wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocław wysoko w rankingu miast przyszłości
źródło: Wrocław Official, flickr

Wysokie miejsce Wrocławia w globalnym rankingu miast najlepszych dla inwestycji bezpośrednich (foreign direct investment – FDI). Raport opublikował należący do grupy Financial Times miesięcznik fDi Magazine. Stolica Dolnego Śląska zajęła w nim 15. miejsce na świecie oraz 1. w kategorii małych i średnich miast.

Najlepsze miasta dla inwestycji bezpośrednich w roku 2021 to Singapur, Londyn i Dubaj – wynika z rankingu Global Cities of the Future. W rankingu znalazło się 25 miast, w tym aż dwa z Polski. Na 15. pozycji uplasował się Wrocław, 20. miejsce zajęła Warszawa.

Miasta przyszłości – najlepsze dla inwestycji bezpośrednich, TOP 25

 1. Singapur
 2. Londyn
 3. Dubaj
 4. Amsterdam
 5. Dublin
 6. Hongkong
 7. Nowy Jork
 8. Szanghaj
 9. Paryż
 10. Tokio
 11. Pekin
 12. Abu Zabi
 13. Bangalore
 14. Monachium
 15. Wrocław
 16. Zurych
 17. Toronto
 18. Seul
 19. Houston
 20. Warszawa,
 21. Chicago
 22. Moskwa
 23. San Francisco
 24. Wilno
 25. Montreal
Raport FDI Inteligence przygotowany przez Financial Times jest jednym z poważniejszych źródeł wiedzy dla inwestorów poszukujących miejsca dla ulokowania swojego przyszłego biznesu. Wrocław znalazł się w nim na 15 miejscu wśród tzw. "miast przyszłości" z całego świata, wyprzedzając m.in. Zurych, Seul czy Chicago. Cieszę się, że pomimo pandemii nasze miasto utrzymało renomę i jest zauważalne na świecie. To bardzo dobra wiadomość dająca nadzieję na powstanie nowych dobrze płatnych miejsc pracy .

mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

Zdaniem analityków, wynik Polski przewyższa nieco jej rzeczywistą wagę gospodarczą. Nasz kraj utrzymuje jednak opinię miejsca z wykształconymi kadrami oraz dobrą efektywnością kosztową. Autorzy raportu odnotowują także, że w Polsce znajduje się 14 specjalnych stref ekonomicznych, umożliwiających inwestorom korzystanie z niższych podatków oraz z pomocy publicznej.  

Wrocław zwycięzcą w kategorii małych i średnich miast

Miasta ujęte w rankingu podzielone zostały także na kilka kategorii wielkościowych. W grupie miast małych i średnich, stolica Dolnego Śląska zajęła w tym roku pierwsze miejsce. Wrocław wyprzedził m.in. Zurych i Wilno.

 1. Wrocław
 2. Zurych
 3. Wilno,
 4. Edynburg
 5. Luksemburg
 6. Rotterdam
 7. Suhar
 8. Düsseldorf
 9. Belfast
 10. Sharjah

Nasze miasto zajęło 6. miejsce pod względem potencjału gospodarczego, 9. pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia, 2. pod względem efektywności kosztowej, 10. Pod względem skomunikowania i 1. pod względem przyjazności dla biznesu.

Źródła: pb.pl, fdiintelligence.com

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl