Panorama Racławicka czynna po remoncie

Panorama Racławicka znów jest czynna dla zwiedzających.Zostało wymienione oświetlenie płótna.

  • Panorama Racławicka fot. Tomasz Walków

    Panorama Racławicka fot. Tomasz Walków

  • Panorama Racławicka fot. Tomasz Walków

    Panorama Racławicka fot. Tomasz Walków


Panoramę Racławicką odwiedza rocznie 300 tys. osób, z czego ok 55 tys. to cudzoziemcy. Muzeum czynne jest od godz. 7.30 do 21.30 i nie narzeka na brak odwiedzających. Z tego powodu wszelkie prace remontowe w Panoramie do tej pory były prowadzone bez zamykania obiektu.

– Pod koniec 2016 lub na początku 2017 będziemy jednak zmuszeni do zamknięcia rotundy – zapowiedział Tadeusz Nesterowicz, zastępca Dyrektora ds. administracyjno – gospodarczych Muzeum Narodowego. – Czeka nas wymiana dachu. Na razie małymi krokami udało się wyremontować otoczenie budynku, poprawić naciągi płótna, naprawić popękane słupy i wymienić elektrykę.

Panorama Racławicka, monumentalne malowidło Wojciecha Kossaka i Jana Styki przedstawiające zwycięską dla Polaków bitwę nad wojskami carskimi w czasie powstania kościuszkowskiego pod Racławicami została przywieziona ze Lwowa w 1946 roku. I mimo tego, że w latach 60. ubiegłego wieku wybudowano dla niej specjalną rotundę do ekspozycji , to dopiero w 1981 roku rozpoczęła się konserwacja płótna. Niepolityczne wówczas dzieło przedstawiające zwycięskiego Kościuszkę pod Racławicami można było dopiero przygotowywać do ekspozycji dzięki zmianom, które przyniósł Sierpień 1980. Społeczny Komitet Panoramy Racławickiej pod kierunkiem prof. Alfreda Jahna, Zespół Realizacyjny i Zespół Konserwatorów doprowadził do uroczystego otwarcia Panoramy  14 czerwca 1985 roku.

Od 16 listopada zmieniły się także ceny biletów do Panoramy Racławickiej. Będą kosztują – bilet normalny 30 zł , ulgowy i rodzinny 23 zł.

Zgłoś uwagę