wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Aktorzy, piosenkarze, sportowcy i gwiazdy TV wezmą udział w maratonie we Wrocławiu. Oto szczegóły
Na zdjęciu wielkie czytanie w DCF w poprzednich latach archiwum DCF cc
Na zdjęciu wielkie czytanie w DCF w poprzednich latach

Aż 125 osób weźmie udział we Wrocławskim Maratonie Czytelniczym. Start już w najbliższą sobotę, 15 października, w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Powieść „Weź z nią zatańcz” Filipa Zawady przeczytają (głośno i wyraźnie) m.in. językoznawca prof. Jan Miodek, aktorki Capitolu Justyna Szafran i Emose Katarzyna Uhunmwangho, piosenkarz Maciej Kurowicki czy sportowiec Maciej Zieliński. Oto szczegóły!

Reklama

Przed nami kolejna odsłona Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego, który zostanie poświęcony wrocławskiemu autorowi – finaliście Nagrody Literackiej Nike 2020 – Filipowi Zawadzie i jego najnowszej powieści „Weź z nią zatańcz”. Sam autor też będzie w gronie czytających.

Zaproszeni goście, cenieni artyści, dziennikarze, sportowcy, naukowcy, politycy oraz samorządowcy wspólnie przeczytają całą książkę. Fragment po fragmencie. Bez przerw, bez skrótów. Bez zmian. Początek wielkiego czytania w DCF o godzinie 12:00. Akcja zakończy się tuż przed 18.00.

Maraton Czytelniczy. Wcześniej była Tokarczuk, był Żeromski...

– Tradycyjnie już przeczytamy całą książkę, bez skrótów i bez zmian, w znakomitym towarzystwie artystów, dziennikarzy, sportowców, naukowców i samorządowców. Będzie to okazja do posłuchania dobrej lektury, spotkania z ciekawymi ludźmi, wypicia smacznej kawy. A jeśli ktoś nie może do nas dotrzeć, zapraszam na profil DCF na Facebooku, tam całość czytania na żywo – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

– Maraton Czytelniczy to moje ulubione i najbardziej osobiste wydarzenie w DCF. Spotykaliśmy się już przy lekturze „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (TUDZIEŻ!), „Podróży Ludzi Księgi” Olgi Tokarczuk, „Sanatorium Pod Klepsydrą” Brunona Schulza i „Internatu” Serhija Żadana. Piękna i chyba bardzo potrzebna akcja. Promujemy czytelnictwo, namawiamy do sięgania po dobre tytuły, a od teraz także wspieramy naszych, wrocławskich i dolnośląskich twórców – dodaje Perduta.

Filip Zawada - kiedyś on czytał, teraz jego czytają...

Filip Zawada jest finalistą Nagrody Literackiej Nike 2020. Autor książki „Weź z nią zatańcz” rozpocznie czytelniczy maraton. Wcześniej był uczestnikiem innych maratonów organizowanych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Czytałem Szulca. Czytałem Tokarczuk. A teraz mam czytać siebie. Jak to brzmi? Paraliżująco? Sam nie wiem i być może to właśnie jest paraliż. Trudno mi jest wyobrazić sobie, że ponad 100 osób weźmie udział w maratonie czytając „Weź z nią zatańcz”. To mnie wzrusza i łączy na zawsze z czymś ponadludzkim, co - paradoksalnie - tylko ludzie potrafią stworzyć. Z całego serca wszystkim już teraz dziękuję
Filip Zawada

„Weź z nią zatańcz” - powieść o terrorze miłości, który nie pozwala dorosnąć

Ojciec zmarł nagle, bez zapowiedzi. Zostawił po sobie duszne mieszkanie, dziwną książkę pełną indiańskich mądrości i nieoswojonego psa gryzącego do krwi. Stanisław niewiele z tego rozumie. Życie w wygodnej symbiozie z mamcią, której miłość szczelnie wypełniała każdy brak, nie wymagało aktów odwagi. Temu wszystkiemu musi jednak stawić czoła w pojedynkę. Bierze więc żarłocznego Rambo za przewodnika i meandrując między wieczną nieobecnością ojca i nadobecnością mamci, próbuje odkryć prawdę o mężczyźnie, który sprowadził go na ten świat, a przede wszystkim – o sobie samym.

„Weź z nią zatańcz” to historia oswajania. Filip Zawada opowiada o zaufaniu, którego potrzebujemy, aby ofiarować sobie i innym przestrzeń do życia na przekór planom. I o tym, jak trudno pogodzić się ze stratą, gdy zostajemy uwięzieni w wiecznym półrozstaniu z kimś, kogo nie było nam nawet dane dobrze poznać.

Kim jest Filip Zawada, autor książki „Weź z nią zatańcz”?

Filip Zawada to pisarz, który błyskotliwie rozprawia się z codziennością. Człowiek, któremu nieobca jest żadna forma artystycznej ekspresji. Finalista Nagrody Literackiej Nike 2020, wyróżniony za powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”.

Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za „Psy pociągowe” i „Pod słońce było”. Powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” uznana została za jedną z najlepszych prozatorskich książek roku 2021.

Maraton czytelniczy - na żywo i online! 

Maraton czytelniczy będzie można obserwować na żywo, w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego (parter) lub online – na Facebooku DCF-u.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl