalają oszczędzać wodę.

We Wrocławiu firma zdecydowała się ulokować swoje centrum obsługi klienta. W debiucie na wrocławskim rynku i najmie powierzchni biurowej Oras wspiera firma doradcza Savills.

  • Od 2020 r. Oras znajduje się w Spaces Wroclavia.
  • Docelowo Oras wynajmie 540 mkw. powierzchni biurowej w budynku Sagittarius Business House.
Miło nam powitać nowego najemcę. Transakcja ta pokazuje, że nasza nieruchomość i jej lokalizacja spełnia potrzeby międzynarodowych korporacji. Obecnie w budynku dostępnych zostało już tylko 11,5% wolnej powierzchni.

Malte Wallschläger, Head of Asset Management International w Warburg-HIH Invest Real Estate

Sagittarius Business House

Sagittarius u zbiegu ulic Borowskiej i Suchej Fot. Savills
Sagittarius u zbiegu ulic Borowskiej i Suchej

Warburg-HIH Invest Real Estate kupił budynek Sagittarius Business House przy ul. Suchej w 2017 roku. Jest tam około 25 000 mkw. powierzchni najmu. Sześciokondygnacyjny budynek oferuje również około 1300 mkw. powierzchni na parterze przeznaczonej dla handlu i gastronomii. W budynku znajduje się przedszkole oraz miejsca parkingowe dla 322 pojazdów, z czego większość na parkingu podziemnym.

Oras skorzystał z możliwości, jakie stworzył rozwój rynku biur typu flex, czyli coworków i biur serwisowanych. Dzięki temu firma była w stanie w bardzo krótkim czasie uruchomić około 40 stanowisk pracy. W połowie tego roku najemca przeprowadzi się do innego budynku, gdzie już długoterminowo zajmie powierzchnię biurową odpowiadającą jego aktualnym potrzebom aranżacyjnym. Wrocław jako dojrzały rynek biurowy pozwolił nam na zaproponowanie naszemu klientowi kilku scenariuszy rozwoju jego centrum usług wspólnych, z których mógł wybrać najbardziej optymalny dla siebie pod kątem finansowym, funkcjonalnym i HR-owym.

Bartosz Plewa, wrocławski oddział firmy doradczej Savills

Savills międzynarodowy rynek nieruchomości

Savills reprezentował firmę Oras w transakcji najmu powierzchni biurowej w Spaces Wroclavia oraz Sagittarius Business House. Doradztwo prawne dla najemcy świadczyła kancelaria SDZLEGAL Schindhelm.

  • Savills, firma założona w 1855 r. w Wielkiej Brytanii, są jednym z wiodących międzynarodowych doradców na rynku nieruchomości. Oferują szeroki zakres profesjonalnych usług doradczych, zarządczych i transakcyjnych.
  • Posiadają sieć ponad 600 biur w obu Amerykach, Europie, Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.

Oras Wrocław: Centrum Usług Wspólnych

Wrocławski oddział Oras działa od 2020 r. Firma z Wrocławiem wiąże dalsze plany rozwoju.

Wystartowaliśmy dość intensywnie, rekrutując w kluczowych dla działalności naszego centrum obszarach, takich jak obsługa klienta, finanse i HR i tym samym zakończyliśmy pierwszy etap rozwoju. Jako stosunkowo młode centrum nie wykluczamy, że w przyszłości będziemy poszukiwać nowych pracowników. W doborze kandydatów do pracy kluczowe są dla nas kompetencje, wysoka kultura pracy i przede wszystkim świetna znajomość języków obcych. To właśnie te cechy przekonały zarząd spółki do inwestycji we Wrocławiu i w przyszłości z pewnością stworzą nam tu znakomite możliwości do dalszego rozwoju.

Paweł Frąckiewicz, SSC Manager w Oras

Wrocław przyciąga centra usług wspólnych

Oras to jedno z niewielu nowych centrów usług wspólnych, jakie otwarto w czasie pandemii w 2020 roku we Wrocławiu. Zgodnie z prognozami ARAW i Savills, miasto nadal będzie atrakcyjne dla nowych inwestorów zagranicznych. Atutami Wrocławia pozostaje m.in.:

  • dostęp do wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza absolwentów kierunków technicznych i osób władających językami obcymi,
  • konkurencyjny z Europą Zachodnią koszt najmu nowoczesnej powierzchni biurowej i jej jakość oraz wysoko oceniany komfort życia oferowany przez metropolię.
Wrocław nadal jest atrakcyjną lokalizacją dla centrów usług wspólnych i pomimo ogólnoświatowych turbulencji związanych z Covid-19 cały czas stwarza dobre warunki dla biznesu. Potwierdza to zarówno zainteresowanie naszym miastem, z jakim spotykamy się na co dzień ze strony inwestorów, jak i niezależne rankingi, w tym ostatnie prestiżowe zestawienie najlepszych miast dla inwestycji bezpośrednich fDi Magazine z grupy Financial Times. Wrocław zajął w nim wysokie 15. miejsce na świecie oraz pierwsze w kategorii małych i średnich miast.

Aleksandra Kłonowska-Drozd, Kierownik Zespołu ds. Obsługi Inwestora z Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej aktywnie działa na rzecz promocji miasta, skupiając się na pozyskiwaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a tym samym tworzeniu nowych miejsc pracy i wzroście gospodarczym.

Centra usług dla biznesu: 52 tys. pracowników

W 2020 r. we Wrocławiu na liście dużych centrów IT/R&D było 110 firm. W sumie branża IT zatrudniała ponad 36 tys. osób, a sektor nowoczesnych usług biznesowych, to kolejne prawie 52 tys. (wg ABSL raport 2020 to 51 900) z czego 17 tys. osób w branży SSC/GBS, 13 tys. w obszarze IT a 6,5 tys. w BPO. Pracują oni u takich międzynarodowych gigantów, jak: IBM, Accenture, Capgemini, Dolby, Opera Software, Volvo IT, 3M, Nokia czy GlobalLogic. Czytaj także: Wrocław i Warszawa to najważniejsze gospodarczo miasta w Polsce. Ranking GaWC 2020

Profil działalności

Udział zatrudnienia

SSC/GBS

32,8%

IT

25,1%

BPO

12,5%

R&D

18,8%

Inny model / hybrydowe

10,7%

Czytaj także:

Wrocław – po Warszawie i Krakowie. Trzeci największy rynek biurowy w kraju

Blisko 60 tys. we Wrocławiu i prawie 400 tys. mkw. w całej Polsce – to ubiegłoroczny bilans nowych powierzchni biurowych. Jest to najniższy wynik od 5 lat i efekt pandemii koronawirusa. W tej rywalizacji Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju – wynika z najnowszego raportu CBRE. Jest jeszcze jeden wniosek z tego raportu: biura w regionach przejmują firmy IT. W sumie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowej a kolejne 120 tys. jest w budowie.

Savills/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl