wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 5 lat LG Energy Solution Wrocław – największa inwestycja w regionie
5 lat LG Energy Solution Wrocław – największa inwestycja w regionie LG Energy Solution Wrocław

To inwestycja za ponad 3 mld euro. Dzięki niej Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w Unii Europejskiej. LG Energy Solution Wrocław – największy w Europie producent baterii do aut elektrycznych – obchodzi piąte urodziny. Na produkowanych w aglomeracji wrocławskiej bateriach jeżdżą samochody elektryczne takich gigantów motoryzacyjnych jak Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche czy Volkswagen.

Już same liczby opisujące koreańską inwestycję LG Energy Solution Wrocław robią wrażenie:

  • kilkadziesiąt linii produkcyjnych
  • ponad 9 500 pracowników
  • sto hektarów powierzchni
  • koszt inwestycji przekraczający 3 mld euro

Branża aut elektrycznych, jak i baterii je zasilających, w ostatnich latach dynamicznie się rozwinęła. Polska jest europejskim liderem ich produkcji, wyprzedzając na tym polu m.in. Niemcy. Eksperci sektora automotive podkreślają, że o czołowym miejscu Polski w tym zestawieniu przeważyła zlokalizowana w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych inwestycja koreańskiego LG Energy Solution.

Elektromobilność jest przyszłością – we Wrocławiu wiemy o tym dobrze. Cieszę się, że światowy lider tej branży działa i rozwija się w naszej aglomeracji. LG Energy Solution Wrocław cieszy się również opinią dobrego pracodawcy, zatrudniając tysiące osób i stymulując powstanie kolejnych miejsc pracy wśród poddostawców. Przy tym wszystkim zakład LG i jego pokaźna społeczność koreańska stali się naszymi przyjaciółmi, wrocławianami, dolnoślązakami, wzbogacając naszą społeczność i kulturę.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

LG Energy Solution Wrocław europejski gigant automotive

Choć od powstania spółki – pierwotnie pod nazwą LG Chem Wrocław Energy – minęło dopiero pięć lat, zakład jest największym w Europie oraz wiodącym na świecie producentem baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Wśród jego klientów znajdują się takie marki motoryzacyjne jak Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche czy Volkswagen.

Dostarczając baterie głównym europejskim i północnoamerykańskim producentom samochodów otwieramy nową kartę historii branży automotive. Przewidywania wskazują, że dziedzina pojazdów z napędem elektrycznym będzie się rozwijała w bardzo szybkim tempie. Jestem przekonany, że nasza firma stanie się w tym obszarze największą i najlepszą na świecie, co będzie efektem ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania wszystkich pracowników.

Sukwon Choi, prezes zarządu LG Energy

Spółka rozpoczęła działalność w 2016 r. Zgodnie z planami koncern LG miał zainwestować w podwrocławskiej gminie Kobierzyce 1,3 mld zł oraz zatrudnić około tysiąca pracowników.

Produkcja akumulatorów litowo-jonowych ruszyła w drugiej połowie 2017 r. Na przestrzeni 5 lat od jej rozpoczęcia zakład sukcesywnie się rozwija, aktualnie zajmując powierzchnię ponad miliona metrów kwadratowych.

Wraz z zakończeniem trwającego IV etapu rozbudowy LG Energy Solution Wrocław osiągnie docelową moc produkcji na poziomie 100 GWh. Firma zatrudnia obecnie 9,5 tys. osób. Całkowity koszt inwestycji w Biskupicach Podgórnych wyniesie 3,2 mld EUR.

LG w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu
LG w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych

LG Energy Solution Wrocław baterie do aut elektrycznych

Koreański koncern LG Chem – spółka matka LG Energy Solution – rozpoczął prace nad rozwojem baterii dla przemysłu motoryzacyjnego jeszcze w 2000 r. Niecałe 10 lat później dostarczył jako pierwszy na świecie tego typu akumulatory spółce Hyundai Motors oraz został wyłącznym dostawcą baterii dla General Motors.

Zakontraktowanie kolejnych klientów oraz dynamiczny rozwój branży wymagał zwiększenia możliwości produkcyjnych spółki.

  • Jeszcze w 2009 r. rozpoczęto budowę fabryki baterii w koreańskim Ochang, rok później w amerykańskim Michigan, zaś w 2015 r. powstał bliźniaczy zakład w chińskim Nanjing.
  • W 2016 r. rozpoczęto budowę LG Chem Wrocław Energy – pierwszego w Europie producenta baterii do aut elektrycznych.

LG Energy Solution Wrocław – Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w EU

Dane z ubiegłego roku jasno wskazują na szybkie tempo rozwoju sektora EV. W 2020 r. nastąpił duży wzrost eksportu baterii do aut elektrycznych z Polski. Jego wartość wyniosła blisko 4 mld euro (wzrost o prawie 2 mld euro w porównaniu do 2019 r.), stanowiąc 1,7% ogólnej wartości polskiego eksportu – zauważył Obserwator Finansowy. Obecnie Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w EU.

Przedstawiciele LG Energy Solution Wrocław podkreślają, że dzięki podwrocławskiej inwestycji Polska stał się jednym z najważniejszych ośrodków innowacyjnej, prężnie rozwijającej się technologii. Zaowocowało to m.in. stworzeniem tysięcy miejsc pracy i kraj uplasował się na pozycji europejskiego lidera branży, a także przyciągnięciem kolejnych inwestorów.

Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl