wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Pióro Fredry 2017. „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Książką Roku

– To spotkanie, do którego chce się przysiąść na kilkanaście godzin – podkreślała pisarka i redaktorka Marta Mizuro odczytując werdykt jury ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry 2017. A przysiąść warto, by przeczytać „Nieprzysiadalność. Autobiografię” Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka, pasjonującą, ponad 600-stronicową autobiograficzną rozmowę z, być może ostatnim, poetą pokolenia. Laur wręczył wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl pod koniec pierwszego dnia Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Reklama

Precyzyjny edytorsko tom

Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego wybrało autobiografię Marcina Świetlickiego opublikowaną nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. W uzasadnieniu podkreślono, że to znakomity, bogato ilustrowany, precyzyjny edytorsko tom rozmów, składających się na opowieść o życiu jednego z najważniejszych współczesnych poetów polskich i postaci współczesnej kultury, osobowości niekonwencjonalnej i niepodrabialnej, a jednocześnie symbolicznej dla losów pewnego pokolenia.

Autobiografia Marcina Świetlickiego

Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego nie krył radości. – Nad tą książką napracowaliśmy się kilkanaście miesięcy, zarówno Rafał Księżyk, jak i rozmówca oraz główny bohater Marcin Świetlicki, który zgodził się na udostępnienie wielu zdjęć ze swojego domowego archiwum, m.in. z dzieciństwa, czy służby wojskowej – opowiadał. Marcin Baniak sporą objętość książki (652 strony) wyjaśnił krótko: „Drobiazgowa, ale w żadnym momencie nudna”. Zwrócił także uwagę, że Wydawnictwo Literackie zawsze stara się publikować książki o wysokim poziomie edytorskim. – Mimo niełatwych czasów kuszących pójściem na skróty, trzymamy się standardów – mówił.

Marcin Baniak, dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego ze statuetką Książka Roku 2017 Pióro Fredry

Pióra Fredry 2017 dla ciekawych książek

Obok Książki Roku w czwartek 30 grudnia podczas Wieczoru Laureatów wręczono także Pióra Fredry 2017:

  • Wydawnictwu Karakter za książkę „Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm”
  • Wydawnictwu Marginesy za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach"
  • Międzynarodowemu Centrum Kultury Kraków za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, wybór i przekład Magdalena Petryńska"
  • Wydawnictwu Ezop za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”.

Nagroda Pióro Fredry przyznawana od początku zainicjowania Targów Książek (wcześniej Wrocławskich Promocji Dobrych Książek) to wyjątkowy laur (dziś to szklana statuetka autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak), bo jurorzy oceniają nie tylko zawartość merytoryczną i literacką książek, ale równie dużą wagę przywiązują do wysokiego poziomu edytorskiego i typograficzno-artystycznego nagradzanych tomów. Prezydent Adam Grehl podkreślił w powitaniu gości rozój sztuki edytorskiej jako jeden z czynników, który sprawia, że na wrocławskich targach można zaobserwować bardzo wiele wydawnictw. 

Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają w Hali Stulecia do niedzieli 3 grudnia.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Spotkania z autorami
Termin od 30 listopada 2017 do 3 grudnia 2017

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl