wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „The Mandalorian” po wrocławsku. Wyjątkowy mural powstał przy placu Legionów (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Przy placu Legionów 15 we Wrocławiu powstał mural – artystyczna interpretacja hełmów mandaloriańskich. To projekt lokalnego artysty Kuby Kamińskiego, którego Disney+ zaprosił do współpracy w związku z premierą 3. sezonu „The Mandalorian” (to serial osadzony w świecie „Gwiezdnych wojen”). Podobne murale nawiązujące do disneyowskiego serialu, stworzone przez lokalnych artystów, powstały m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. Zobaczcie! Są zjawiskowe!

Reklama

„The Mandalorian” (tytułową rolę samotnego łowcy głów gra Pedro Pascal, gwiazda ostatniego hitu HBO „The Last of Us” czy też „Gry o tron”) to przebój platformy z serialami i filmami - Disney+. 

„The Mandalorian” - sezon trzeci ruszył w marcu

Kuba Kamiński z Wrocławia - jako jeden z sześciu Polaków - został zaproszony przez Disney+ do współpracy. Artysta, tworząc swój projekt, nawiązywał do serialu „The Mandalorian”, którego premiera trzeciego sezonu miała miejsce w Disney+ równolegle w Polsce i na całym świecie kilka dni temu, 1 marca.

Mural „The Mandalorian z dolnośląskim elementem...

- Przy przygotowywaniu artystycznej interpretacji hełmów mandaloriańskich młody twórca inspirował się specyfiką Wrocławia. Kluczem doboru artystów przez Disney+ było ich mocne osadzenie w regionalnej kulturze, które pozwoliło nadać każdemu projektowi niepowtarzalną estetykę. To pierwszy w historii oficjalny projekt reinterpretujący estetykę „Gwiezdnych wojen” w zgodzie z lokalną specyfiką – informują twórcy muralu.

Przy tworzeniu wrocławskiego muralu Kuba Kamiński inspirował się historią miasta.

Mural „The Mandalorian: skanowane fragmenty fotografii, rysunków i plam

- Tuż po drugiej wojnie światowej do Wrocławia, jak i na teren całego Dolnego Śląska, przybywali nowi mieszkańcy z różnych części Polski. Emigranci, zmuszeni sytuacją geopolityczną lub poszukujący przestrzeni do życia, osiedlili się tutaj z nadzieją na lepsze życie. By pokazać ten proces za pomocą ilustracji, zdecydował się wykorzystać kolaż - technikę łączącą różne materiały, z pozoru niepasujące do siebie – informuje Disney+ i dodaje:

- W kompozycji znalazły się skanowane fragmenty fotografii, rysunków i plam. To, na czym zależało artyście, to przedstawienie różnorodności i stworzenie wrażenia pozornego chaosu. Inspiracją, która również znalazła odzwierciedlenie w muralu, jest kultowy wzór bolesławieckiej ceramiki – znak rozpoznawczy Dolnego Śląska.

Zobaczcie, jak wyglądają lokalne murale „The Mandalorian" w innych miastach. Są super!

Mural w Gdańsku

Mural w Łodzi

Podhale
Poznań

Warszawa

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl