wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Ruszył filmowy Festiwal Nowe Horyzonty [SPRAWDŹ PROGRAM]

Wystartował festiwal Nowe Horyzonty 2024 we Wrocławiu. Seanse w kinach i na rynku [ZOBACZ PROGRAM]

Magdalena Talik,

Kliknij, aby zobaczyć galerię
Kliknij, aby powiększyć
Gala otwarcia MFF Nowe Horyzonty, 18 lipca 2024. Na zdjęciu od lewej: Marcin Pieńkowski, dyrektor festiwalu, Ewa Szabłowska, dyrektor artystyczna festiwalu, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Justyna Starczewska z mBanku, który jest partnerem wydarzenia, Roman Gutek, pomysłodawca i założyciel festiwalu
. Marek Księżarek
Gala otwarcia MFF Nowe Horyzonty, 18 lipca 2024. Na zdjęciu od lewej: Marcin Pieńkowski, dyrektor festiwalu, Ewa Szabłowska, dyrektor artystyczna festiwalu, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Justyna Starczewska z mBanku, który jest partnerem wydarzenia, Roman Gutek, pomysłodawca i założyciel festiwalu .

24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty własnie wystartowała i potrwa do 28 lipca stacjonarnie, a do 4 sierpnia skorzystamy jeszcze z wybranych tytułów w wersji online. Widzowie obejrzą aż 285 filmów, w tym 160 polskich premier podczas 650 seansów. Sprawdź program i ceny biletów Festiwalu Nowe Horyzonty 2024.

Reklama

Podczas uroczystej gali otwarcia Marcin Pieńkowski, dyrektor Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, powiedział, że czas, w którym żyjemy jest niestabilny, a spokój to nasz Święty Graal. Życzył wszystkim, aby odnaleźli go właśnie na salach kinowych. - Kino może nas prowadzić, bo chwyta to, co mądre i dobre - dodał Pieńkowski.

Obecny na sali prezydent Wrocławia Jacek Sutryk dopowiedział, że w tym burzliwym czasie stałym elementem jest na pewno festiwal, który odbywa się już po raz 24.

CAŁY PROGRAM NOWYCH HORYZONTÓW 2024

W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty 2024 każdy znajdzie coś dla siebie. W Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i na wrocławskim rynku zobaczymy filmy, które zachwyciły festiwalowych selekcjonerów, w tym największe hity z wielkich festiwali, jak Cannes, Sundance.

Festiwal Nowe Horyzonty 2024 – na otwarcie hit z Cannes

Filmem otwarcia było kolejne dzieło obecnego hollywoodzkiego enfant terrible – Greka Yorgosa Lanthimosa, reżysera „Biednych istot” z nagrodzoną Oscarem rolą Emmy Stone. Tym razem obejrzymy „Rodzaje życzliwości”, które stały się jednym z najgorętszych tytułów tegorocznego Festiwalu w Cannes, zaś nagrodę aktorską otrzymał za swoją kreację amerykański aktor Jesse Plemons.  

A śledzimy losy kilkorga bohaterów (w obsadzie także ulubienica Lanthimosa, Emma Stone i znakomity Willem Defoe). To zagubiony pracownik korporacji, który jest gotów spełnić najbardziej absurdalną zachciankę swojego szefa, ale też kobieta, która wraca do domu, ale jej mąż podejrzewa ją o bycie sobowtórem.  

Zaplanowano aż cztery seanse filmu „Rodzaje życzliwości”, począwszy od 18 lipca. 

Film kręcony we Wrocławiu na zamknięcie Nowych Horyzontów 2024

To będzie nie tylko spora frajda dla wielbicieli dobrego kina, bo spod ręki mieszkającego i tworzącego w Polsce Szweda Magnusa von Horna nie wychodzą złe filmy. Ale to także ukłon w kierunku Wrocławia, bo tu powstawały zdjęcia do najnowszej produkcji von Horna – „Dziewczyny z igłą”, która zebrała w Cannes doskonałe recenzje.

Wysmakowany czarno-biały obraz (scenografię projektowała wrocławianka Jagna Dobesz) jest oparty na faktach, a inspiracją była postać Dagmar Overby - najsłynniejszej seryjnej morderczyni w Danii sprzed ponad wieku.

Bohaterka filmu, młoda robotnica Karoline, która stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę i traci pracę, poznaje Dagmar - charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci.

Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni.

Główne role w filmie zagrały Victoria Carmen Sonne i Trine Dyrholm.

Festiwal Nowe Horyzonty 2024 – hity światowych festiwali

Love Lies Bleeding, reż. Rose Glass

Hit zarówno Festiwalu Sundance, jak i naszego sąsiedzkiego Berlinale, szalone love story brytyjskiej reżyserki, które przywodzi na myśl „Dzikość serca”, czy „Thelmę i Louise”. Szef festiwalu, Marcin Pieńkowski zwraca uwagę, że Rose Glass na nikim się nie wzoruje, ale tworzy kino autorskie, zaskakujące, rozsadzające wszelkie gatunkowe konwencje i scenariuszowe prawidła.

A śledzimy losy managerki siłowni Lou (Kristen Stewart), która traci głowę dla tajemniczej Jackie (Katy O'Brian) – ambitnej kulturystki marzącej o wygraniu konkursu w Las Vegas. Razem wplątują się w krwawą intrygę, której główną postacią jest lokalny bonzo (Ed Harris).

Wszystkie odcienie światła, reż. Payal Kapadia

Grand Prix festiwalu w Cannes. Historia dwóch pielęgniarek z metropolii indyjskiej – Mumbaju – to, jak podkreśla dyrektor festiwalu Marcin Pieńkowski, czuły portret kobiecej przyjaźni.

– To kino przepełnione nadzieją i miłością do często okrutnego świata, czułe i nasycone autentyzmem (Kapadia zaczynała jako dokumentalistka), a jednocześnie metafizyczne. To również błyskotliwie zmontowana symfonia wielkiego miasta, które niekiedy tłamsi uczucia swoich mieszkańców – wyjaśnia w opisie Pieńkowski.

Emilia Pérez, reż. Jacques Audiard

Nagroda Jury Festiwalu w Cannes oraz nagroda dla najlepszej roli kobiecej i tu, uwaga, laur wyjątkowo trafił do całego zespołu aktorek pierwszoplanowych – Zoe Saldañy, Karli Sofíi Gascón, Seleny Gomez i Adriany Paz.

Niedoceniana prawniczka Rita dostaje propozycję nie do odrzucenia od narkotykowego barona, Manitasa. Ma zorganizować dla niego formalności związane ze zmianą płci. Przyjmuje ofertę, wszystko przeprowadza perfekcyjnie.

Za jakiś czas spotka na swojej drodze tytułową bohaterkę. Emilia Pérez to absolutne przeciwieństwo Manitasa – czuła, charyzmatyczna filantropka walcząca o Meksyk bez przemocy. Czy jednak da się wymazać krwawą przeszłość?

Festiwal Nowe Horyzonty 2024 – seanse w Rynku

Od piątku 19 do 28 lipca na wrocławskim rynku darmowe seanse filmowe, a słynne tytuły obejrzymy na ogromnym ekranie. Zobaczcie, jakie filmy zaplanowano podczas Festiwalu Nowe Horyzonty 2024.

Start wszystkich seansów po zmroku, o 22.00, wstęp jest darmowy, ale trzeba przyjść wcześniej (aby zająć jedno z plastikowych krzesełek), bądź zaopatrzyć się we własne siedzisko.

 • 19 lipca 2024 – Poprzednie życie, reż. Celine Song
 • 20 lipca 2024 – Anatomia upadku, reż. Justine Triet
 • 21 lipca 2024 – Chłopiec i czapla, reż. Hayao Miyazaki
 • 22 lipca 2024 – Biegnij, Lola, biegnij, reż. Tom Tykwer
 • 23 lipca 2024 – Cztery córki, reż. Kaouther Ben Hania
 • 24 lipca 2024 – Popiół i diament, reż. Andrzej Wajda
 • 25 lipca 2024 – Rydwany ognia, reż. Hugh Hudson
 • 26 lipca 2024 – Zielona granica, reż. Agnieszka Holland
 • 27 lipca 2024 – Skazani na Shawshank, reż. Frank Darabont
 • 28 lipca 2024 – Powoli, reż. Marija Kavtaradze

Festiwal Nowe Horyzonty 2024 – retrospektywy

 • Yvonne Rainer, ikona kontrkultury, mistrzyni tańca i znakomita reżyserka,
 • Nagisa Ōshima, buntownik, erudyta, jeden z najwybitniejszych japońskich reżyserów,
 • Alain Tanner, szwajcarski kontestator, zaglądający pod podszewkę społecznych konwenansów
 • Bertrand Bonello – autor biografii Yves Sainta Laurenta i „Bestii” (z 2023 roku). Bonello przyjedzie do Wrocławia i poprowadzi masterclass.
 • Mati Diop, laureatka Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

to bohaterowie retrospektyw i przeglądów 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Amadeus Live – wyjątkowy seans w Hali Stulecia

Już w sobotę 20 lipca 2024 wrocławianie obejrzą w Hali Stulecia specjalny pokaz filmu „Amadeusz” Miloša Formana na dużym ekranie i z muzyką na żywo. – Ścieżka dźwiękowa zostanie odtworzona w skali jeden do jednego. Nie tylko przez orkiestrę, chór, solistów, będą także organy – podkreśla Roman Gutek.

Tytułowy bohater filmu, grany genialnie przez amerykańskiego aktora Toma Hulce'a, jest mocno niedojrzały, bywa pozbawiony manier, ma niewyszukane poczucie humoru, ale czerpie z życia pełnymi garściami, a muzyka wychodzi spod jego pióra z niespotykaną wręcz łatwością (wystarczy dziś spojrzeć na wiele rękopisów Mozarta – bywa, że nie ma nawet jednego skreślenia, od razu wie, do czego dąży). 

Tego muzycznego geniuszu (ale może i apetytu na życie) obsesyjnie zazdrości Mozartowi nadworny wiedeński kompozytor Antonio Salieri. Za punkt honoru bierze sobie, by doprowadzić do upadku Amadeusza i jego upokorzenia przed dworzanami cesarskimi, ale niespodziewanie rozkochuje się w utworach Mozarta, a w finale staje się świadkiem całego genialnego procesu, w którym powstają dzieła.   

Bilety na pokaz filmu „Amadeusz” 20 lipca 2024 – w cenie od 147-305 zł – kupimy przez platformę Eventim

Bilety na Nowe Horyzonty 2024 – ceny 

Sprzedaż biletów na tegoroczny Festiwal Nowe Horyzonty rozpocznie się w czwartek 4 lipca o godz. 12.00 przez stronę festiwalową.

W kasie kupimy bilety od 17 lipca (w Kinie Nowe Horyzonty), a od 19 lipca w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Od 17 lipca od 8.30 posiadacze karnetów mogą rezerwować już seanse. Tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch kinach – Nowe Horyzonty i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Ceny biletów na Festiwal Nowe Horyzonty 2024

 • 25 zł – pojedynczy bilet
 • 29 zł – bilet na pokazy filmów w cyklu Pokazy Galowe
 • 17 zł – bilet na pokazy filmów w cyklu Młode Horyzonty
 • 18 zł – bilet dla posiadaczy karty Visa mBank Nowe Horyzonty (obowiązuje limit 10 biletów dla posiadacza karty, zniżka obejmuje do dwóch biletów zakupionych na każdy z seansów, dotyczy biletów filmowych w cenie 25 zł)
 • 20 zł – bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina Nowe Horyzonty i posiadaczy aktywnego statusu podatnika Nasz Wrocław (zniżka obejmuje do dwóch biletów zakupionych na każdy z seansów, dotyczy biletów filmowych w cenie 25 zł).

Na pokazy online’owe zostaną przygotowane osobne pakiety dostępów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl