wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:33

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Bez Mikro Nie Ma Makro”: Wrocław i Kobierzyce o rozwoju lokalnego biznesu

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z gminy Kobierzyce spotkało się w czwartek, 13 kwietnia, aby porozmawiać z przedstawicielami Wrocławskiego Parku Technologicznego, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska o możliwościach rozwoju ich firm we współpracy z tymi instytucjami. Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu „Bez Mikro Nie Ma Makro”.

Reklama

„Bez Mikro Nie Ma Makro” to projekt, którego celem jest promowanie i wzmacnianie mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. W jego ramach zostały zrealizowane m.in. konkursy promujące wspieranie lokalnych firm, baza informacji o mikroprzedsiębiorczości oraz akcja Wrocławski Rzemieślnik.

Projekt „Bez Mikro Nie Ma Makro” prowadzony jest przez Wrocławski Park Technologiczny.

Mały biznes był, zanim pojawiły się duże korporacje, jest i będzie, jeśli kiedyś duże firmy zdecydują się nas opuścić. Zatem jest on najważniejszy. Mikroprzedsiębiorcy stanowią 97 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Nie wolno o tym zapominać.
Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

– Uważam, że przez pewien czas trochę za mało rozmawialiśmy na temat ich spraw. Polska jest krajem, gdzie biznesu nie prowadzi się łatwo. Przedsiębiorca w naszym kraju to odważny człowiek, który w dodatku bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za swoich pracowników i ich rodziny. Dlatego należy mu się szacunek. We Wrocławiu mamy wiele programów wspierających firmy różnej wielkości. Zależy nam też na działaniach skierowanych do osób, które dopiero zamierzają otworzyć swój biznes. Chcielibyśmy te działania rozszerzyć również na okoliczne gminy – dodawał Maciej Potocki.

Małe firmy mają warunki, aby się coraz piękniej rozwijać

W trakcie spotkania przedstawiciele Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej przedstawili narzędzia wspierające powstawanie i rozwój lokalnego biznesu oraz możliwości współpracy z małymi przedsiębiorstwami.

– Wrocław i wszystkie gminy ościenne to jeden system funkcjonalny. Choć często pracujemy na rzecz dużych inwestorów, którzy tu prowadzą swoją działalność, to bardzo chętnie pochylimy się też nad sprawami mniejszych firm. Widzę bardzo duży potencjał współpracy z przedsiębiorcami z takich gmin, jak Kobierzyce – podkreślała Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Miło patrzeć, jak małe i duże firmy razem tworzą nową jakość na poziomie europejskim. Stanowimy społeczność, która nie powinna mieć kompleksów. Jesteśmy na czołowych miejscach, jeśli chodzi o rozwój biznesu i atrakcyjność inwestowania na naszym terenie, dostępność do edukacji, kultury i samorozwoju. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy drużyną, która tworzy te wspaniałe warunki nie tylko dla tych największych przedsiębiorstw, ale również tych małych. Dzięki temu również te niewielkie biznesy mogą się coraz piękniej rozwijać.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Kobierzycki biznes to nie tylko wielcy inwestorzy

Jak powiedział podczas spotkania Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, miejsce to kojarzy się wszystkim głównie z wielkimi przedsiębiorstwami, jak LG czy Cargill. Jednak działa tu również wiele jedno-, dwu- i trzyosobowych firm, których w gminie jest zarejestrowanych kilka tysięcy.

To pierwsze spotkanie z naszymi przedsiębiorcami, na którym możemy porozmawiać o współpracy biznesu z samorządem i integracji społecznej. Mamy nadzieję, że wyciągniemy wnioski i będziemy dalej skutecznie działać w tym kierunku. Tak naprawdę Wrocław zlał się z obrzeżami miasta. To już jest jedna aglomeracja. Dlatego nasza współpraca jest taka ważna.
Ryszard Pacholik

– Jesteśmy mikro, ale w grupie jesteśmy makro. Nasze firmy reprezentują cały przekrój branż i rzemiosła. Jako grupa możemy naprawdę dużo. Dlatego dzielimy się doświadczeniami, wymieniamy się swoimi usługami, wspieramy się na co dzień – powiedział Wiesław Gaczyński, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej.

Współorganizatorem spotkania były gmina Kobierzyce oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl