wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Przedmioty z szuflady Tadeusza Różewicza trafią do muzeum
Kliknij, aby powiększyć
Szuflada z biurka Tadeusza Różewicza z "nadzieniem" materiały prasowe
Szuflada z biurka Tadeusza Różewicza z "nadzieniem"

Szuflada, jak szuflada, jest zwykła, ale ważne jest to, co w środku. A ta konkretna szuflada ma wyjątkową zawartość, jaka niegdyś należała do Tadeusza Różewicza. W środku trzymał zakazane papierosy, dowcipy o blondynkach, kalejdoskop i farbki. Skarby po wrocławskim poecie przekazała Centrum Historii Zajezdnia rodzina, m.in. wnuczka Julia.

Reklama

Damska torebka w męskim wydaniu

Pamiątki różewiczowskie zasilą kolekcję powstającego właśnie Centrum Historii Zajezdnia. Czego o poecie, dramatopisarzu dowiemy się oglądając zawartość jego szuflady? Zobaczymy „damską torebkę w wydaniu mężczyzny” podkreśla wnuczka Tadeusza Różewicza, Julia. Przekonamy się, że autor „Kartoteki” palił papierosy (Camele), ale paczki nie odważył się trzymać na biurku ze strachu przed żoną. Książki z szuflady to tomik Fraszek Jana Kochanowskiego, własnej poezji (z adnotacją na obwolucie – okładka ta jest kiepska, ni przypiął, ni przyłatał) i dowcipów o blondynkach. – Dziadek miał całe teczki wycinków z gazet np. z „Życia na gorąco”, fascynowało go wszystko – opowiada Julia Różewicz.

Tadeusz Różewicz przypadkowo nierozpoznany

Co jeszcze znalazło się w biurku? Farbki, z których zniknął tylko jeden kolor, czyli biel (być może traktowana jako ówczesny korektor), kalejdoskop, okulary, pałeczki chińskie. – Nie jestem pewna, czy wiedział, jak się nimi posługiwać, ale był w Chinach – mówi wnuczka poety. Do szuflady Tadeusz Różewicz włożył też bilet z targów książki. Miał zapewnione wejście na imprezę, ale nikt go nie rozpoznał i musiał kupić bilet. Historię bycia niezidentyfikowanym zapisał na odwrocie biletu, stąd dziś znamy okoliczności.

Szuflada w muzeum powojennej historii Wrocławia

Pamiątki po Tadeuszu Różewiczu zasilą zbiory Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w niedalekiej przyszłości do Centrum Historii Zajezdnia tworzonym w dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. Zostanie tam pokazane życie wrocławian A.D. 1945-2016, wyeksponowane bedzie także miejsce na przedmioty i wspomnienia znanych mieszkańców miasta, ale i tych, którzy podzielili się swoimi opowieściami o powojennym Wrocławiu.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl