wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2020. Finaliści
Tomy nominowane w kategorii „Książka roku” wroclaw.pl cc
Tomy nominowane w kategorii „Książka roku”

Poznaliśmy finalistów najważniejszej poetyckiej nagrody przyznawanej we Wrocławiu i jednego z najbardziej prestiżowych laurów literackich w Polsce. W kategorii „Książka roku” jury nominowało pięć tomów (wśród nich książkę wrocławskiego poety Konrada Góry), w „Debiucie” trzy tomy, zaś Silesiusa za całokształt przyznano Eugeniuszowi Tkaczyszynowi-Dyckiemu. Laureatów poznamy 17 października.  

Reklama

Połączona gala nagród Silesius i Angelus

Tegoroczna ceremonia wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius została przełożona na jesień i, po raz pierwszy w historii, wyjątkowo, zostanie połączona z ceremonią wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Z kolei Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, poprzedzający zawsze nagrodę poetycką, wystartuje 12 października. 

Finaliści Silesiusa – Książka roku

1. Justyna Bargielska, „Dziecko z darów”, Wydawnictwo Wolno

2. Tomasz Bąk, „Bailout”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

3. Piotr Florczyk, „Dwa tysiące słów”, Instytut Mikołowski

4. Konrad Góra, „Kalendarz majów”, Biuro Literackie

5. Joanna Mueller, „Waruj”, il. Joanna Łańcucka, Biuro Literackie

Przypomnijmy, że wrocławski poeta Konrad Góra za swój tom „Kalendarz majów” jest także nominowany do tegorocznej Nagrody Nike

Finaliści Silesiusa – Debiut

1. Joanna Lewandowska, „Trach”, Biblioteka Śląska w Katowicach

2. Kasper Pfeifer, „adblock”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź

3. Jakub Pszoniak, „Chyba na pewno”, Biuro Literackie

Silesius za całokształt twórczości

Laureat Silesiusa 2012 za książkę roku „Imię i znamę” i doceniony najważniejszymi laureami, jak Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, poeta meliczny.

Urodzony w 1962 roku pisarz poetycko zadebiutował w 1989, rok później wydał swój pierwszy tom „Nenia i inne wiersze”. Od tego momentu ukazało się kilkanaście książek jego autorstwa.

„Twórczość Dyckiego doczekała się licznych opracowań i analiz, w ogromnej większości entuzjastycznych, w których podkreślana jest oryginalność osadzonej we współczesności dykcji poetyckiej, która jednak czerpie m.in. z sarmackiego baroku, czy obfituje w kresowe zapożyczenia. Do fascynacji poezją Tkaczyszyna-Dyckiego przyznają lub przyznawali się w zasadzie przedstawiciele wszystkich pokoleń poetyckich, od autorów debiutujących w ostatnich latach po Czesława Miłosza” – czytamy w komentarzu do Nagrody Silesius.

O tegorocznych nominacjach do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zdecydowało jury w składzie Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący). 

O nagrodzie Silesius

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa, wykonane przez Michała Staszczaka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl