Pióro Fredry 2017. „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Książką Roku

– To spotkanie, do którego chce się przysiąść na kilkanaście godzin – podkreślała pisarka i redaktorka Marta Mizuro odczytując werdykt jury ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry 2017. A przysiąść warto, by przeczytać „Nieprzysiadalność. Autobiografię” Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka, pasjonującą, ponad 600-stronicową autobiograficzną rozmowę z, być może ostatnim, poetą pokolenia. Laur wręczył wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl pod koniec pierwszego dnia Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

  • pióro fredry 2017

    Laureaci Pióra Fredry 2017, w środku Marcin Baniak ze statuetką Książka Roku 2017 Pióro Fredry


Precyzyjny edytorsko tom

Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego wybrało autobiografię Marcina Świetlickiego opublikowaną nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. W uzasadnieniu podkreślono, że to znakomity, bogato ilustrowany, precyzyjny edytorsko tom rozmów, składających się na opowieść o życiu jednego z najważniejszych współczesnych poetów polskich i postaci współczesnej kultury, osobowości niekonwencjonalnej i niepodrabialnej, a jednocześnie symbolicznej dla losów pewnego pokolenia.

Autobiografia Marcina Świetlickiego

Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego nie krył radości. – Nad tą książką napracowaliśmy się kilkanaście miesięcy, zarówno Rafał Księżyk, jak i rozmówca oraz główny bohater Marcin Świetlicki, który zgodził się na udostępnienie wielu zdjęć ze swojego domowego archiwum, m.in. z dzieciństwa, czy służby wojskowej – opowiadał. Marcin Baniak sporą objętość książki (652 strony) wyjaśnił krótko: „Drobiazgowa, ale w żadnym momencie nudna”. Zwrócił także uwagę, że Wydawnictwo Literackie zawsze stara się publikować książki o wysokim poziomie edytorskim. – Mimo niełatwych czasów kuszących pójściem na skróty, trzymamy się standardów – mówił.

Marcin Baniak, dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego ze statuetką Książka Roku 2017 Pióro Fredry

Pióra Fredry 2017 dla ciekawych książek

Obok Książki Roku w czwartek 30 grudnia podczas Wieczoru Laureatów wręczono także Pióra Fredry 2017:

  • Wydawnictwu Karakter za książkę „Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm”
  • Wydawnictwu Marginesy za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach"
  • Międzynarodowemu Centrum Kultury Kraków za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, wybór i przekład Magdalena Petryńska"
  • Wydawnictwu Ezop za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”.

Nagroda Pióro Fredry przyznawana od początku zainicjowania Targów Książek (wcześniej Wrocławskich Promocji Dobrych Książek) to wyjątkowy laur (dziś to szklana statuetka autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak), bo jurorzy oceniają nie tylko zawartość merytoryczną i literacką książek, ale równie dużą wagę przywiązują do wysokiego poziomu edytorskiego i typograficzno-artystycznego nagradzanych tomów. Prezydent Adam Grehl podkreślił w powitaniu gości rozój sztuki edytorskiej jako jeden z czynników, który sprawia, że na wrocławskich targach można zaobserwować bardzo wiele wydawnictw. 

Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają w Hali Stulecia do niedzieli 3 grudnia.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Spotkania z autorami
Termin od 30 listopada 2017 do 3 grudnia 2017

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz
Zgłoś uwagę