Światowe Igrzyska Sportowe 2017

Mistrzowie sumo w Krotoszynie

W najbliższą niedzielę w Parku Miejskim w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) staną ramię w ramię najlepsi zawodnicy sumo. Powalczą oni o tytuł mistrza Polski w tej ciekawej dyscyplinie, która jest również w programie 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017.

  • Pokaz sumo na pl. Solnym

    Pokaz sumo na pl. Solnym


Tegoroczne międzynarodowe mistrzostwa Polski w Sumo „POLAND OPEN 2014” zbiegają się z 10-leciem istnienia Polskiego Związku Sumo. Sportowe zmagania będą więc poprzedzone wydarzeniami, związanymi z jubileuszową częścią programu mistrzostw. Same walki eliminacyjne rozpoczną się o godzinie 14.00, a dwie godziny później nastąpi oficjalne otwarcie turnieju oraz obchodów 10-lecia PZS.

W zawodach o medale w różnych kategoriach wagowych powalczą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zorganizowana przez PZS we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki impreza, objęta jest patronatem prezydenta Polski. W jej przebieg zaangażował się także Komitet Organizacyjny The World Games 2017. Sumo to bowiem dyscyplina, która pojawi się również na 10. Światowych Igrzyskach Sportowych w 2017 roku we Wrocławiu.

Po oficjalnym zakończeniu mistrzostw, ok. godz. 20.00, kibice będą mogli bawić się jeszcze na koncercie zespołu Street Band Kraków.

Pokazy walk sumo można było oglądać na pl. Solnym we Wrocławiu podczas majowych mistrzostw Polski w squasha. Na szklanym korcie swoje umiejętności prezentowali bracia Aron i Kewin Rozum. Aron Rozum zajął w kolumbijskim Cali czwarte miejsce w kategorii do 85 kg. Polak w pojedynku o brązowy medal przegrał z mistrzem świata Mongołem Gantugsem Rentserdorżem.

– Sumo było jednym z najchętniej oglądanych sportów podczas poprzedniej edycji The World Games w Kolumbii. Szanse medalowe Polaków w tej dyscyplinie będą też duże we Wrocławiu. Zapewne Aron Rozum będzie chciał zrewanżować się za miejsce tuż za podium zdobyte w Cali – powiedział Piotr Przygoński, odpowiedzialny za przygotowania Wrocławia do tej największej w historii Polski multidyscyplinarnej imprezy sportowej. 

Warto przypomnieć, że z Wrocławia pochodzi dwukrotny mistrz świata amatorów w sumo, trzykrotny mistrz Europy Robert Paczków. Tradycje te kontynuuje jego syn Krystian, który ma już w swoim dorobku m.in. wicemistrzostwo świata juniorów, dwa tytuły wicemistrza Europy juniorów oraz wiele tytułów mistrzowskich z zawodów krajowych.

micZgłoś uwagę