Kopka i Frasyniuk w Ossolineum

Premiera książki „Siwy dym”


Krzysztof Kopka napisał trzymającą w napięciu historię o zmaganiach działaczy opozycji z komunistycznymi władzami. Oparł ją na więziennych wspomnieniach Władysława Frasyniuka, legendy wrocławskiej „Solidarności”.

„Siwy dym” będzie mieć premierę we wtorek 15 października. Z tej okazji o godzinie 18 w Auli Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu rozmawiać o niej będą autor – Krzysztof Kopka i Władysław Frasyniuk, pierwowzór głównego bohatera

Spotkanie z autorem powieści Krzysztofem Kopką oraz Władysławem Frasyniukiem, pierwowzorem głównego bohatera, poprowadzi Mariusz Urbanek. Kopka, autor scenariusza do „80 milionów” Waldemara Krzystka, nie popada w ton martyrologiczny. Opowieść ma charakter sensacyjny, jest napisana barwnym, a czasami wręcz dosadnym językiem. Nie brak w niej także humoru i pikantnych dykteryjek. 
Książka z jednej strony odsłania brutalną prawdę o metodach działania Służby Bezpieczeństwa, mrokach PRL-owskich więzień i walce skazanych o zachowanie godności, z drugiej udowadnia, że czasy schyłku komunizmu można pokazać w sposób daleki od utartych schematów, „odbrązawia” postaci ówczesnych liderów opozycji.

„Mam po uszy kombatanctwa, styropianu, bohaterskiego podziemia i całego tego uwięzienia w przeszłości, która szczęśliwie minęła. Ale to się czyta. Po prostu. I naprawdę.” – napisał o książce Jacek Żakowski, dziennikarz, publicysta

Olga Tokarczuk, pisarka stwierdziła: „Takie książki czyta się z przejęciem i z satysfakcja. To fabularyzowana biografia ludowego bohatera czasów Solidarności, o którym wszyscy mówili i którego przejścia z władza ludową powtarzano sobie z ust do ust z niedowierzaniem i radosną satysfakcją, ze oto duch w narodzie nie zginął. Bo był Władysław Frasyniuk ikoną zdumiewającej odwagi cywilnej i oporu pozbawionego bogoojczyźnianego zadęcia, takiego, który przypominał nam o naszym naturalnym i integralnym poczuciu wolności. Dziś, po latach, kiedy Historia dopisała swoje dalsze ciągi, ta opowieść nabiera jeszcze dodatkowego wymiaru, nieoczekiwanie odsłaniając paradoksalną samotność bohatera, działającego przecież wśród innych i dla innych.”

Książka od 16 października będzie już w księgarniach. "Siwy dym" wydało Terra Nullius.

aZgłoś uwagę