www.wroclaw.pl

  Wrocław wysoko w rankingu miast przyszłości

  Wysokie miejsce Wrocławia w globalnym rankingu miast najlepszych dla inwestycji bezpośrednich (foreign direct investment – FDI). Raport opublikował należący do grupy Financial Times miesięcznik fDi Magazine. Stolica Dolnego Śląska zajęła w nim 15. miejsce na świecie oraz 1. w kategorii małych i średnich miast.

  Fot. źródło: Wrocław Official, flickr
  Najlepsze miasta dla inwestycji bezpośrednich w roku 2021 to Singapur, Londyn i Dubaj – wynika z rankingu Global Cities of the Future. W rankingu znalazło się 25 miast, w tym aż dwa z Polski. Na 15. pozycji uplasował się Wrocław, 20. miejsce zajęła Warszawa.

  Miasta przyszłości – najlepsze dla inwestycji bezpośrednich, TOP 25

  1. Singapur
  2. Londyn
  3. Dubaj
  4. Amsterdam
  5. Dublin
  6. Hongkong
  7. Nowy Jork
  8. Szanghaj
  9. Paryż
  10. Tokio
  11. Pekin
  12. Abu Zabi
  13. Bangalore
  14. Monachium
  15. Wrocław
  16. Zurych
  17. Toronto
  18. Seul
  19. Houston
  20. Warszawa,
  21. Chicago
  22. Moskwa
  23. San Francisco
  24. Wilno
  25. Montreal
  Raport FDI Inteligence przygotowany przez Financial Times jest jednym z poważniejszych źródeł wiedzy dla inwestorów poszukujących miejsca dla ulokowania swojego przyszłego biznesu. Wrocław znalazł się w nim na 15 miejscu wśród tzw. "miast przyszłości" z całego świata, wyprzedzając m.in. Zurych, Seul czy Chicago. Cieszę się, że pomimo pandemii nasze miasto utrzymało renomę i jest zauważalne na świecie. To bardzo dobra wiadomość dająca nadzieję na powstanie nowych dobrze płatnych miejsc pracy .

  mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

  Zdaniem analityków, wynik Polski przewyższa nieco jej rzeczywistą wagę gospodarczą. Nasz kraj utrzymuje jednak opinię miejsca z wykształconymi kadrami oraz dobrą efektywnością kosztową. Autorzy raportu odnotowują także, że w Polsce znajduje się 14 specjalnych stref ekonomicznych, umożliwiających inwestorom korzystanie z niższych podatków oraz z pomocy publicznej.  

  Wrocław zwycięzcą w kategorii małych i średnich miast

  Miasta ujęte w rankingu podzielone zostały także na kilka kategorii wielkościowych. W grupie miast małych i średnich, stolica Dolnego Śląska zajęła w tym roku pierwsze miejsce. Wrocław wyprzedził m.in. Zurych i Wilno.

  1. Wrocław
  2. Zurych
  3. Wilno,
  4. Edynburg
  5. Luksemburg
  6. Rotterdam
  7. Suhar
  8. Düsseldorf
  9. Belfast
  10. Sharjah

  Nasze miasto zajęło 6. miejsce pod względem potencjału gospodarczego, 9. pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia, 2. pod względem efektywności kosztowej, 10. Pod względem skomunikowania i 1. pod względem przyjazności dla biznesu.

  Źródła: pb.pl, fdiintelligence.com