wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławianin Łukasz Spychała nagrodzony w międzynarodowym konkursie fotograficznym International Photography Awards 2022

Dwa pierwsze miejsca, tytuł fotografa roku, nagroda specjalna od jury i dwa wyróżnienia. To sukcesy fotografa z Wrocławia odniesione na konkursie IPA 2022. "To zdjęcie wygląda jakby zrobił je sławny mistrz fotografii". Łukasz Spychała, absolwent Politechniki Wrocławskiej, programista z zawodu, specjalizuje się w fotografii analogowej. W naszym mieście mieszka od urodzenia.

Reklama

Dzień dobry, mój dobry znajomy i urodzony wrocławianin, Łukasz Spychała, wygrał jeden z większych międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jest bardzo skromny, ale ma na swoim koncie również inne fotograficzne osiągnięcia, może zainteresuje Państwa temat i moglibyśmy mu pogratulować na łamach Państwa Pisma.
czytelniczka Anna

Programista po Politechnice Wrocławskiej

Bardzo lubimy takie wiadomości. Oczywiście gratulujemy! Komu? 27-letniemu Łukaszowi Spychale, który od urodzenia mieszka w naszym mieście. Fotografuje od 14 lat. Pierwsze zdjęcia robił do gazetki szkolnej w gimnazjum nr 27 im. Ossolineum.

Po skończeniu Politechniki Wrocławskiej został programistą, ale nigdy nie przestał być fotografem. Wybrał fotografię analogową. – Kocham w niej wyłączenie się od zewnętrznego świata i możliwość dokładnej pracy nad każdym kadrem, czyli skupieniu się na szczegółach. Uważam, że jest to najpiękniejszy rodzaj fotografii, jaki powstał – ocenia.

Fotograf roku Analog / Film 2022

Posługiwanie się analogiem opanował do perfekcji. Dowodem na to jest pierwsze miejsce w kategorii Analog / Film (zdjęcia profesjonalne) międzynarodowego konkursu International Photography Awards 2022. Tym samym zdobył tytuł analogowego fotografa roku. Mało tego, jest jeszcze zwycięstwo w podkategorii Analog / Film-Fine Art, a na dodatek nagroda specjalna od jury i dwa wyróżnienia. Jest za co gratulować!

Zwycięski kadr, wykonany nocą, jest jednym z serii „Avenue of Stars” (Aleja Gwiazd). Zdjęcia powstały podczas pleneru fotograficznego z modelką Julią Granieczny. – Starałem się, by ten konkretny kadr przypominał obraz olejny, a nie fotografię, dlatego modelka została zanonimizowana.  Każdy, patrząc się na to zdjęcie, może przywołać ze swojej pamięci inną osobę i z nią kojarzyć tę fotografię – opisuje Łukasz Spychała.

Skromna perfekcja w każdym detalu potencjalnie ikonicznego zdjęcia, które może zająć szczególne miejsce w świecie sztuki. Piękno, nagość, moda, styl i prestiż - mieszanka tych cech okazała się decydująca. To zdjęcie wygląda jakby zrobił je sławny mistrz fotografii.
juror Emanuele Cucuzza

Wyróżnione serie to „Adolescence” i „Another World”. – Pierwsza jest zestawieniem uczuć, chęci dorosłości, ale też niechęci porzucenia swojego dzieciństwa. W drugiej świat telewizji symbolizuje nam właśnie marzenia, czyli coś, co oglądamy i jest to rzeczywiste i fizyczne, jednak niedostępne w pierwszej chwili. Mimo wszystko marzenia mogą się spełnić i stać się rzeczywistością, dlatego trzeba uważać, o czym się marzy – opisuje wrocławianin.

Galeria zdjęć

Modelka niczym aktorka lub manekin

Przy wszystkich tych seriach fotograf pracował z kobietą: – Poprzez kadry ukazuję charakter modelki, jeszcze innym razem wyrażam określone emocje czy opowiadam swoją lub cudzą historię. Do współpracy na sesji podchodzę trochę psychologicznie. Staram się wyczuć, jaki sposób pracy najbardziej będzie odpowiadał fotografowanej przeze mnie osobie. Niekiedy pasuje mi to, jak modelka odbiera wybrane przeze mnie miejsce i czuję się na sesji bardziej jako operator kamery, który ma odpowiednio uchwycić konkretne emocje aktora. Innym razem traktuję modelkę niczym narzędzie i manekina – tak samo, jak traktuje się glinę w pracowni rzeźby.

Najbardziej inspirują go miejsca i światło. Szczególną uwagę zwraca na otoczenie, które staje się tłem do jego zdjęć. – Często odnoszę wrażenie, że to miejsca przywołują u mnie wspomnienia i emocje na tyle silne, że poniekąd to one tworzą moje kadry. Duży wpływ wywiera na mnie szerokie spektrum instalacji artystycznych, obrazów, rzeźb, muzyki oraz filmów – wymienia Łukasz Spychała.

We Wrocławiu sztukę i natchnienie spotyka na każdym kroku. Uważa nasze miasto za świetne pod tym względem. Jego zdaniem nie można wymarzyć bardziej barwnego, kreatywnego i sprzyjającego artyście miejsca.

Instagramowy profil z fotografiami Łukasza Spychały – tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl