wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławianin Piotr Alexewicz w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Wrocławianin Piotr Alexewicz w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Redakcja www.wroclaw.pl,

Piotr Alexewicz w sali wrocławskiej Akademii Muzycznej podczas przygotowań do XVIII Konkursu Chopinowskiego fot. Joanna Leja
Piotr Alexewicz w sali wrocławskiej Akademii Muzycznej podczas przygotowań do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Trzymajmy kciuki za naszego pianistę, który w czwartek 14 października będzie grał podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego i obecnie jest jednym z pięciu polskich uczestników imprezy, którzy dotarli do III etapu imprezy. Piotr Alexewicz, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie profesora Zawadzkiego. Transmisję występu wrocławianina obejrzymy na stronie konkursu.  

Reklama

Piotr Alexewicz z szansą na konkursowy sukces

Dwudziestojednoletni wrocławski pianista, obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie profesora Pawła Zawadzkiego, najpierw chciał być dyrygentem, ale przyznaje, że miłość do muzyki zaowocowała tym, że jego orkiestrą jest dziś fortepian.

Dla młodego wrocławianina samo uczestnictwo w konkursie jest, jak przyznał po I etapie, niesamowitym przeżyciem, które wyzwoliło olbrzymie emocje. Dla młodego artysty występ w konkursie to kolejny, ważny krok w zawodowej karierze. Ma już za sobą m.in. zwycięstwa podczas Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Concours International de Piano de la Ville de Gagny we Francji, czy podczas 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Występ Piotra Alexewicza w I etapie Konkursu Chopinowskiego

Piotr Alexewicz ma też już za sobą debiut płytowy – dwa lata temu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie wydał jego płytę z utworami Liszta, Beethovena, Chopina i Ravela. 

Jego występ konkursowy zaplanowano na czwartek 14 października na godz. 20.20. Piotr Alexewicz zagra w III etapie cztery Mazurki z opusu 24 oraz wszystkie 24 Preludia z opusu 28. Transmisje można śledzić przez stronę XVIII Konkursu Chopinowskiego lub kanał YouTube. Jeśli ją przegapimy, nie panikujmy, organizatorzy archiwizują nagrania uczestników i następnego dnia można je zobaczyć na profilu. 

Występ Piotra Alexewicza w II etapie Konkursu Chopinowskiego

Wrocławianie w Konkursie Chopinowskim

W tym roku do XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się dwóch wrocławskich pianistów – Piotr Alexewicz i Tomasz Marut (w I etapie zakończył zmagania) i to wielki sukces naszej pianistyki, bo choć ze stolicy Dolnego Śląska pochodzi Krzysztof Jabłoński, laureat IV nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1985 roku (a tegoroczny juror), potem nie mieliśmy już zbyt wielu okazji, by śledzić zmagania wrocławian podczas tej prestiżowej imprezy.

Przeczytajcie także: Fantastyczni pianiści z Akademii Muzycznej i ich Profesor. Talent to dar!

Najwięcej reprezentantów stolica Dolnego Śląska miała w 1995 roku, kiedy na scenie Filharmonii Narodowej wystąpili Michał Ferber (doszedł do II etapu), Michał Szczepański (w I etapie) i Paweł Zawadzki (doszedł do II etapu). W 2005 roku do II etapu, a w 2010 do I etapu dotarł jeszcze Gracjan Szymczak. 

Sukces wrocławskiej pianistyki 

Teraz mamy więcej powodów do satysfakcji, bo wrocławianie – Piotr Alexewicz i Tomasz Marut – rozpoczęli udział w konkursie, obecnie pozostał Piotr Alexewicz. Jest świetnie przygotowany, zmotywowany, a profesor Paweł Zawadzki, obecnie jeden z najbardziej cenionych w Polsce pedagogów, pilnuje, aby emocje nie wzięły góry nad solidnym przygotowaniem.

– W konkursach jest element sportu – przyznaje prof. Zawadzki. – Musimy w tych kilkunastu minutach zawrzeć całą pełnię przygotowań i jeszcze oddać wszystko w sposób niewyreżyserowany, finezyjny – podkreślał jeszcze w ubiegłym roku. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl