Książka Roku 2018: „Pióro Fredry” dla tomu „O krok od nich”

Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego wybrało książkę krakowskiego wydawnictwa Karakter „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego, co jest informacją kluczową, bo „Pióro Fredry” to nagroda edytorska. Specjaliści doceniają zatem nie tylko wartość merytoryczną, ale szatę graficzną.

  • targi książki 2018

    Małgorzata Szczurek, współzałożycielka wydawnictwa Karakter odbiera „Pióro Fredry” i tytuł Książki Roku 2018 dla tomu „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera/fot. Andrzej Solnica

  • targi książki pióro fredry 2018

    Laureaci „Pióra Fredry”, przedstawiciele czterech nagrodzonych wydawnictw/fot. Andrzej Solnica


Nagrodę wręczono, tradycyjnie, podczas gali kończącej pierwszy dzień Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które potrwają do 2 grudnia w Hali Stulecia.  

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Kluby dyskusyjne / Dla dzieci / Spotkania z autorami / Warsztaty / Dla rodziców / Zajęcia dla dzieci
Termin od 29 listopada 2018 do 2 grudnia 2018

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Książka Roku zachwycająca edytorsko

W tym roku główną nagrodę – tytuł Książki Roku 2018 i statuetkę „Pióro Fredry” autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak wywalczyło wydawnictwo Karakter za tom „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera. W laudacji czytamy, że laur przyznano za „umożliwienie czytelnikowi lektury wybitnych przekładów poezji amerykańskiej autorstwa Piotra Sommera, takiej lektury, podczas której szata edytorska podkreśla i współprowadzi jego poetycką wrażliwość”.

Karakter, niezwykły wydawca

Statuetka, którą odebrała współzałożycielka Karakteru, Małgorzata Szczurek, to kolejny dowód uznania dla tego wydawnictwa specjalizującego się m.in. w publikowaniu książek o architekturze, dizajnie i słynące z nieskazitelnie dopracowanej szaty graficznej swoich tomów. Niedawno niewielki i obchodzący właśnie dziesięciolecie działalności Karakter świętował Nagrodę Nike dla swojego autora, Marcina Wichy za „Rzeczym których nie wyrzuciłem”, poruszające wspomnienie o zmarłej matce autora opowiedziane przez pryzmat przedmiotów z jej mieszkania. 

Cztery „Pióra Fredry” wręczone

Tradycją jest, że pozostałe cztery nominowane książki także nagradzane są statuetkami „Pióro Fredry”. W tym roku trafiły jeszcze do wydawnictwa Znak Emotikon za książkę „Mały książę” Antoine'a de Saint-Exupery'ego w przekładzie Henryka Woźniakowskiego w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Pawła Pawlaka, wydawnictwa Czarne i Muzeum Etnograficznego w Krakowie za książkę „Tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego w opracowaniu graficznym Witolda Siemaszkiewicza, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwa Dwie Siostry za książkę „Zwierzyniec. Okazy wybrane” z tekstem Macieja Byliniaka i w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny oraz Wydawnictwa Bosz za książkę „Oto sztuka polskiego plakatu” w koncepcji merytorycznej, z tekstem, wyborem i układem ilustracji Doroty Folgi-Januszewskiej w koncepcji artystycznej i z projektem graficznym Lecha Majewskiego.

Jury w składzie – prof. Marcin Cieński z Uniwersytetu Wrocławskiego, krytyczka literacka Marta Mizuro, Karolina Maria Wiśniewska z wrocławskiej ASP, prof. Paweł Jarodzki (ASP) i Michał Nogaś, krytyk literacki wybrało laureatów spośród nadesłanych przez 53 wydawnictwa 145 książek.Zgłoś uwagę