wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dwadzieścia lat wyjątkowego szkolnego chóru. Koncert Angelusa w sobotę 18 listopada
Chórzyści Angelusa w białych ubraniach pod drzewem i siedzący na drzewie fot. mat. pras.
Chórzyści Angelusa w białych ubraniach pod drzewem i siedzący na drzewie

Taki jubileusz jest wyjątkowy, bo chór to formacja, która przez 20 lat nieustannie się zmienia – wymieniają się ludzie, poszerza repertuar, pojawiają się nowe artystyczne współprace i wyzwania. Wspólnym mianownikiem dla Kameralnego Choru Angelus pozostaje jego założycielka Barbara Szarejko-Nestor. W 2003 roku wpadła na pomysł, by utworzyć zespół wokalny. Jubileusz Angelusa w sobotę 18 listopada w Muzeum Architektury.

Reklama

Chór Angelus – z IX LO w świat

Chór Angelus działa przy IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, a tworzą go przede wszystkim uczniowie tej szkoły (choć śpiewają także ludzie z innych liceów ogólnokształcących, wrocławskich szkół muzycznych oraz studenci).

Zespół aż pięciokrotnie wygrywał Wrocławski Przegląd Chórów Szkolnych, był wyróżniony na XXVI Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.

Przez lata młodzi śpiewali nie tylko dla rówieśników, wielkim sukcesem była współpraca z Operą Wrocławską przy dużych inscenizacjach – „Carmen” Georga Bizeta, „Zmierzchu Bogów” Ryszarda Wagnera, „Raju utraconym” Krzysztofa Pendereckiego oraz „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego.

Chórzyści z Angelusa brali udział w słynnym projekcie Śpiewający Wrocław, a potem także w projekcie Śpiewająca Polska. Jako jedyny zespół reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Dreźnie i nawiązał wtedy współpracę z Młodzieżowym Chórem Filharmonii Drezdeńskiej, który potem gościł we Wrocławiu.

Chór Angelus śpiewał też dla władz Czech oraz ambasadorów 12 krajów podczas inauguracji Prague Achitecture Weekend w Pałacu Prezydenckim na Hradczanach w Pradze.

W repertuarze Chóru Kameralnego Angelus są zarówno utwory sakralne, jak i świeckie (chórzyści śpiewali je nawet na statku Driada na Odrze) w tym spektakle muzyczne m.in. „Przerwana próba” (żart sceniczny oparty na piosenkach Kabaretu Starszych Panów, który był prezentowany w ramach festiwalu WrocławNonStop), „Pociąg” (z piosenkami Marka Grechuty w 5. rocznicę śmierci artysty), i przedstawienie dla dzieci „Cuda i dziwy”.

Od niedawna Angelus śpiewa też musicale (m.in. „Ku sobie” z popularnymi utworami Abby i innych artystów w reżyserii Małgorzaty Fijałkowskiej, czy pandemiczny musical piosenek z filmów Walta Disneya „Razem”, realizowany w części on-line w konwencji teatru kukiełkowo-lalkowego). Jeden z nich – „W obłokach” – w pierwszej części jubileuszowego koncertu w Muzeum Architektury

W 20-letniej działalności Chór Kameralny Angelus pracował ze znakomitymi dyrygentami, jak Kurt Masur, Paul McCreesh i reżyserami, jak Bogusław Kierc, Roberto Skolmowski, Mariusz Treliński, Martyna Majewska.

Nad większością swoich najważniejszych pozycji repertuarowych zespół przygotowuje podczas wyjazdów szkoleniowych w góry (odbyło się ich blisko 30), gdzie w sympatycznej atmosferze oddaje się muzyce i wspólnej zabawie.

Koncert Chóru Kameralnego Angelus – w sobotę 18 listopada  

W Muzeum Architektury już w sobotę 18 listopada koncert z okazji jubileuszu 20-lecia Chóru Kameralnego Angelus. W programie występu zarówno świeci, jak i sakralny repertuar. 

W części pierwszej musical „W obłokach”, zaś w części drugiej Msza koronacyjna C-dur KV 317, która została skomponowana dla katedry w Salzburgu, a po raz pierwszy wykonano ją w trakcie uroczystości koronacyjnych cesarza Leopolda II na króla Czech (6 września 1791 roku w Pradze). 

Chórzystom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Silesius.

Początek koncertu o godzinie 16.00. Wstęp jest wolny. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl