wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław i Warszawa to najważniejsze gospodarczo miasta w Polsce. Ranking GaWC 2020
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Wrocław w najnowszym światowym rankingu Globalization and World Cities 2020 awansował do kategorii gamma miast światowej gospodarki. Publikacja pokazuje metropolie o największym znaczeniu ekonomicznym z Londynem i Nowym Jorkiem na czele.

Reklama

W publikowanym od 20 lat rankingu „The World According to GaWC” – organizowanym przez brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC) przy Loughborough University – nie ma miejsc, a miasta są kwalifikowane do kilku kategorii: alfa, beta i gamma, a także do dwóch kategorii o niższym znaczeniu: high sufficiency i sufficiency czyli poziom wysoki dostateczny i dostateczny.

– Zestaw zawiera największe, najlepiej połączone ze światem i najbardziej rozwinięte miasta, które pełnią dominującą funkcję w rodzimym kraju. To miejsca o największym znaczeniu dla światowej gospodarki, predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji – podkreślają organizatorzy rankingu.

Ranking co roku oparty jest na klasyfikacji miast w światowej gospodarce na podstawie zaawansowanych usług biznesowych m.in. finansowych, księgowych, consultingowych, prawniczych, reklamowych.

Wrocław miasto gamma

W najnowszym zestawieniu GaWC 2020 Wrocław awansował do kategorii gamma, w której są metropolie łączące małe regiony i państwa z globalną gospodarką jak Ankara, Ottawa, Nashville czy Turyn.

– Od wielu lat Wrocław jest w tym rankingu i obserwujemy, jak stopniowo wzmacniamy w nim pozycję. Zaczynaliśmy od grupy miast, które aspirują do miana ośrodków metropolitalnych, teraz awansowaliśmy do poziomu gamma. Dla miasta to oznacza wzmocnienie pozycji wobec świata, w tym zwłaszcza gospodarki i inwestorów – mówi Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta UM Wrocławia.

Medeksza dodaje, że pozycja miasta w tym rankingu jest jednym z głównych wskaźników w Strategii Wrocław 2030.

– On pokazuje globalną siłę miasta. Można powiedzieć, że uzupełnia takie wskaźniki jak PKB, czy PKB per capita – podkreśla.

W poprzednich edycjach raportu, w 2018 i 2016 roku, Wrocław był oceniany o klasę niżej, w kategorii gamma –, a w roku 2012 jako „high sufficiency” – miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.

Wrocław zaraz za Warszawą

Od początku rankingu na jego czele są dwa miasta – Nowy Jork i Londyn i w zasadzie zamieniają się tylko pozycją. Warszawa już od lat jest w kategorii alfa, w tym roku spadła do poziomu Alfa – i jest obok m.in.: Bangkoku, Johannesburga, Stockholmu czy Buenos Aires.

– Wrocław i Warszawa to dwa najwyżej sklasyfikowane polskie miasta. Warto również odnotować, że nasze miasto jest dodatkowo najwyżej ocenionym niestołecznym miastem Europy Środkowej. To oczywiście cieszy tym bardziej, że takie rankingi są istotne dla światowych inwestorów, dla których jesteśmy coraz bardziej atrakcyjną lokalizacją. Pracujemy jednak dalej ponieważ, jak często podkreślam, miasto nigdy nie będzie skończone, a zadań z każdym rokiem przybywa – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W 2020 roku za Wrocławiem znalazły się Poznań (gamma –), Katowice (gamma –), Kraków (poziom wysoki dostateczny), Łódź (poziom dostateczny).

Rekomendacja dla inwestorów

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podkreśla, że wysoka pozycja miasta w rankingu GaWC 2020 to świetna rekomendacja dla inwestorów.

– To jest potwierdzenie naszego statusu bardzo silnego ośrodka gospodarczo-ekonomicznego. Pozycja zaraz za Warszawą to także wskazówka dla biznesu, gdzie warto inwestować – dodaje.

Wrocław przyciąga inwestorów

źródło: „fDi Magazine”

W najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2020/21 Wrocław zajął wysokie 4. miejsce wśród średnich miast europejskich w kat. bezpośrednich inwestycji zagranicznych, 6. miejsce w kat. średnich miast z potencjałem ekonomicznym oraz 5. w kategorii miast średnich za przyjazność dla biznesu. Raport opracowywany jest przez „fDi Magazine” – opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times.

W maju 2020 r. informowaliśmy, że Wrocław znalazł się na 171. miejscu w rankingu oceniającym poziom aktywności ekosystemów startupowych wśród miast na całym świecie. W ogólnym rankingu krajów Polska spadła z pozycji 20 na 27. W raporcie StratupBlink oceniano 1000 miast ze 100 krajów.

W rankingu Deloitte 50. najszybciej rosnących spółek technologicznych w Europie Centralnej –  znalazły się cztery firmy z Wrocławia.

Wrocław znalazł się wśród stu metropolii w rankingu najbardziej inteligentnych miast świata – tak wynika z raportu IESE Cities in Motion Index 2019. W czołówce są Londyn, Nowy Jork i Amsterdam.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl