Obrazy z filmu „Twój Vincent” prezentowane na Zamku Książ

Aż 47 płócien z kadrami z malarskiej animacji „Twój Vincent” od 15 marca mogą oglądać zwiedzający Zamek Książ. Obrazy pochodzą z kolekcji Wrocławia, który jest jednym z współproducetów nagradzanego filmu. Wystawa potrwa do 15 kwietnia. Wstęp z ważnym biletem na Zamek Książ.

  • twój vincent obrazy

    „Starry night nad Wrocławiem”, także ten obraz obejrzymy na wystawie na Zamku Książ.


Pierwszy taki film w historii

To pierwsza w historii malarska animacja (wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana) o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Składa się z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a ponad 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Współproducentami filmu byli Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

47 obrazów z kolekcji Wrocławia

Podczas wystawy na Zamku Książ obejrzymy aż 47 prac, jakie zostały wykonane do filmu „Twój Vincent”, m.in. obraz z listem (który jest motywem przewodnim filmu), portret Doroty Kobieli wykonany w technice van Gogha, ale także kadr z filmu w czterech wersjach kolorystycznych namalowany, by wybrać jedną tonację, obowiązującą we wszystkich innych obrazach. Będziemy podziwiać dzieła wrocławskich malarzy – Adrianny Grzelak przedstawiający Marguerite (w tej roli w filmie Saoirse Ronan), Eugeniusza Szenia (Vincent van Gogh – Przeczytajcie rozmowę z filmowym Vincentem van Goghiem i Marguerite w łódce), Tylera Berry (z narratorem filmu Armandem Roulinem), ale też wielu innych polskich i zagranicznych malarzy.

Nagrody dla „Twojego Vincenta”

Animacja malarska jest jednym z najczęściej nagradzanych filmów animowanych. Zachwyciła widzów na całym świecie, a ukazywać się będzie także na DVD w wielu krajach. Oto nagrody dla „Twojego Vincenta”.

  • Annecy (Nagroda Publiczności)

Dotychczas „Twój Vincent” wygrał kilka znaczących nagród. Listę otwiera Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym we francuskim Annecy w czerwcu 2017, gdzie animacja miała swoją światową premierę. Owacja na stojąco po pokazie trwała ponad 10 minut, zachwyceni widzowie wpisywali na Twitterze swoje opinie, wśród nich pełne emocji: „Wzruszył mnie do łez”, zaś wpływowy periodyk hollywoodzki „Variety” donosił, że film był jednym z najbardziej dyskutowanych produkcji podczas tej festiwalowej edycji.  

  • Szanghaj (Najlepszy Film Animowany)

Na czerwcowym konkursie filmów animowanych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana także nie miało sobie równych. „Animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty” - czytaliśmy w uzasadnieniu jury.

  • Berlin (Europejska Nagroda Filmowa za Najlepszy Film Animowany)

Największym dotychczasowym laurem była Europejska Nagroda Filmowa, jaką reżyserzy otrzymali za animację podczas ubiegłorocznej grudniowej gali w Berlinie. W recenzjach podkreślano zarówno nowatorską technikę malarską, jak i świetnie opowiedzianą historię Vincenta van Gogha.

  • Nowy Jork (EDA Award za Najlepszy Film Animowany)

„Twojego Vincenta” (ex-aequo z filmem „Coco”) właśnie docenili jurorzy EDA Awards 2017. To nagroda przyznawana przez nowojorskie The Alliance of Women Film Journalists (Stowarzyszenie Dziennikarek Filmowych), które zwraca uwagę na dzieła zrealizowane przez kobiety, bądź o kobietach. W tym przypadku zachwycano się pracą Doroty Kobieli, pomysłodawczyni filmu, jego reżyserki, współscenarzystki, montażystki (przeczytajcie rozmowę z twórcami filmu).

Wciąż możecie głosować na Nagrodę Publiczności  20.konkursu Polskich Nagród Filmowych ORŁY. Głosy można oddawać poprzez stronę internetową do 25 marca.Zgłoś uwagę