Posadź marchewkę za Muzeum Współczesnym Wrocław

Mogą być też róże czy pomidory

  • Muzeum Współczesne Wrocław

    Ogródek w środku miasta (fot. js)

  • Muzeum Współczesne Wrocław

    Zostań miejskim ogrodnikiem (fot. js)


Muzeum Współczesne Wrocław dołączyło do akcji „Nieużytki sztuki” Elżbiety Jabłońskiej. Chodzi o ożywienie terenów wokół jednostek kultury w całej Polsce. Dlatego za bunkrem przy pl. Strzegomskim, w którym mieści się Muzeum Współczesne Wrocław, powstały podwyższone grządki, miejsce na zielnik, szklarnia typu „foliak” oraz kompostownik.

12 kwietnia, czyli w najbliższą sobotę, o godzinie 12.00 przy muzeum odbędzie się spotkanie informacyjne. Każdy chętny dostanie za darmo grządkę albo jej fragment, posadzi tam to, co ze sobą przyniesie, i aż do listopada będzie mógł rośliny pielęgnować, a potem zbierać plony. Żeby zaopiekować się nieużytkiem sztuki, nie trzeba być doświadczonym działkowcem. Pracownicy Muzeum Współczesnego Wrocław zapewniają fachową pomoc, a także wsparcie techniczne, niezbędne narzędzia i dostęp do wody.

– Akcja jest zaproszeniem do dzielenia się wspólnym czasem, przestrzenią i do spotykania się przy grządkach – wyjaśnia Magdalena Skowrońska, koordynatorka programu edukacyjnego w muzeum. – Chcemy włączyć ludzi w instytucję. Otwieramy się na tematy, które są im bliskie. Dlatego w ogrodzie przy muzeum planowane jest wiele działań. 26 kwietnia to podsumowanie Dnia Wolnej Sztuki, zakończone vege grillem – dodaje. W planach również warsztaty i debaty oraz wizyta pomysłodawczyni projektu podczas Dni Wrocławia.

Nieużytkach sztuki ważny jest też sam powrót do ogrodnictwa. – Spędzanie czasu przy uprawie ziemi w mieście wydaje się czymś dzikim. Od tego się odchodzi. Zależy nam, żeby dzieci i młodzież oswajali się się z tym tematem. Wyszli z domu, dotknęli ziemi i mogli współgrać z przyrodą – dodaje Magdalena Skowrońska.

Na terenie za Muzeum Współczesnym akcja się jednak nie kończy. Będą też działania typu guerilla gardening. Na przykład „Posiej łąkę”, czyli rozrzucanie po całym Wrocławiu uprzednio ulepionych ziemnych bomb z nasionami roślin łąkowych.

 

Joanna Strutyńska

Zgłoś uwagę