wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Przed premierą książki Olgi Tokarczuk: spotkanie z pisarką i wystawa ilustracji Joanny Concejo we Wrocławiu

Przed premierą książki Olgi Tokarczuk: spotkanie z pisarką i wystawa ilustracji Joanny Concejo we Wrocławiu

Błażej Organisty,

Na zdjęciu: uśmiechnięta Olga Tokarczuk Tomasz Hołod
Na zdjęciu: uśmiechnięta Olga Tokarczuk

Premiera „Pana Wyrazistego” Olgi Tokarczuk już za kilka dni. Poprzedzą ją dwa wydarzenia: spotkanie autorskie z pisarką oraz wernisaż wystawy Joanny Concejo, która zilustrowała najnowszą książkę noblistki. Op Enheim zaprasza w najbliższy poniedziałek (23 stycznia) na wieczór w kamienicy przy Solnym.

Reklama

„Pan Wyrazisty” to opowiadanie graficzne, które Olga Tokarczuk stworzyła razem z ilustratorką Joanną Concejo. Książka ukaże się 25 stycznia 2023 roku nakładem wydawnictwa Format, o czym pisaliśmy w październiku.

Dwa dni przed premierą, czyli w poniedziałek, czytelnicy spotkają się z noblistką w kamienicy pod numerem 4 przy placu Solnym. Niestety, nie ma już miejsc, ale można zapisać się na listę rezerwową – tutaj.

Wystawa ilustracji Joanny Concejo

Po spotkaniu (około godziny 19.30) zaplanowane jest otwarcie wystawy ilustracji Joanny Concejo pt. „Pan Wyrazisty, cień samego siebie”, podczas którego będzie można spotkać obie autorki.

Wystawa, nad którą opiekę kuratorską sprawuje Kama Wróbel, to nowy cykl 40 ilustracji. Joanna Concejo pracowała nad nimi ponad rok. — Znacząco różnią się od prac dotychczas prezentowanych. Dalekie są od przyjaznej, nostalgicznej, melancholijnej i onirycznej czasami estetyki — pisze Maja Dubowska z Op Enheim — oferując nam raczej szorstki, drapieżny i mocno realistyczny obraz. Miękkość zastąpiona jest tu twardą linią, a lewitująca gdzieś forma osadzona została w narracyjnej konwencji komiksu. Gwasz miesza się z ołówkiem, gdzieniegdzie glitch z fotorealizmem…, ale nie dajmy się zwieść! Autorka świadomie pogrywa z formą i eksperymentuje z technikaliami tak, by wykreowana przez nią sekwencyjna stylistyka w pełni odzwierciedlała atmosferę, jaką przesycona jest snuta przez Tokarczuk opowieść.

Ta historia powstała także z tego, że żyjemy dziś między młotem potrzeby przystosowania się, bycia jak inni, a kowadłem pragnienia indywidualności i niepowtarzalności, jak Pan Wyrazisty. Uwikłaliśmy się w to, a świat wciąż zadaje nam podstępne pytania i zmusza do nieustannego określania się w każdej nawet najmniejszej sprawie. Do tego służą media społecznościowe. Jestem za tym czy za tym, wolę to czy to, utożsamiam się z tym czy tamtym itp. Mnie się jednak wydaje, że naturalny stan dorosłego człowieka nie domaga się nieustannego samookreślania siebie i zadawania sobie pytania: kim jestem? Jest to pytanie adolescencyjne, które normalnie zadajemy sobie jako nastolatki, a potem, może jeszcze kilka razy w życiu, zależnie od tego, jak się ono potoczy.
Olga Tokarczuk

Nauka ilustrowania z Joanną Concejo

Dzień po spotkaniu i wernisażu, 24 stycznia, Joanna Concejo poprowadzi w Op Enheim warsztaty ilustracji artystycznej i książkowej. Cena to 390 złotych. Więcej informacji tutaj.

Joanna Concejo urodziła się w 1971 roku w Słupsku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydziale grafiki. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni wyjechała do Francji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 roku, kiedy zaproszoną ją do udziału w Busan Biennale w Korei. W 2004 roku wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów – był to początek jej międzynarodowej kariery artystycznej w dziedzinie ilustracji. Książki Joanny Concejo wydano w ponad dwudziestu krajach.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl